دانلود کتاب گونتر گراس


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گونتر گراس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب گونتر گراس

کتاب گونتر گراس نوشتۀ هاینریش فورم وگ، بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر به نام بزرگان اندیشه و هنر است. در این اثر زندگی و آثار گونتر گراس که شاید بتوان گفت نماد نویسندگانِ آلمانی سال‌های اخیر است، مرور می‌شود.

گونتر گراس (Gunter Grass) اجازه نمی‌داد چیزی او را بفریبد. تجربه‌های او از سپری کردن دوران کودکی و نوجوانی در عصر سلطه نازی‌ها، سال‌های جنگ و سختی‌های پس از آن، دستاورد ارزشمندی برای داستان سرایی‌اش فراهم کرده بود. او می‌دانست باید به همه چیز با واقع‌گرایی و ذکاوت، اما با تردید بنگرد و بر همین اساس، از لحظه‌های موهوم و پرتصاد این کامیابی‌ها لذت ببرد.

این نویسنده آلمانی به نسبت عمر طولانی‌اش، بی‌نهایت هم کار کرد. او که متولد دانتسیگ، شهر تاریخی و مورد مناقشه آلمان و لهستان بود، عملا بندِ ناف‌اش با همین دوگانگی گره خورد. بعدِ سال‌ها نوشتن و خواندن و فعالیت بود که بعد از انتشار کتاب «شهر فرنگ» اعلام کرد چیزی نخواهد نوشت چون او مرد پروژه‌های بزرگ است و گمان نمی‌کند چیز زیادی از عمرش باقی مانده باشد و دوست ندارد رمانی نیمه کاره از او باقی بماند. چیزی که عملا هم اتفاق افتاد و او کمی بعد از انتشار آخرین کتاب‌اش در آرامش از دنیا رفت.

گونتر گراس بازتاب صدای نسلی از آلمان‌ها بود که در زمان سلطه نازیسم بزرگ شده بودند. او خود را روایتگر تاریخ از نگاه پایین‌دستی‌ها می‌دانست. وی با رویکردی معترضانه و هشدار دهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور مؤثر داشت. در سال ۱۹۹۹ گراس برنده جایزه نوبل ادبیات شد، آکادمی نوبل سوئد هنگام اعلام نام او، داستان‌هایش را تصویرگر چهره فراموش شده تاریخ خواند.

مجموعه "بزرگان اندیشه و هنر" شامل کتاب‌هایی است که تصویری کامل از هنرمندان و اندیشمندان معاصر ارائه داده است. فیلسوفان، اندیشمندان و هنرمندان بنیان گزاران خرد بشری هستند و قرون نوزده و بیست میلادی دوران ظهور مکاتب و تفکرات نوین بوده است. هر یک از کتاب‌های این مجموعه، برآیندی از تحقیقات یک پژوهشگر متخصص درباره یکی از شخصیت‌های برجسته اندیشه و هنر جهان است که می‌تواند منبع و راهنمایی مناسب و متنوع برای شناخت آن‌ها باشد. این کتاب‌ها ترجمه‌ای است از مجموعه معتبری که توسط محققان و آکادمیسین‌های غربی در انتشارات روولت آلمان تهیه شده است.

در بخشی از کتاب گونتر گراس می‌خوانیم:

انتشار رُمان سال‌هاى سگى در اواخر تابستان 1963، در سى و پنج سالگى، براى گونتر گراس نقطۀ اوج بود؛ همان سال در آکادمى هنرهاى برلین پذیرفته شد، و نیز نقطۀ اوج شهرت ادبى او در جمهورى فدرال، اروپاى غربى و حتى در تمامی جهان غرب بود. ناگهان به‌ نظر رسید که اغلب مناسبات متزلزل میان اهمیت ادبى و تأثیر عمومى، بازهم روبه‌راه شده است. گراس، طرفداران نقد ادبى را نیز درست به اندازۀ مطبوعات عمومى و هم‌چنین تودۀ خوانندگان، شیفته خود کرد. در فاصلۀ میان 1960 تا 1966، ترجمۀ سه‌گانۀ دانسیگ در بسیارى از کشورهاى اروپایى، ایالات متحده، مکزیک و نیز بخش‌هایى از لهستان و یوگسلاوى، کم‌وبیش به‌ سرعت منتشر شد و حتى در ژاپن، ترجمه‌هایى در دست تهیه بود. در‌ عین‌ حال، انتظارات از گونتر گراس، این نویسنده هم‌چنان جوان، بى‌نهایت بالا رفت. از نظر محتوا، تأثیر سه‌گانۀ دانسیگ بر مردم آن‌قدر زیاد بود که در دهۀ بعد، پس از چاپ از دفتر خاطراتِ یک حلزون، انتظارات را برآورده نکرد و سبب سرخوردگی از داستان‌سرا و راوی شد.

بسیارى از ستایشگرانِ گراس نمى‌دانستند که دلایل اصلی او براى نوشتن سه‌گانۀ دانسیگ، تمایل او به خلق شیوه قصه‌گویى غیر‌ منتظره، ابداع نقطۀ اوج ادبى و یا به‌ دست‌ آوردن سوژه براى زبان‌شناسان آتى آلمان نبوده است. او قطعاً با کمال میل به همۀ این موارد تن داده است. اما عینیت بخشی ادبی به سیلاب کابوس‌ها، به‌ هیچ‌ وجه فى‌نفسه براى او مطرح نبود، بلکه وسیله‌اى بود تا در واقع چیزى را برچیند و شناکنان، خود را از میان این سیلاب نجات دهد. گراس قصد نداشت خوانندگان خود را چیزى که البته چند سال بعد بسیار راحت‌تر قابل تشخیص است همواره در همه تصاویرى که خوانندگان بى‌شمارى را چنان مجذوب خود کرد، از نو غوطه‌ور کند، در واقع او مى‌خواست که آنان را رها سازد. سه‌ گانۀ دانسیگ، پیش از هر چیز، حرکت رهایى‌بخش شخصی مقتدر و هدایت‌ شده بود؛ البته با ادعاى به‌ عهده‌ داشتن نمایندگى دیگران.

 ۱۳۶ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-253-133-9 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۳۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۱۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت ناشر
مقدمۀ دبیر مجموعه
پیش‌گفتار
من معاصر
دانسیگ ویران
زندگی نویسنده
سه گانۀ دانسیگ
طبال حزب «اس – پ – د»
قصه‌گویی امروزی
شرم و متانت
عصر پذیرش
پی نوشت
گونترگراس از زبان دیگران
کتاب‌شناسی گونترگراس در زبان فارسی

راهنمای دانلود کتاب گونتر گراس

برای دانلود کتاب گونتر گراس و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  گونتر گراس
میلاد جمشیدی
۱۳۹۹/۲/۲۵
چرا گراس اینقدر ادمه؟
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)