دانلود کتاب مارتین هایدگر


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مارتین هایدگر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مارتین هایدگر

کتاب مارتین هایدگر نوشته مانفرد گایر، جلدی دیگر از مجموعه بزرگان اندیشه و هنر جهان است که نظر به زندگی، اندیشه و فعالیت‌های هایدگر انداخته و با ذکر گفتارها، نوشتارها، گزارش‌ها و نیز درج عکس‌های مختلف، زندگینامه‌ای مصور از این فیلسوف آلمانی به تصویر کشیده است.

مارتین هایدگر (Martin Heidegger) در سال 1889 در روستاى کوچکى به نام مسکیرش به دنیا آمد. این روستا در ایالت بادن واقع شده که در منتهی الیه جنوب غربى آلمان قرار دارد، در امتداد کرانه شرقى راین. در بادن منطقه اى کوهستانى وجود دارد که جنگل سیاه نامیده مى شود با قله هایى که بین 1200 تا 1500 متر ارتفاع دارند. بخش بیشتر این ناحیه پوشیده از جنگل و زمین‌هاى کشاورزى است. مردم این منطقه عمدتاً کاتولیک و محافظه کارند. شهر اصلى این ایالت فرایبورگ است که مقر یک دانشگاه و نیز یک نهاد سراسقفى کاتولیک است. پدر مارتین، فریدریش هایدگر خادم کلیساى سنت مارتین در مسکیرش بود. او توجه ویژه اى به برج ساعت و ناقوس کلیسا داشت و با دقت از آن‌ها مراقبت مى‌کرد. این مى‌بایست بر پسرش اثر گذاشته باشد چون چند دهه بعد هایدگر در یکى از آثارش نوشت که چگونه صداى ناقوس کلیسا در ذهنش با مفهوم زمان و زمان‌مندى (temporality) همنشین بود.

هایدگر از برجسته‌ترین و جنجالی‌ترین فیلسوفان معاصر بود که آرا و نظریاتش محل جدل‌های سیاسی فراوان بوده است. مانفرد گایر (Manfred Geier) در بخش‌های مختلف این کتاب دیدگاه‌های او را درباره مفاهیمی چون خدا، دازاین، وجود و عدم و ناسیونال سوسیالیسم می‌گوید و افکار و زندگی او را به عنوان ادیب و متفکر نشان می‌دهد.

برخی هایدگر را پدر اگزیستانسیالیم می‌دانند. هرچند خود او این ادعا را رد می‌کرد. هایدگر جزو فلاسفه‌ی پرحاشیه است، برخی او را متهم به همکاری با نازی‌ها و لو دادن هوسرل می‌کنند. از نظر برخی، هایدگر مصداق بارز این جمله است: حکمت بالا الزاماً باعث اخلاق نمی‌شود.

هنگامی که هایدگر اعتقاد راسخ داشت که مغرب زمین در سراشیبی زوال افتاده و فرهنگ فریبنده و محتضر این دیار در حال فروپاشی است، بر آن شد که بار دیگر با تمامی قوا هرگونه اراده به سوی عظمت اصیل را تقویت کند، اراده‌ای که در ظهور ملت آلمان به طریقی جدید تجلی می‌یافت. اما هدایت و سازماندهی این خواسته چندان آسان نبود و یک رهبر فکری می‌طلبید که هایدگر با نقل قولی از رساله جمهوری، به افلاطون، این رهبری فکری، اختیار تام داد.

فکر تدوین این مجموعه چند سال پیش مطرح شد و هدف از آن، آشنایی هر چه بیشتر با زندگی و آثار کسانی بود که بر اندیشه جهان امروزی تأثیر نهاده‌اند. متون اصلی این مجموعه کتاب‌های انتشارات روولت آلمان است که با عنوان تک نگاری‌های rororo منتشر می‌شود.

این انتشارات که حدود صد سال از فعالیت آن می‌گذرد، از مارس 1958 فعالیت خود را در زمینه انتشار این مجموعه، آغاز و تاکنون بیش از سیصد عنوان کتاب را با شمارگان بیش از بیست میلیون جلد منتشر کرده است، استقبال از این مجموعه دلایل بسیاری دارد. نخستین دلیل، انتخاب نویسندگان هر اثر است.

