دانلود کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها

کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها به قلم ندا میرحسینی و رضا داورنژاد و سارا پورکریمی و محمدرضا میرانی، برای درک و فهم بهتر و سریع‌تر روابط ترمودینامیکی و با در نظر گرفتن نیاز دانشجویان به مباحث کلیدی، مقدماتی جهت آشنایی آن‌ها با مبانی ترمودینامیک به رشته‌ی تحریر در آمده است.

در راستای مطالب ذکر شده در این کتاب، تألیفات بسیاری وجود دارد که می‌توان به آن‌ها استناد نمود اما در اکثر قریب به اتفاق این کتاب‌ها مبانی محاسبات به تفضیل و با جزئیات بیان نشده است.

قابل ذکر است که اکثر تصاویر کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها (foundation of mixture thermodynamic) برگرفته از کتب مختلف نبوده و نویسندگان جهت بالا بردن قدرت درک مفاهیم به قلم خود آن‌ها را به تصویر کشیده‌اند.

در پایان مثال‌هایی برگرفته از کتاب‌های مختلف برای تقویت درک مطالب آورده شده است. این کتاب با هدف کمک به دانشجویان کلیه مقاطع تنظیم شده است.

در بخشی از کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها می‌خوانیم:

در تئوری فلوری - هاگینز با فرض اینکه اندازه سیگمنت پلیمر و مولکول حلال یکسان است یک رابطه‌ای برای بیان انرژی گیبس مولی جزئی محلول‌های رقیق ارائه داده است که پارامتر برهمکنش بدون بعد فلوری - هاگینز می‌نامند. پارامتر فلوری سهم برهمکنش بخش آنتاپی و آنتروپی را به طور همزمان بیان می‌کند.

با توجه به اینکه در این تئوری محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است به احتمال زیاد برای پیش‌بینی رفتار ترمودینامیکی فاز مایع شامل یک آمورف پلیمری مورد توجه قرار گرفت. البته از این تئوری همچنین برای تخمین دمای نقطه ابری شدن استفاده می‌شود. پارامتر برهمکنش فلوری نشان دهنده قدرت حلال است که برای حلال‌های خوب مقداری کمتر از 0/5 و برای حلال‌های نامناسب و ضعیف 0/5 است.

همچنین در این تئوری از حجم اشغال شده صحبت شده است که برابر با حجم اشغال شده توسط زنجیره پلیمری که برهمکنش بین مولکولی بلند-برد را نشان می‌دهد. تئوری محلول‌های بسیار منظم را اگر برای محلول‌های پلیمری در نظر بگیریم مهم‌ترین پارامتری که در این سیستم باید در نظر گرفته شود انرژی تعویض است. حال اگر انرژی تعویض سیستم صفر باشد، سیستم اترمال خواهد بود و اگر صفر نباشد سیستم اترمال نیست.

آنتروپی اختلاط برابر با مقدار آنتروپی ایده‌آل می‌شود اگر اندازه مولکول‌های حلال و حل شونده یکسان باشد. حال اگر عکس این قضیه را در نظر بگیریم یعنی مولکول‌های حلال و حل شونده مخلوط اترمال از لحاظ اندازه تفاوت زیادی داشته باشد آنتروبی اختلاط دیگر برابر با آنتروپی حالت ایده‌آل آن نمی‌شود.

 ۱۴۲ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-7104-68-2 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۲۰۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
فصل اول: تئوری محلول‌ها
فصل دوم: گیبس دوهم
فصل سوم: محلول پلیمری
فصل چهارم: تئوری شبکه محلول پلیمری
فصل پنجم: معادلات انرژی فزونی گیبس
فصل ششم: تئوری حلالیت
فصل هفتم: تئوری دو سیالی
تمرین‌های حل شده
پیوست‌ها

راهنمای دانلود کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها

برای دانلود کتاب مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مبانی ترمودینامیک مخلوط‌ها