دانلود کتاب طلوع صحرا


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب طلوع صحرا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب طلوع صحرا

کتاب طلوع صحرا نوشته‌ی واریس دیری و ژان دام، دنباله‌ای بر کتاب پرفروش گل صحرا محسوب می‌شود. واریس که سال‌ها قبل از چنگ خانواده‌ی خود و ازدواج اجباری در سومالی فرار کرده و تبدیل به یکی از معروف‌ترین مدل‌های دنیا شده است در این کتاب به کشور خود بازمی‌گردد تا خانواده‌اش را پیدا کند.

واریس دیری (Waris Dirie) مانکنی بین‌المللی است و شهرتی جهانی دارد. این مانکن سومالیایی‌تبار در سال 1965 در خانواده‌ای چادرنشین متولد شد. او در اولین کتاب خود با نام گل صحرا به شرح سرگذشت خود پرداخت که تحسین همگان را به دنبال داشت.

واریس در این کتاب سرگذشت خود را از ایام کودکی شروع کرد و به مسائل و مشکلات زنان در کشورهای اسلامی پرداخت. او در پنج سالگی ختنه شد و خانواده‌اش او را در 12 سالگی به ازدواج اجباری با مردی شصت ساله محکوم کردند، آن هم به خاطر این‌که پدرش او را به 5 شتر فروخته بود. واریس این بار گردن خم نکرد و گریخت و خود را با هزاران سختی و مشقت به لندن رساند. او که در لندن به کارگری مشغول بود توسط یک عکاس کشف شد و مسیر زندگی‌اش برای همیشه تغییر کرد.

این زن نه تنها در دنیای مد به چهره‌ای موفق تبدیل شد بلکه در زمینه‌ی فعالیت برای دفاع از حقق زنان نیز دستاوردهای بزرگی داشت و از طرف سازمان ملل به‌ عنوان سخنگوی حقوق زنان آفریقا و سفیر سازمان ملل انتخاب شد و به مبارازت خود علیه ختنه‌ی دختران ادامه داد.

نخستین کتاب او با استقبال بی‌نظیری روبرو شد و نام او تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها بود. اما برای واریس دیری این موفقیت‌ها کافی نبود و همواره دلتنگ سرزمین خود بود و دوست داشت روزی به آن‌جا بازگردد. کتاب طلوع صحرا (Desert Dawn) که ادامه‌ی زندگی‌نامه‌ی این شخصیت تأثیرگذار محسوب می‌شود، شرح همین بازگشت و جست‌وجوی خانواده‌اش است. ژان دام (Jeanne D'Haem) نیز که نویسنده‌ای مطرح محسوب می‌شود، برای نگارش این اثر به واریس یاری رسانده است.

در بخش از کتاب طلوع صحرا می‌خوانیم:

در فرهنگ سومالی شیاطین سفیدند و نام‌شان «جِن» است. آن‌ها همه‌جا هستند. میان انسان‌ها و حیوانات زندگی می‌کنند و برایشان مشکلاتی ایجاد می‌کنند. هر وقت چیزی را در جایی قرار دادید و برگشتید و دیدید سر جایش نیست، به این معنی است که جن آن را تسخیر کرده. در چنین مواقعی مادرم سر جن فریاد می‌کشید و می‌گفت: «آهای شیطان، از وسایل من دور شو. آن‌ها مالِ تو نیستند. این‌جا هیچ‌کس تو را نمی‌خواهد.» مادرم درباره‌ی جن‌ها خیلی چیزها می‌دانست و راه خلاص شدن از آن‌ها را با خواندن وِرد خاصی بلد بود.

وقتی بیمار می‌شدیم، می‌دانست دقیقاً برگ یا پوست چه درختی جن‌ها را دور نگه می‌دارد. گل یا ریشه‌ی گیاهانی را می‌پخت و گاهی آن‌ها را به ما می‌داد تا خام بجویم. برگ‌ها و قارچ‌های خاصی را در کیسه‌ای چرمی نگهداری می‌کرد. او می‌توانست از شکل ستارگان، باد و دود آتش چیزهایی را بفهمد. همه برایش احترام خاصی قائل بودند چون قدرت‌های جادویی داشت که مادرزاد بودند. یادم می‌آید وقتی خیلی کوچک بودم، مردم حیوانات بیمارشان را برای مداوا پیش مادرم می‌آوردند.

من در صحرای سومالی بدنیا آمدم. نمی‌دانم مادرم چند فرزند به دنیا آورد چون خیلی از آن‌ها در همان نوزادی تلف شده بودند. مثل همه‌ی مردم سومالی، ما هم به شترها و بزهایمان اهمیت زیادی می‌دادیم چون زندگی‌مان بر پایه‌ی شیر آن‌ها می‌گذشت. رسم بر این بود که پسران خانواده از شترها و دختران از حیوانات کوچک‌تر مثل بزها نگهداری کنند.

 ۲۶۹ صفحه، ۸۶۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-191-589-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۴۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۸۰۰۰ ت - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه‌ی مترجم
1- رؤیای صحرا
2- تنهایی
3- سیستم اطلاع‌رسانی بومی
4- تفاوت‌ها
5- پروازهای بی‌پایان
6- سفر زمینی شبانه
7- مامان
8- رؤیاهایم در صحرا به حقیقت پیوستند
9- بحث‌های قبیله‌ای
10- پدران و مردان سرزمینم
11- زندگی صحرانشینی
12- آموزش و پرورش در سومالی
13- یک آدم عامی
14- بازگشت
15- طلوع صحرا

راهنمای دانلود کتاب طلوع صحرا

برای دانلود کتاب طلوع صحرا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  طلوع صحرا

نظرات کتاب طلوع صحرا

پیمان مهدی علمدارلو
۱۳۹۹/۸/۱
کتاب خوبی بود از این نظر که واریس پس از چند سال به خانواده برمیگردد و در متن هم به خوبی جامعه ثروتمند غرب و سومالی فقیر را خوب مقایسه کرده و آرامشی که خانواده وی بویژه مادرش با توجه به تکیه و ایمان به خدا دارد علی رغم اینکه نیازهای اساسی آن‌ها حتی برطرف نشده است که این آرامش در جاهای مدرن دنیا و خانواده جدید واریس نیست
فرانک اقاپور
۱۳۹۹/۲/۲۷
بسیار کتاب عالی و روانی بود تبعیض جنسیتی همیشه هست درسومالی بیشتر در ایران کمتر با تمام کلمات کتاب همزاد پنداری کردم گویی تمام کلمات واریس ناگفته‌های درونی من بودند عشق و ایمان نهفته در وجود مادرش رو لمس کردم به امید روزی که زنان محروم تمام دنیا به این باور برسند که یک انسان هستند درست مثل مردان حتی با قدرت عشق بیشتر در قلبشان
دیبا فولادی
۱۳۹۹/۴/۲۵
کتاب روان و ساده‌ای هست... اما بنظر من میتونست جذابیت حوادث رو بیشتر کنه... و اینکه مسائل رو قاطی نکنه یهو از گذشته یهو از آینده میگه... من انتظار داشتم در مورد ختنه زنان بیشتر صحبت شده باشه اما در کل در مورد نحوه زندگی مردم سومالی بود!!! در کل ارزش خوندن داشت
مشاهد همه نظرات (۲۱)