معرفی و دانلود نمایش صوتی همه افتادگان

عکس جلد نمایش صوتی همه افتادگان
قیمت:
۲۸۰۰۰ تومان - 5.99€
خرید کتاب صوتی
۴۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی نمایش صوتی همه افتادگان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی نمایش صوتی همه افتادگان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی نمایش صوتی همه افتادگان

نمایش صوتی همه افتادگان اثری زیبا و شنیدنی از نویسنده‌ی شهیر ایرلندی و برنده‌ی جایزه نوبل ادبیات، ساموئل بکت است. این نمایش تک‌پرده‌ای که در سال 1957، به سفارش شبکه بی‌بی‌سی و در اصل برای اجرا در رادیو به نگارش درآمده، بیانگر یک روز از زندگی زنی سالخورده به نام مدی است.

درباره نمایش صوتی همه افتادگان:

اصطلاح تئاتر ابزورد که نخستین بار توسط مارتین اسلین به کار برده شد و در زبان فارسی از آن با عنوان تئاتر پوچی یاد شده، غالباً برای اشاره به دسته‌ای از آثار نمایشیِ قرن بیستم به کار می‌رود که در فرم و محتوایشان نوعی معناباختگی و مفهوم‌گریزی دیده می‌شود. زبان نمایشنامه‌های ابزورد معمولاً شکسته و سرشار از ناهنجاری‌های تعمدی‌ست. همچنین، پرسوناژ‌ها در این دسته از آثار غالباً پُر از سویه‌های رفتاری غیرعادی و حتی مضحک‌اند.

یکی از مطرح‌ترین نام‌ها در حوزه‌ی تئاتر ابزورد ساموئل بکت (Samuel Beckett) است. نویسنده‌ای که حتماً با شاهکار کم‌نظیر او، یعنی کتاب در انتظار گودو آشنا هستید. در کتاب حاضر، اثر درخشان دیگری از این نویسنده خدمت شما ارائه شده است؛ نمایشی تک‌پرده‌ای با عنوانِ همه‌ی افتادگان (All That Fall).

بکت این نمایشنامه را در سال 1957 و برای رادیو بی‌بی‌سی نوشت. شخصیت اصلی اثر زن هفتادساله‌ای به نام مدی رونی است که می‌خواهد برای استقبال از شوهر نابینای خود به ایستگاه راه‌آهن برود. بیشتر دیالوگ‌ها و کنش‌های نمایش در مسیری طی می‌شود که مدی برای ملاقات همسر خود می‌پیماید؛ مسیری که در آن آدم‌های گوناگونی پیش پای وی سبز می‌شوند و هرکدام به نحوی تکه‌ای از روایت کوتاه اما جذاب ساموئل بکت را می‌سازند.

به طور خلاصه باید گفت که نمایش صوتی همه‌ی افتادگان همان مختصات آشنای دیگر آثار ساموئل بکت را دارد؛ فضایی سیاه و درونمایه‌ای به شدت تلخ که نویسنده از طریق شوخی‌های کلامیِ پرتعداد و هنرمندانه اصطلاحاً زهر آن را می‌گیرد و شما را به دنبال کردنش ترغیب می‌کند.

نمایش صوتی همه افتادگان مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات نمایشی (خصوصاً دوست‌دارانِ نمایش‌های ابزورد اروپایی)، بی‌تردید شیفته‌ی این کتاب صوتی خواهند شد.

با ساموئل بکت بیشتر آشنا شویم:

ساموئل بارکلی بکت به سال 1906 و در دوبلین (شهری که زادگاه استادش جیمز جویس نیز بود) به دنیا آمد. تا پیش از رسیدن به شهرت زندگی نسبتاً سختی داشت و برای سالیان متوالی در شهرهای بزرگ اروپایی از جمله پاریس سرگردان بود. قرنی که او در آن می‌زیست آبستن حوادث دلخراش گوناگونی چون جنگ و آوارگی‌ بود و این حوادث همه و همه در شکل دادن به جهان‌بینیِ کم‌وبیش سیاه و خالی از امید بکت نقشی اساسی داشت. با این حال مایه‌های اصلی اندیشه‌ی وی از تأمل در ذات زندگی گرفته شده‌اند و صرفاً انعکاس زمانه‌ی پر‌تنشِ او نیستند.

امروزه بکت را بیشتر به عنوان نویسنده‌ای پست‌مدرن می‌شناسند؛ با این حال برخی بر این باورند که او آخرین نویسنده‌ی بزرگ مدرنیست، و وارث به حقِ استادش جیمز جویس بود.

بکت هم نمایشنامه می‌نوشت، هم رمان و داستان. رمان‌هایش غالباً پیرنگ‌هایی ساده اما پرداخت‌هایی پیچیده و پرجزییات دارند. حال آنکه آثار نمایشی‌اش غالباً عاری از پیچیدگی‌هایِ داستان‌هایش هستند.

گفتنی است که بکت در سال 1969 برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی شد. او بیست سال بعد، در سن 83 سالگی چشم از جهان فرو بست. از آثار مهم وی می‌توان بدین موارد اشاره کرد: «در انتظار گودو، مالوی، مالون می‌میرد، نام‌ناپذیر، آخرین نوار کراپ، دست آخر».

در بخشی از نمایش صوتی همه افتادگان می‌شنویم:

- کریستی.

- بله خانم؟

- به نظرتون طرز حرف زدنم عجیب و غریب نیست؟ منظورم صدا نیست. نه... منظورم کلمه‌هاست. من فقط ساده‌ترین کلمه‌ها رو به کار می‌برم. البته امیدوارم، ولی بعضی وقتا به نظرم طرز حرف زدنم خیلی عجیب میاد... اوه، خدای من، اون چه صدایی بود؟

- بهش توجه نکنین خانم. این قاطره امروز خیلی خرکیفه.

- کود؟ تو این سن و سال کود می‌خواین چی کار؟ چرا تو جاده پیاده‌این؟ چرا از گونی کودتون بالا نمی‌رین و سواری نمی‌گیرین؟ از بلندی که نمی‌ترسین...؟

- (صدای شلاق) صاحب‌مرده راه بیفت!

- از جاش جم نمی‌خوره. منم باید راه بیفتم وگرنه به ایستگاه دیر می‌رسم.... یه دقیقه پیش که شیهه می‌کشید و پا به زمین می‌کوبید. اما حالا لج کرده و جم نمی‌خوره. یه شلاق حسابی بهش بزنید... (صدای شلاق) محکم‌تر!

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۴۸ دقیقه
قسمت اول
۴۲ دقیقه
قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابنمایش صوتی همه افتادگان
نویسنده
مترجممراد فرهادپور، مهدی نوید
گویندهآرمان سلطان زاده، مریم پاک ذات، مهدی صفری، ایمان رئیسی، هنگامه غریبی، ماهتینار احمدی
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، نمایشنامه
قیمت نسخه صوتی
۲۸۰۰۰ ت - 5.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات نمایش صوتی همه افتادگان

سودابه کلهر
۱۴۰۱/۴/۲۴
به جز تنفس نقش پیرزن که بسیار اغراق آمیز و یکنواخت بود، هیچ مشکلی نداشت و درباره نمایشنامه باید بگم که مثل تمام آثار بکت بی نظیر بود
Mansour Salimi S
۱۴۰۰/۶/۶
کارگردان آرمان سلطان زاده😘
عالی مخصوصا موسیقی متن
Maryam M
۱۴۰۰/۱۰/۱۷
من اصلا نتونستم تمومش کنم 😐
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه نمایش صوتی همه افتادگان

برای دریافت نمایش صوتی همه افتادگان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.