دانلود کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل

  • از: مریم اجتنابی
  • ناشر: انتشارات قانون یار
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل

کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل نوشته‌ی مریم اجتنابی، به بررسی تطبیقی قوانین موجود پیرامون اجرای رأی داوری در ایران می‌پردازد.

رأی داوری هدف نهایی نهاد داوری محسوب می‌شود و با صدور رأی، داوری به نتیجه‌ی طبیعی خود دست می‌یابد. اما این هدف وقتی کامل‌تر می‌شود که رأی معتبر و قابل اجرا باشد. هنگام اجرای رأی داوری در ایران، با دو قانون اصلی «قانون داوری تجاری بین‌المللی ایران» و «کنوانسیون 1958 نیویورک» مواجه هستید.

دادگاه محل درخواست اجرای رأی در هر کشوری که باشد، در اولین اقدام به قانون مقر خود مراجعه می‌کند. در این شرایط برای اجرای آرای داوری در هر کشور و مواجه شدن با قوانین آن‌ها با شکل‌های متعددی از قوانین و معیارها روبرو خواهید بود و شاید همین گوناگونی در راه حل‌ها موجب شده است تا کنوانسیون‌های بین‌المللی متعددی برای یکنواخت‌سازی قوانین همه‌ی کشورها، ارائه شود.

در حقوق ایران تا پیش از پیوستن به کنوانسیون نیویورک 1958 در زمینه‌ی شناسایی آرای داوری خارجی قانون یا آیین‌نامه‌ی خاصی وجود نداشت. از لحاظ حقوقی منظور از شناسایی رأی داوری خارجی آن است که دادگاه مرجوع الیه که از او درخواست اجرای رأی شده قبل از صدور اجراییه، رأی خارجی را همانند و هم طراز رأی داخلی بداند و احراز کند.

این رأی یک رأی قطعی و لازم‌الاجرا است و استحقاق اجرا را دارد. به همین دلیل شناسایی و اجرا را دو عمل قضایی متوالی اما متفاوت می‌دانند. پس از این تایید و شناسایی است که رأی قابلیت اجرا را پیدا می‌کند؛ و در این حالت دادگاه برای اجرای رأی داوری خارجی هم مانند یک رأی داخلی باید احراز کند. این رأی خالی از خلل بوده و آمادگی اجرا را دارد؛ حتی اگر پس از این شناسایی، درخواست اجراییه برای آن صادر نشود.

در بخشی از کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل می‌خوانیم:

ماده‌ی شش قانون داوری تجاری ایران به حالتی می‌پردازد که «داور» توسط مرجع صالح یا دادگاه خاصی که به مسئله‌ی جرح داور رسیدگی می‌کند، تصمیم به جرح داور بگیرد. در این صورت جرح داور به صورت رسمی به اثبات رسیده است و حکم جرح صادر شده از دادگاه مربوطه سندی خواهد بود برای هر یک از طرفین که بخواهند به رأی نهایی صادره از دیوان داوری به علت جرح داور اعتراض نمایند.

سپس موضع داور جرح شده را در دو حالت می‌توان متصور بود: اول، خوانده در مرحله‌ی مقدماتی نسبت به بی‌طرفی و عدم استقلال یکی از داوران اعتراض کرده و با اینکه جرح او توسط دادگاه ماده‌ی شش این قانون پذیرفته شده است؛ داور مذکور از استعفا دادن خودداری کرده و رسیدگی داوری منتهی به صدور رأی شده است. دوم، هر یک از طرفین داوری به دلایلی به داور اعتراض کرده‌اند و رسیدگی به جرح شدن داور در دادگاه مربوطه در حال رسیدگی است؛ بدین ترتیب رأی داوری هنگامی صادر شده که یکی از داوران مورد جرح قرار گرفته بود، ولی هنوز نسبت به جرح وی تصمیمی صادر نشده است.

اما وجه مشترک هر دو حالت بالا در این است که نظر داور جرح شده، موثر در رأی داوری بوده است. چرا که اگر اعتراض محکوم علیه به داوری باشد که بدون رأی او نیز همین حکم صادر می‌شد یعنی عملا نظر داور جرح شده تاثیری در نتیجه ندارد، چنین اعتراضی مقبول نخواهد بود و اساساً شامل این قسمت از ماده نخواهد بود. بنابراین محکوم عیله در شرایطی اعتراض خود را می‌تواند بیان کند که، به استناد نظر موافق داور جرح شده، محکومیت خوانده حاصل شده است. به همین جهت هم در مرحله‌ی اجرای رأی محکوم علیه تقاضای ابطال رأی را دارد.

 ۱۶۶ صفحه، ۵۱۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-229-007-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول: حقوق حاکم بر شناسایی و اجرای آرای داوری تجاری خارجی و بین المللی در ایران
فصل دوم: موانع شناسایی و اجرای آرای داوری قابل استناد از سوی محکوم علیه
فصل سوم: موانع شناسایی و اجرای آرای داوری قابل استناد از وی دادگاه محل اجرای رأی داوری
فهرست منابع

راهنمای دانلود کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل

برای دانلود کتاب موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  موانع اجرای آرای داوری‌های تجاری از دیدگاه حقوق تجارت بین‌الملل