معرفی و دانلود کتاب کلبه عمو تام: متن کوتاه شده

عکس جلد کتاب کلبه عمو تام: متن کوتاه شده
قیمت:
۵۰۰۰۰ تومان - 9.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب کلبه عمو تام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب کلبه عمو تام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب کلبه عمو تام: متن کوتاه شده

کتاب کلبه عمو تام به قلم هریت بیچر استو داستانی‌ست با محوریت برده‌داری در آمریکا و مشکلاتی که آمریکایی‌های سیاه‌پوست آن دوران را به ستوه آورده بود. این نویسنده‌ی شهیر آمریکایی با نگارش این رمان تأثیر شگرفی بر جنگ داخلی آمریکا گذاشت. گفتنی‌ست این اثر پرفروش‌ترین کتاب قرن نوزدهم، پس از انجیل می‌باشد.

درباره‌ی کتاب کلبه عمو تام

آمریکای قرن نوزدهم با آنچه امروز از آن می‌بینیم، بسیار متفاوت بود. دورانی که برده‌داری و ستم علیه سیاه‌پوستان بسیار رواج داشت و همین مسأله باعث نارضایتی، ترس و اعتراض سیاه‌پوستان شده بود.

خلاصه کتاب کلبه عمو تام (Uncle Tom's Cabin) داستانی درباره‌ی بی‌عدالتی، اعتراض و ظلم به برده‌هاست که با تصویرسازی‌های زنده و جذاب هریت بیچر استو بیش از آنکه یک کتاب باشد، به فیلمی شباهت دارد که از پیش چشمانتان می‌گذرد. داستان با بدهی‌های مردی به نام «آرتور شلبی» آغاز می‌شود که خودش را در آستانه‌ی از دست‌دادن زندگی‌اش یافته است. او و همسرش، «امیلی شلبی»، رفتار محبت‌آمیزی با بردگان خود دارند، اما پس از این اتفاق مجبور می‌شوند یکی از آن‌ها را بفروشند تا زندگی‌شان را حفظ کنند. برده‌های آقا و خانم شلبی، مردی به نام «عمو تام» و خانواده‌اش و «هری» پسر جوان الیزا (خدمتکار خانم شلبی) هستند.

آقای شلبی که می‌بایست یکی از این دو نفر را بفروشد، درنهایت تصمیم می‌گیرد هری را انتخاب کند. حال آنکه خانم شلبی به الیزا قول داده هیچگاه پسرش را از او جدا نکند. الیزا که پنهانی این مکالمه را می‌شنود، پس از آنکه به عمو تام و خانواده‌اش هشدار می‌دهد، همراه با هری از آنجا فرار می‌کند تا شاید در کانادا و در کنار همسرش در امان بمانند. درنهایت، قرعه به نام عمو تام رقم می‌خورد و او با اندوه خانواده‌اش را ترک می‌گوید تا به‌وسیله‌ی یک قایق در می‌سی‌سی‌پی، به بازار برده‌فروش‌ها منتقل شود. اما آشنایی عمو تام با دختر سفیدپوستی به نان ایوا، سرنوشت او را به سمت‌وسوی دیگری می‌کشد که بهتر است ادامه‌ی آن را از زبان هریت بیچر استو بخوانید.

کتاب کلبه عمو تام یکی از منحصربه‌فردترین و تکان‌دهنده‌ترین رمان‌های تاریخ است. اگرچه تاریخ انتشار کتاب کلبه عمو تام به سال 1852 میلادی باز می‌گردد، اما همچنان به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های تاریخی و داستانی جهان به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید این کتاب بلافاصله پس از اولین انتشار خود، در حدود سیصدهزار نسخه فقط در آمریکا فروخته شد.

نشر افق، متن کوتاه‌شده‌ی کتاب کلبه عمو تام را با ترجمه‌ی محسن سلیمانی روانه‌ی بازار کتاب کرده است. این اثر ذیل دو مجموعه‌ی «کلکسیون کلاسیک» و «رمان‌های جاویدان جهان» منتشر شده‌اند.

اقتباس‌های فرهنگی از کتاب کلبه عمو تام

تاکنون از این رمان پرطرفدار اقتباس‌هایی زیادی در قالب نمایش تئاتر، فیلم سینمایی، نمایش تلویزیونی و ... صورت گرفته است. ازجمله مهم‌ترین اقتباس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت یک درام تلویزیونی در سال 1980؛
  • اجرای چندین نمایش تئاتر با الهام از این اثر؛
  • ساخت چند انیمیشن و پویانمایی توسط والت دیزنی و برادران وارنر؛
  • فیلمی به همین عنوان، به کارگردانی Géza von Radványi به سال 1965.

نکوداشت‌های کتاب کلبه عمو تام

  • یکی از بزرگترین آفریده‌های ذهن بشر. (لئو تولستوی، نویسنده‌ی روسی)
  • کلبه عمو تام یکی از قدرتمندترین و بزرگترین آثاری است که درباره‌ی دوران برده‌داری در آمریکا نوشته شده است. (آلفرد کازین، نویسنده‌ی آمریکایی)

کتاب کلبه عمو تام برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این شاهکار کلاسیک را به همه‌ی دوستداران رمان و داستان‌های خارجی پیشنهاد می‌کنیم. همچنین اگر دوست دارید درباره‌ی آمریکای قرن نوزدهم و دوران برده‌داری در این کشور اطلاعات زیادی به دست آورید، خواندن این خلاصه کتاب برای شما مناسب است.

با هریت بیچر استو بیشتر آشنا شویم

یکی از اعجوبه‌های ادبیات پایداری سیاهان و ازجمله طرفداران فعال در زمینه‌ی لغو برده‌داری آمریکا، هریت بیچر استو (Harriet Beecher Stowe)، نویسنده‌ی مشهور آمریکایی است. او که زاده‌ی 1811 و درگذشته‌ی 1896 است، در خانواده‌ای فقیر و مذهبی در ایالت کنتاکی ایالات متحده به دنیا آمد. او از سن سیزده‌سالگی در مدرسه‌ی خواهرش به تدریس مشغول بود و پس از آنکه در بیست‌ویک‌سالگی به همراه خوانواده‌اش به اوهایو مهاجرت کرد، همچنان به تدریس ادامه داد. او هیچگاه دست از یادگیری نکشید و به فراگیری زبان‌های فرانسوی، لاتین، ایتالیایی و همچنین هنر نقاشی مشغول شد.

از همان دوران، شیوه‌های خشن برده‌داری و وضعیت زیست سیاه‌پوستان، تأثیر بسیاری بر روحیه‌ی بیچر استو گذاشت و همین اتفاق او را به یکی از بزرگ‌ترین فعالان مدنی برای لغو برده‌داری تبدیل کرد. این نویسنده‌ی شهیر آمریکایی با نوشتن رمان کلبه‌ی عمو تام به شهرت جهانی رسید. کتاب او موجب شد جنگ‌های داخلی آمریکا در سال 1861 اتفاق بیفتد و درنهایت، قانون لغو برده‌داری در آمریکا تصویب شود.

در بخشی از کتاب کلبه‌ عمو تام می‌خوانیم

خدمتکارها با دیدن چهره‌ى روحانى و حلقه‌هاى موى او که بریده شده و کنارش ریخته بود و پدر ایوا که رویش را آن‌طرف کرده بود و مادرش که گریه مى‌کرد، به خود لرزیدند و آه کشیدند و سرهاى‌شان را تکان دادند و مثل این‌که در مراسم تدفین شرکت کرده باشند، سکوت کردند. ایوا بلند شد و گفت: «من شما را این‌جا جمع کردم که بگویم همه‌ى شما را دوست دارم. مى‌خواهم همیشه به یاد من باشید. من به زودى از پیش شما مى‌روم و چند هفته دیگر، مرا نمى‌بینید.»

صداى هق‌هق گریه و زارى از هر طرف بلند شد و صداى ضعیف ایوا بین آن‌ها گم شد. ایوا لحظه‌اى صبر کرد و بعد با لحنى که همه را وادار به سکوت مى‌کرد، گفت: «یادتان باشد که دنیاى قشنگ دیگرى هم هست که مسیح آن‌جاست. من به آن‌جا مى‌روم و شما هم مى‌توانید آن‌جا بروید. اما اگر مى‌خواهید آن‌جا بروید، نباید تنبل و بى‌خیال و بى‌فکر باشید. شما باید به مسیح ایمان داشته باشید و مسیح به شما کمک مى‌کند. شما باید انجیل بخوانید. آه خداى من، شما بیچاره‌ها نمى‌توانید بخوانید» و بعد صورتش را روى متکا گذاشت و گریه کرد.

بعد گفت: «مهم نیست. من براى‌تان دعا کرده‌ام و فکر مى‌کنم همه‌ى شما را در آسمان خواهم دید.»

تام و مامى و چند خدمتکار مسن‌تر آمین گفتند، اما جوان‌ترها سرهاى‌شان را روى زانوان‌شان گذاشته بودند و گریه مى‌کردند.

ایوا گفت: «مى‌دانم شما همه مرا دوست دارید و هیچ کدام از شما هیچ‌وقت با من بداخلاقى نکرده‌اید. حالا من مى‌خواهم موهایم را به شما بدهم که وقتى به آن نگاه مى‌کنید، یادتان بیفتد که من همه‌ى شما را دوست داشتم.»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب کلبه عمو تام: متن کوتاه شده
نویسنده
مترجممحسن سلیمان پور
ناشر چاپینشر افق
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۶۸۰
زبانفارسی
شابک978-964-369-217-9
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۵۰۰۰۰ ت - 9.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب کلبه عمو تام

بهاره محمدی اسفه
۱۴۰۱/۱۱/۸
در زمان تحصیل و از طریق درس ادبیات با خانم بیچر استو و این رمان زیبا آشنا شدم و بعدها نسخه چاپی آن را خواندم.
رمان به درستی در ضمره برترین کتاب‌های ادبیات ضد برده داری قرار گرفته و در جای جای آن می‌توان ظلم بی حد اربابان را بر بردگان شاهد بود.
این داستان بسیار انسانی است به گونه‌ای که تصویر گر
زندگی برده‌ای به نام تم است که با وجود تحت ستم بودن ولی روحیه بشر دوستی خود را از دست نداده و به سایر بردگان کمک می‌کند و حتی تنبیه و شلاق را به جان می‌خرد.
شخصیت پردازی لگری هم به عنوان قطب مخالف عمو تم بسیار خوب انجام شده، به گونه‌ای که خبث طینت او را می‌توان به راحتی از میان واژگان دریافت.
نکته دیگر اینکه این رمان توسط بانویی سفید پوست نگاشته شده و این خود بیش از پیش ما را به جنبه‌های انسانی و ضد نژاد پرستی اثر رهنمون می‌سازد.
در آخر ضمن سپاس از کتابراه بابت این هدیه عالی پایان هفته به دوستداران این رمان کتاب ریشه‌ها اثر الکس هیلی را معرفی می‌کنم و امیدوارم به زودی شاهد این اثر ارزشمند در کتابراه باشیم.
محدثه کرمی
۱۴۰۱/۱۱/۸
کتاب خیلی غم انگیزی بود درتمام مدت خوندن کتاب بغض داشتم گریم میگرفت عموتام سیاه پوست مهربان شریف مومنی که ظلم‌ها سختی وحشتناکی تحمل کرد و درنهایت دورازخانواده عزیزانش مرد ۰ خیلی احمقانه هاس که فقط به خاطر رنگ پوست همچین جنایت‌های اتفاق افتاده میفته نه تنها رنگ پوست هرچیز مادی ودنیوی مثل ملیت قوم و مذهب نژاد دین جنسیت لهجه زبان رنگ پوست سطح سواد ثروت جایگاه شغلی ۰۰۰۰اینا هیچ کدومشون معیار دلیل برای تبعیض قائل شدن و طبقه بندی یا برتری ۰۰۰کسی بر دیگری نیست همه انسان هستن و فقط بر اساس انسانیت وشعور وجدان افراد که میشه گفت کی خوب و کی بد کی باید مجازات شه وکی نه اونم مجازات عادلانه وجالب که تمامی این ظلم هارو درتمامی ادیان مختلف به اسم خدا دین انجام میشه و افرادی که ادعا میکنن به خاطر ثروت سواد ملیت ۰۰۰خیلی باشعورن برتری دارن ولی در اصل ازحیوان هم پست نرن
علی نژاداسماعیل
۱۴۰۱/۱۱/۷
کتابی درباره برده داری در قرن نوزدهم و مصایب سیاهپوستانی که از کشورهای خود دور میشدند و در امریکا به عنوان برده فروخته میشدند.
اینها نشان دهنده‌ی حال و روز امریکا در آن روزگاران بود و اکنون که در قرن بیست و یکم هستیم خواندن آن برای آشنایی با تاریخ برده داری و رنج سختی که رنگین پوستان متحمل شدند
خالی از لطف نیست.
این کتاب را به همه کسانی که میخواهند با تاریخ در قالب یک داستان پر کشش آشنا شوند توصیه میکنم.
اسماعیل سهرابی
۱۴۰۱/۱۱/۵
سلام این مهم است که انجیلی در دسترس نیست وآن نوشته مسیحیان است، و مهمتر از آن قرآن است که کامل هست و فروشی هم نیست و چیزی در همه هستی به گرانقیمتی قرآن وجود ندارد‌ای عاقلان، و هدیه خداوند هست به برکت وجود خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله وسلم که رحمت للعالمین هست، که حبیب خدا هست
زهرا شاکر
۱۴۰۱/۱۱/۸
کتاب فوق العاده قشنگ و قدرتمندی هست که درباره نظام برده داری صحبت میکنه و قدرت اتحاد رو نشون میده.
رمانی اجتماعی هست و متنی روان دارد.
نویسنده با قلم قدرتمندش، داستان رو به خوبی تصویر سازی میکنه و خواننده رو مجاب به همراهی میکنه.
خواندن کتاب رو پیشنهاد میکنم
ح ق
۱۴۰۱/۱۱/۸
کتاب درباره نظام کثیف برده داری در قرن 19 هست
حسنی که این کتاب با کتابهای دیگه که در این رابطه نوشته شده اینه که این کتاب خیلی پر کشش و گیراست و همچنین قلم نویسنده بشدت عالیه و واقعا داستان پردازی فوق العاده‌ای رو به سرانجام رسونده
مرگ بر آمریکا و انگلیس
Amirtaher Shahri
۱۴۰۱/۱۱/۶
اثری بینظیر مربوط به تاریخ برده داری که در واقع دوران ننگی در تاریخ بشریت میباشد، کتاب رو به همه علاقه مندان به موضوعات تاریخی بخصوص تاریخ کشورهای غربی و برده داری ‌و تبعیض نژادی توصیه میکنم، با تشکر از کتابراه برای هدیه آخر هفته
Sadaf Akhlaghi
۱۴۰۱/۱۱/۷
این کتاب رو برای بار دوم که میخونم، برده داری و ظلم‌های متحمل شده به سیاه پوستان به زیبایی ترسیم شده هرچند که این زیبایی خیلی دلخراش و ناراحت کننده هست اما نمایانگر برهه‌ای از تاریخ تلخ زمان برده‌داری هست که انکار ناپذیره.
تارا طاهر
۱۴۰۱/۱۱/۵
چند سال پیش نسخه چاپی کتاب رو خونده بودم، کتابی گیرا و پر کشش بود و البته غم انگیز و تاثیر گذار! قلم نویسنده بسیار زیباست👍👏
نگار قریشی زاده
۱۴۰۱/۱۱/۹
الان که این کتاب میخونم میفهمم که چقد خانم هریت پیچر استو برای نوشتش وقت گذاشته زحمت کشیده تا بتونه به همگان بفهمونه که سیاه پوست‌ها مثل سفید پوست و بقیه مروم دنیا حق زندگی و کردن و آزاد بودن دارن
طلوع وحیدی
۱۴۰۱/۱۱/۷
کتاب جالب و بهتر بگم اثر ماندگاری است که سالها قدمت دارد و همچنان با منسوخ شدن تبعیض نژادی بازهم حس درد و همدردی رو بطور ملموسی بیان کرده و دلنشین است
مهدی عباسی
۱۴۰۱/۱۱/۷
من نسخه‌ی چاپی کتاب رو زمانی که هنوز کتاب‌های الکترونیکی رایج نبود خوندم, به نظرم از اون دسته کتاب هاییه که هر فردی در طول زندگیش باید بخونه....
محمد مهدی مظفری
۱۴۰۱/۱۱/۱۰
داستان کتاب کمی غمگینه و در مورد دوران برده داری سیاه پوستان نوشته شده با اینکه زیاد اهل اینجور کتاب‌ها نیستم ولی پیشنهاد میکنم بخونید
سعید ربیعی
۱۴۰۱/۱۱/۸
کتاب خیلی گیرا وپرکششی است باخوندن این کتاب اون دوره روبه خوبی میتوان توذهن مجسم کرد خداروشکر که اون دوره تموم شده ممنون ازکتابراه
سمیه کلهر
۱۴۰۱/۱۱/۷
کتاب جالب و پرماجرایی بود پر از فراز و نشیب.... قشنگ و جذاب بود جز اخر داستان که انگار همه چیز ب سرعت باید جمع بندی میشد...
مشاهده همه نظرات ۳۵

راهنمای مطالعه کتاب کلبه عمو تام

برای دریافت کتاب کلبه عمو تام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.