نویسندگان معمولا کسانی هستند که با قلمرو زندگی و آثار فرد مورد نظر آشنایی بسیاری دارند و اغلب، پژوهشگری استاد دانشگاه هستند. نکته دوم، وجود عکس‌ها و تصویرهایی از زندگی و آثار اندیشمند موضوع کتاب است. این امر به درک بهتر شرایط و نیز جنبه‌هایی خاص از زندگی هر فرد یاری می‌رساند. سومین نکته، زبان خاص برای مخاطبان اثر حاضر است. مخاطبان این مجموعه تنها دانشجویان و یا پژوهشگران با دانش تخصصی نیستند، بلکه این آثار به گونه‌ای نگاشته شده است که سایر علاقمندان نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

مجموعه بزرگان اندیشه و هنر شامل کتاب‌هایی است که تصویری کامل از هنرمندان و اندیشمندان معاصر ارائه داده است. فیلسوفان، اندیشمندان و هنرمندان بنیانگزاران خرد بشری هستند و قرون نوزده و بیست میلادی دوران ظهور مکاتب و تفکرات نوین بوده است. هر یک از کتاب‌های این مجموعه، برآیندی از تحقیقات یک پژوهشگر متخصص درباره یکی از شخصیت‌های برجسته اندیشه و هنر جهان است که می‌تواند منبع و راهنمایی مناسب و متنوع برای شناخت آن‌ها باشد.

در بخشی از کتاب مارتین هایدگر می‌خوانید:

هنگامى که هایدگر در ژوئن 1945 از قلعۀ ویلدن اشتاین به فرایبورگ بازگشت، با موقعیت‌هاى کاملا جدیدى روبه‌رو شد. فرایبورگ در 22 آوریل توسط لشکر پیاده‌ نظام فرانسه اشغال شده بود. شهر تحت اشغال فرماندهى نظامى فرانسه بود. این مسئله براى هایدگر پیامدهاى ناگوارى در بر داشت. اولین نکته اینکه منزل وى در روته‌بوک شمارۀ 47 به‌ عنوان خانۀ یکى از اعضاى حزب «نازى» ضبط شد. شکایت الفریده هایدگر در 10 ژوئن و اعتراض هایدگر در 16 ژوئن 1945 به این عمل بى‌اثر باقى ماند:

من به این تبعیضى که بر شخص من و کارم روا داشته شده، به‌ شدت معترضم. چرا باید هم با ضبط خانۀ شخصى‌ام و هم با محروم‌ شدن از محل کارم مجازات شوم؟ چرا باید در برابر تمامی شهر و عموم مردم به من تهمت و افترا زده شود؟ (مجموعۀ‌ آثار 16، 367)

هایدگر و همسرش، در سال بعد با خانوادۀ یک گروهبان فرانسوى هم‌ خانه شدند. همۀ آن‌ها فقط از اتاق مطالعۀ هایدگر به‌ عنوان اتاق کار، نشیمن و اتاق خواب استفاده مى‌کردند.

اما این محدودیت مکانى، فقط یکى از مشکلات ناگوار محسوب مى‌شد. از آن بدتر، موقعیت شغلى هایدگر بود که تازه در سال 1951 کمى تثبیت شده بود. چون در 7 مه 1945 که آلمان بى‌قید و شرط تسلیم متفقین شد، شوراى دانشگاه فرایبورگ سیاست «پاکسازى افراد خودى» در مدارس عالى را درپیش گرفت. سرانجام یک «هیئت پاکسازى» تشکیل شد که با نظر کارشناسى حکومت نظامى فرانسه دربارۀ فعالیت‌هاى سیاسى استادان و کارکنان دانشگاه در دورۀ رایش سوم تحقیق و تفحص مى‌کرد. هایدگر مى‌بایست براى نخستین بار در 23 ژوئیه در برابر این کمیسیون پنج نفره پاسخگو باشد. قبل از همه بحث‌هاى مفصلى دربارۀ ریاست دانشگاه هایدگر در سال‌هاى 1934 - 1933 در گرفت. نظر کارشناسى در آغاز سپتامبر آماده شد. گرچه مشخص شد که هایدگر بعد از پایان دورۀ ریاستش کاملا به مطالعات فلسفى‌اش روى آورده و رفته رفته از حزب نازى عمیقا فاصله گرفته است، «در درون همان کمیسیون اعتراض تند و شدیدى نسبت به هایدگر صورت گرفت، بى‌آنکه شدت این اعتراض به بیرون درز کرده باشد.»

 ۱۵۲ صفحه، ۸۵۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-253-158-2 

چاپ ۱۳۹۴: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۴۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت ناشر
مقدمه دبیر مجموعه
پیش‌گفتار
زادگاه (1903-1889)
خدا (1919-1903)
دازاین (1928-1919)
وجود و عدم (1932-1928)
ناسیونال سوسیالیسم (1934-1933)
ادیب و متفکر (1945-1934)
گشتل و چهارگهان (1976-1945)
پی‌نوشت
گاهشمار زندگی هایدگر
هایدگر از زبان دیگران
کتاب شناسی هایدگر به زبان فارسی

راهنمای دانلود کتاب مارتین هایدگر

برای دانلود کتاب مارتین هایدگر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مارتین هایدگر
حامد طاهر
۱۳۹۸/۲/۱۰
خیلی کتاب پر مغزی بود، به معنا واقعی هایدگر ادامه دهنده راه نیچه بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)