دانلود کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان

  • از: مهین ناز میردهقان
  • ناشر: انتشارات نویسه پارسی
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان

مهین ناز میردهقان در کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان، به تهیه و تدوین درس‌نامۀ جامع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بر مبنای چارچوب مرجع آموزش زبان فارسی در سطوح پایه و پیشرفته پرداخته است.

کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان (First national conference on investigating teaching persian to speakers of other languages (TPSOL) textbooks) با القا از نظریه‌ی چندصدایی باختین انگاره‌ای جهت برآورد بازنمون درونمایه فرهنگی کتاب‌های آموزش زبان فارسی است که در آن مهمترین بازده انتقال فرهنگ یعنی نیرودهی مهارت توانش ارتباطی و بینافرهنگی، یعنی درک صحیح و مثبت از فرهنگ‌های دیگر، مورد تاکید قرار گرفته است.

با نگرش به سیاست‌ها و اهداف بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران و سخنان مقام معظم رهبری حاکی بر توانایی دادن و توسعه زبان فارسی به عنوان زبان دوم دنیای اسلام، ضرورت برنامه‌ریزی در این بخش بیش از پیش روشن می‌گردد. برای رسیدن به این هدف، پرورش آموزگاران کارآزمودۀ زبان فارسی، جذب فراوان زبان‌آموزان خارجی برای فراگیری فارسی در ایران، و آسیب‌شناسی و تشریح کردن منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از برجسته ترین ملزومات است.

به همین دلیل، دانشگاه شهید بهشتی به عنوان یکی از دانشگاه‌های والا کشور، اقدام به برگزاری اولین همایش ملی «واکاوی منابع آموزشی زبان فارسی به غیرفارسی‌ زبانان» انجام داد. این کار با هدف رسیدن به سه هدف کلان صورت گرفت که عبارتند از:

1) رسم و برآورد وضعیت موجود منبع‌ها، با پافشاری بر: الف. مهارت‌های پنج‌گانه آموزش زبان فارسی، ب. مبانی نظری و تهیه و تدوین منابع آموزشی، ج. مخاطب محوری منابع آموزشی.
2) ترسیم وضعیت مطلوب؛
3) ارائه راه‌حل عملی برای رسیدن به جایگاه شایسته.

بر این پایه، گروه زبان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی این سربلندی را یافت تا در روزهای 28 و 29 مهرماه 1395 میزبان شرکت کنندگان در همایش باشد.

در بخشی از کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان می‌خوانید:

در زمینه‌ی بررسی متون مختلف بر مبنای فرمول‌های خوانایی‌ سنجی، پژوهش‌هایی صورت گرفته‌اند که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم. هامفریز و هامفریز (2013) که سطح دشواری 22 مقاله را در دو مجله‌ی مربوط به موسیقی بررسی کرده‌اند، به این نتیجه رسیدند که میانگین سطح خوانایی آن‌ها تقریبا در حد آغاز سال دوم دبیرستان است و با توجه به این که بیشتر مردم، پایین‌تر از بالاترین سطح تحصیلی خود می‌خوانند و مطالب آسان‌تر را نیز ترجیح می‌دهند، احتمالا چنین سطحی از دشواری برای خوانندگان احتمالی این دو مجله (یعنی افراد دارای مدرک کارشناسی یا دانشجویان کارشناسی) مناسب می‌باشد.

چن (2012) به سنجش میزان خوانایی سه کتاب کودک به سه شیوه‌ی فرمول موجود در پردازشگر مایکروسافت، یک نرم‌افزار محاسبه‌ی خوانایی در اینترنت، و محاسبه‌ی دستی، و مقایسه‌ی نتایج حاصل از آن سه شیوه پرداخت. برخی از نتایج پژوهش او بدین شرح بود: نمرات خوانایی، بسته به ابزار مورد استفاده، کمی متفاوت بودند؛ اما درجه‌بندی سه کتاب مورد نظر در هر سه ابزار مشابه بود؛ کار با فرمول خوانایی گنجانده شده در پردازشگر مایکروسافت آسان‌ترین کار بود؛ و سطح خوانایی به دست آمده از هر سه ابزار برای هر سه کتاب یکسان بود.

 ۱۷۵ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-7030-33-2 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
ارزیابی گفتمان فرهنگی در کتاب آموزش زبان فارسی: پیشنهاد انگاره چند‌صدایی
پیچیدگی‌ زبانی متون فارسی ویژه علوم پزشکی برای فارسی آموزان غیر ایرانی: تحلیلی پیکره بنیاد بر پایه‌ی دستور نظام مند - نقش‌گرای هلیدی
آموزش گونۀ گفتاری زبان فارسی: اهمیت و راهکارها
تعیین سطح متون خوانداری منابع آموزش زبان فارسی از طریق شاخص‌ها و فرمول‌های خوانایی‌سنجی
ارزیابی مجموعۀ آموزشی فارسی بیاموزیم از منظر برخی شاخص‌های گزینش کتاب مناسب
تهیه و تدوین درس‌نامۀ جامع آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان بر مبنای چارچوب مرجع آموزش زبان فارسی در سطوح پایه و پیشرفته

راهنمای دانلود کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان

برای دانلود کتاب مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مجموعه مقالات برگزیده نخستین همایش ملی واکاوی منابع آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌ زبانان