دانلود کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی

  • از: محمدحسن عدالتی فر
  • ناشر: انتشارات آذرفر
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی

کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی نوشته محمدحسن عدالتی‌فر، به جنبه‌های روانشناسی اعتیاد به اینترنت در میان کودکان و همچنین نوع ارتباط آنان با دیگران می‌پردازد و دلایل و روش‌های پیشگیری از آن را بررسی می‌کند.

در دنیای امروز ارتباطات اجتماعی اهمیت بسیاری پیدا کرده‌اند. هم‌زمان با دسترسی گسترده و زیاد مردم به اینترنت در کودکان و نوجوانان شاهد نوعی وابستگی به اینترنت هستیم. مانند انواع دیگر اعتیاد، اعتیاد به اینترنت با نشانه‌هایی مثل کم‌خلقی، اضطراب، استرس، افسردگی، بی‌قراری، اختلالات عاطفی، تفکرات وسواس‌گونه، از هم گسیختگی روابط اجتماعی و کناره‌گیری همراه است. از سوی دیگر از آنجا که ارتباط میان افراد به‌خصوص کودکان و نوجوانان در دنیای مجازی افزایش پیدا می‌کند، از ارتباط میان آنان در دنیای واقعی کم می‌شود و احتمال افت عملکرد آموزشی آن‌ها نیز وجود دارد.

بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که کودکان و نوجوانان روش عملکرد بزرگ‌ترها را درک نکرده اما به محض نافرمانی یا اعتراض با سرکوب و تنبیه مواجه می‌شوند و این موجب می‌شود که آن‌ها به سوی مخدرها، محرک‌ها و جانشین‌ها بروند تا از استرس خود کم کنند.

پدیده اعتیاد به اینترنت هم‌زمان با افزایش دسترسی روزانه مردم به منابع آن، گسترده‌تر می‌شود. شبکه جهانی اطلاع‌دهنده، مفید و سرگرم‌کننده است، اما برای تعداد زیادی از افرادی که به آن اعتیاد دارند نوع استفاده در مرحله تبدیل شدن به آسیب‌ها و نابهنجاری‌های روانی و رفتاری است. در ایران همانند خیلی از کشورهای در حال توسعه هنوز تحقیقات و مطالعات در این زمینه و عوامل به وجودآورنده یا مستعدکننده آن در آغاز راه است.

اعتیاد به اینترنت برای کودکان می‌تواند مشکلات تحصیلی جدی‌ای را ایجاد کند و اگر استفاده‌کنندگان از اینترنت موفق نشوند به مدت یک ماه از اینترنت دور شوند در معرض خطر اینترنتی قرار می‌گیرند و متأسفانه این موضوع در میان دانش‌آموزان به سرعت رو به افزایش است. به صورتی که برخی از آن‌ها شب تا صبح خود را در اینترنت سپری می‌کنند و همه اوقات صبح را در خواب هستند و این موضوع عواقب بسیاری را در پی دارد. ممکن است اعتیاد به اینترنت همانند موارد دیگر اعتیاد آثار جسمانی به همراه نداشته باشد، اما مشکلات اجتماعی که این امر به دنبال دارد آن را هم‌راستای دیگر موارد اعتیاد قرار می‌دهد.

در بخشی از کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی می‌خوانیم:

گاهی افراد با معلق شدن در فضای نامحدود، نیازهای بسیار مهم زندگی خود را به دست فراموشی می‌سپارند و برای فرار از این الزامات، خود را در لاک دنیای مجازی الکترونیک پنهان می‌سازند. برخی از این مسائل شامل: اشتغال ذهنی و وابستگی به پایگاه‌های خبری، پیوستن به سایت‌های هرزه‌نگاری و امور جنسی در دنیای مجازی، اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای، تجارت الکترونیک شبکه‌ای، شکل‌گیری روابط عاشقانه مجازی و از هم پاشیدگی خانواده می‌باشد. افراد وابسته به اینترنت از دنیای واقعی جدا شده و اینترنت را به عنوان راهی برای فرار از زندگی و تغییر خلق قبول می‌کنند.

متغیری که برخی مطالعات در ارتباط با اعتیاد به اینترنت بررسی نموده‌اند، ویژگی‌های شخصیتی کاربران می‌باشد. خصوصیاتی مانند کم‌رویی، تکانشی بودن، تنهایی، اضطراب، افسردگی، صفات روان‌نژندی (اضطراب، خشم و کینه، خلق افسرده، شرم، تکانشی بودن، آسیب‌پذیری در برابر استرس)، خشونت و پرخاشگری، سبک شخصیتی درون‌گرایی، احترام به خود پایین، احساسات ناپایدار و خیال‌پردازی، دنبال تازگی بودن، اجتناب از آسیب و کاهش وابستگی به پاداش، برون‌گرایی و باز بودن که این خصوصیات در ابتلا شخص به اعتیاد به اینترنت مؤثر بوده‌اند. با توجه به گسترش موج استفاده از اینترنت در بین دانش آموزان و خطر اعتیاد به آن، مطالعه حاضر با هدف بررسی ویژگی‌های شخصیتی و مقایسه آن در بین دانش آموزان معتاد به اینترنت و عادی در مدارس ابتدایی منطقه 5 تهران انجام گرفته است.

 ۱۴۳ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-710147-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۵۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول: کلیات
مقدمه
اهداف
ویژگی‌های کلی
الف) ویژگی‌های شخصیتی
ب) اعتیاد به اینترنت
ج) تعاملات اجتماعی
فصل دوم: مبانی نظری
تعریف اینترنت
اختلال اعتیاد به اینترنت
تعریف
الف- نظریههای فردی
ب- نظریه‌های ساختار اجتماعی
ج- نظریه‌های فرآیند اجتماعی
د- نظریه‌های واکنش اجتماعی
ه- نظریه پویایی روانی و شخصیت
و- نظریه کنترل اجتماعی
ز- تبیین رفتاری
ح- تبیین بیوپزشکی
ط- نظریه شناختی
ی- نظریه شناختی - رفتاری
نشانه‌ها و علائم بالینی
ملاک‌های تشخیصی اعتیاد به اینترنت
طبقه‌بندی اعتیاد به اینترنت
ویژگی‌های روانی اعتیاد به اینترنت
بیماری‌های اینترنتی
روش‌های پیشگیری از مبتلا شدن به اعتیاد به اینترنت
تعریف شخصیت
تعریف ویژگی‌های شخصیتی
بررسی نظریه‌ها بر اساس ارتباط بین ویژگی‌های شخصیتی و اعتیاد به اینترنت
الگوی استفاده مرضی از اینترنت گروهول (1999)
نظریه رفتاری
نظریه شناختی
نظریه شناختی - رفتاری
شناخت غیرسازشی به دو گروه عمده تقسیم می‌شود
نظریه‌های اجتماعی - فرهنگی
رشد اجتماعی
نشانه‌های رشد اجتماعی
ابعاد رشد اجتماعی
پیشینه پژوهش
تحقیقات داخلی
تحقیقات خارجی
فصل سوم: تجزیه و تحلیل ویژگی‌ها
داده‌های توصیفی
اعتیاد به اینترنت
روان‌رنجورخویی
برون‌گرایی
گشودگی نسبت به تجربه
سازش‌پذیری
وظیفه‌شناسی
تعاملات اجتماعی
آزمون فرضیه‌های پژوهش
بحث
منابع
منابع فارسی
منابع انگلیسی

راهنمای دانلود کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی

برای دانلود کتاب ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ویژگی‌های شخصیتی و تعاملات اجتماعی کودکان ابتدایی