دانلود کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی)

کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی) نوشته‌ی سید فاضل شاهچراغ، اطلاعات مفیدی در اختیار دانشجویان، اساتید و کلیه‌ی متخصصین حوزه‌ی فناوری اطلاعات مکانی قرار می‌دهد.

فناوری اطلاعات مکانی که بر مبنا بودن مکان اطلاعات تأکید دارد جهت جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، پردازش، حفاظت، انتقال و نمایش اطلاعات مکانی که عموماً به صورت نقشه‌برداری و تصاویر ماهواره‌ای شناخته می‌شوند، دلالت دارد. در فناوری اطلاعات مکانی مؤلفه‌های دیگری نیز می‌توانند نقش داشته باشند.

فناوری اطلاعات مکانی بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربرمی‌گیرد. گستره‌ی کارآیی فناوری اطلاعات مکانی تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصص فناوری اطلاعات مکانی وظایف گوناگونی دارد، آشنایی با علوم مختلف از جمله، مهندسی فناوری اطلاعات و نرم‌افزار، مهندسی ژئوماتیک و علوم مرتبط با آن، جغرافیا، علوم زمین و علوم زیست محیطی، یکی از باید‌های ورود به این حوزه می‌باشد. یک متخصص فناوری اطلاعات مکانی باید مهارت‌ها و دانش نصب برنامه‌های کاربردی در حوزه‌ی اطلاعات مکانی تا طراحی شبکه‌های رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی را داشته باشد.

فقدان و کمبود منابع به زبان فارسی در زمینه‌ی فناوری اطلاعات مکانی و نیاز روزافزون متخصصین کشور در این حوزه‌ی تخصصی، مهم‌ترین انگیزه‌ی مؤلف در ارائه‌ی این اثر محسوب می‌شود. این کتاب از ترجمه‌ی مفاهیم و استانداردهای موجود در منابع مختلف و همچنین تجارب موفق نویسنده در پروژه‌های اجرایی گردآوری شده است.

نویسنده در این اثر با توجه به گستردگی موضوعات دخیل در فناوری اطلاعات مکانی بیشتر بر جنبه‌های پیاده‌سازی و کاربردی تأکید می‌کند. همچنین با توجه به تنوع موضوعات به برخی از موارد به طور مفصل پرداخته شده و برخی دیگر اشاره‌ای گذرا به آن‌ها شده است.

این کتاب جلد اول است و می‌تواند به عنوان منبعی برای درک مفاهیم فناوری اطلاعات مکانی و بالاخص سیستم‌های اطلاعات مکانی تحت وب باشد. این مجموعه خالی از نقص نیست و در نسخه‌های بعدی فصل‌های تکمیلی به آن اضافه خواهد شد.

در بخشی از کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی) می‌خوانیم:

در واقع مفاهیم مرتبط با سرویس‌های مکانی به منظور پاسخگویی به کمبودهای فن‌آوری‌های موجود در زمینه‌ی کار با داده‌ها و پردازش‌های مکانی توسط OGC مطرح شده‌اند. انجمن OGC بر آن است تا با تعریف و تشریح درگاه‌های نرم‌افزاری استاندارد برای سرویس‌های مکانی، تعامل پذیری میان منابع و پردازش‌های مکانی مختلف را از طریق این درگاه‌های تعریف شده فراهم نماید. بر این اساس هر نرم‌افزار و سامانه‌ی GIS می‌تواند داده‌های مکانی خود را در هر قالبی ذخیره، مدیریت و پردازش نماید و برای به اشتراک گذاری آن‌ها از سرویس‌های مکانی استاندارد ارائه شده توسط OGC استفاده نماید.

انجمن OGC به منظور فراهم آوردن تعامل پذیری چارچوبی از سرویس‌های مکانی و کدگذاری‌ها را فراهم آورده است که هر کدام از آن‌ها بصورت یک یا چند مشخصات فنی منتشر شده‌اند. این مشخصات فنی بعنوان راهنمایی برای پیاده‌سازی سرویس‌های باز و استاندارد در دنیای داده‌های مکانی بکار برده می‌شوند. با طراحی سرویس‌های مکانی بر مبنای این چارچوب، برنامه‌های کاربردی فاقد وابستگی به مدل داده و یا بستر نرم‌افزاری خواهند بود.

 ۱۶۱ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-459-564-3 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل 1: فناوری اطلاعات مکانی (تعاریف و اصطلاحات)
1-1 مقدمه
1-2 زبان نشانه گذاری جغرافیایی
1-3 SLD
1-4 فراداده
1-5 استاندارد ISO 19115
1-6 شیپ فایل
1-7 زیرساخت داده‌های مکانی
1-8 داده‌های مکانی
1-9 Osi
1- 10 TCP/IP چیست؟
1-11 مقایسه مدل‌های OSI و TCP/IP
1-12 زبان پرسش و پاسخCQL
فصل 2: وب سرویس‌ها
2-1 وب سرویس
2-2 ساختار وب سرویس
2-3 بررسی اجمالی مزایا و معایب وب سرویس‌ها
2-4 فراخوانی روال
2-5 انواع داده‌ها در XML-RPC
2-6 سایر روش‌های RPC
2-7 XML
2-8 WSDL
2-9 UDDI
2-10 SOAP
2-11 معماری وب سرویس
فصل 3: وب سرویس‌های مکانی
3-1 مقدمه
3-2 سرویس WMS
3-3 سرویس WFS
3-4 سرویس WCS
3-5 سرویس WPS
3-6 سرویس جستجوی مکانی
فصل 4: اطلاعات مکانی تحت وب
4-1-سرویس‌های مکانی
4-2 معماری‌های مختلف اطلاعات مکانی تحت وب
4-3 سرویس جست و جوی نقشه
فصل 5: زیر ساختار داده‌های مکانی
5-1 تعریف
5-2 تاریخچه SDI
5-3 اهمیت زیر ساخت اطلاعات مکانی
5-4 ارکان SDI
5-5 تعاریف و اصطلاحات
فصل 6: پایگاه‌های داده مکانی
6-1 معرفی
6-2 استراتژی‌های مختلف برای نگهداری داده‌ها
6-3 پایگاه داده مکانی پستگرس کیو ال
6-4 پایگاه داده اوراکل مکانی
6-5 پایگاه داده مایکروسافت اس کیو ال مکانی
6-6 مای اس کیو ال
ضمیمه 1: شناخت سازمانی و نیازمندی‌های
7-1 مراحل ایجاد سامانه اطلاعات مکانی
7-2 تجزیه وتحلیل اطلاعات
7-3 انتخاب محیط نرم افزاری وسخت افزاری
ضمیمه 2: فرآیند تولید نرم افزار
8-1 مقدمه
8-2 فعالیت‌های تولید نرم‌افزار
8-3 مدل‌های فرآیند ساخت نرم افزار
منابع

راهنمای دانلود کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی)

برای دانلود کتاب فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فناوری اطلاعات مکانی (از الف تا ی)