دانلود کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

  • از: یوسف ناصرزاده
  • ناشر: انتشارات نظری
  • ۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

کتاب نانو تکنولوژی کاربردی، می‌تواند جوابگوی نیازهای علمی علاقمندان باشد، چرا که نگرش کاربردی یوسف ناصرزاده، به فناوری نانو، که به‌ طور جامع به کاربردهای مختلف و گسترده‌ی این فناوری پرداخته، این کتاب را متمایز می‌کند.

در نیم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بودیم، که باعث پیشرفت‌های عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه‌ گذار و ایجاد فاصله‌ی شدید بین کشورهای جهان شد. متأسفانه در کشور ما به دلیل فقدان جرأت علمی و عدم تصمیم‌گیری به موقع، به این فرصت‌ها پس از گذشت سالیان طلائی آن بها داده می‌شد؛ که البته سودی هم برای ما به ارمغان نمی‌آورد، همچون فناوری الکترونیک و کامپیوتر در دو سه دهه گذشته که امروزه علی‌رغم توانایی دانشگاهی و داشتن تجهیزات آن، حضور قابل توجه تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصت‌هاست، که کشور ما باید برای حضور یا عدم حضور درآن خیلی سریع تصمیم خود را اتخاذ کند.

در کتاب نانو تکنولوژی کاربردی (applied nano technology) می‌خوانیم که علم و فناوری نانو توانایی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های این بعد در مواد، ابزارها و سیستم‌های نوین است. این تعریف ساده خود دربرگیرنده معانی زیادی است. به عنوان مثال فناوری نانو با طبیعت فرارشته‌ای خود، در آینده در برگیرنده همه‌ی فناوری‌های امروزین خواهد بود و به جای رقابت با فناوری‌های موجود، مسیر رشد آن‌ها را در دست گرفته و آن‌ها را به صورت یکپارچه خواهد کرد.

در بخشی از کتاب نانو تکنولوژی کاربردی می‌خوانیم:

فناوری نانو واژه‌ای است کلی که به تمام فناوری‌های پیشرفته در عرصه‌ی کار با مقیاس نانو اطلاق می‌شود.

معمولاً منظور از مقیاس نانو ابعادی در حدود 1 نانومتر تا 100 نانومتر می‌باشد. (1 نانومتر، یک میلیاردیم‌ متر است).

اولین جرقه‌ی فناوری نانو (البته در آن زمان هنوز به این نام شناخته نشده بود) در سال 1959 زده شد. در این سال ریچارد فاینمن طی یک سخنرانی با عنوان «فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد» ایده فناوری نانو را مطرح ساخت. وی این نظریه را ارائه داد که در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم مولکول‌ها و اتم‌ها را به صورت مسقیم دستکاری کنیم.

واژه‌ی فناوری نانو اولین بار توسط نوریوتاینگوچی استاد دانشگاه علوم توکیو در سال 1974 بر زبان‌ها جاری شد.

او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی که تلورانس ابعادی آنها در حد نانومتر می‌باشد، به کار برد. در سال 1986 این واژه توسط کی اریک درکسلر در کتابی تحت عنوان: «موتور آفرینش: آغاز دوران فناوری نانو» بازآفرینی و تعریف مجدد شد. وی این واژه را به شکل عمیق‌تری در رساله دکترای خود مورد بررسی قرار داده و بعدها آن را در کتابی تحت عنوان «نانوسیستم‌ها، ماشین‌های مولکولی، چگونگی ساخت و محاسبات آنها» توسعه داد.

هدف فناوری نانو یا نانوتکنولوژی تولید مولکولی یا ساخت اتم به اتم و مولکول به مولکول مواد و ماشین‌ها توسط بازوهای روبات برنامه‌ریزی شده در مقیاس نانومتریک است (نانومتر یک میلیاردم‌ متر است یعنی پهنای معادل با 3 تا 4 اتم).

رایانه‌ها اطلاعات را تقریباً بدون صرف هیچ هزینه‌ای باز تولید می‌کنند. اقداماتی در دست اجراست تا دستگاه‌هایی ساخته شوند که تقریباً بدون هزینه ‌ شبیه عمل بیت‌ها در رایانه ‌ اتم‌ها را به صورت مجزا به هم اضافه کنند (کنار هم قرار دهند). این امر ساختن خودکار فراورده‌ها را بدون نیروی کار سنتی همانند عمل کپی در ماشین‌های زیراکس میسر می‌کند. صنعت الکترونیک با روند کوچک‌سازی احیاء می‌گردد و کار در ابعاد کوچک‌تر منجر به ساخت ابزاری می‌شود که قادر به دستکاری اتم‌های منفرد مثل پروتئین‌ها در سیب‌زمینی و همانندسازی اتم‌های خاک، هوا و آب از خودشان می‌گردد.

نانوتکنولوژی تولید کارآمد مواد و دستگاه‌ها و سیستم‌ها با کنترل ماده در مقیاس طولی نانومتر و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های نوظهوری است که در مقیاس نانو توسعه یافته‌اند.

 ۲۳۲ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-289-076-4 

چاپ ۱۳۹۲: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
فصل 1: فناوری نانو چیست؟
فصل 2: تاریخچه نانوتکنولوژی
فصل 3: انواع روش‌های تولید
فصل 4: بررسی خصوصیات و ویژگی‌های نانو‌ذرات
فصل 5: بررسی کامل انواع نانو‌مواد
فصل 7: تحولات نانوتکنولوژی
فصل 8: نانوتکنولوژی و جهان امروز
منابع

راهنمای دانلود کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

برای دانلود کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نانو تکنولوژی کاربردی

نظرات کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

سمانه ثنایی فر
۱۳۹۷/۷/۶
بدرد خوره ممنون
مشاهد همه نظرات (۱)