معرفی و دانلود PDF کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان

عکس جلد کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان
قیمت:
۲۰۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان

کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان نوشته‌ی طلیعه ظریفیان، مینا فتوحی و مرجان شهریاری، نحوه‌ی مواجهه با اختلالات گفتاری را مورد بررسی قرار می‌دهد و به شرح درمان آن می‌پردازد. این کتاب به نیازهای فارغ‌التحصیلان آسیب‌شناسی گفتار و زبان و دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی برای تشخیص اختلالات صدای گفتار پاسخ می‌دهد.

فرآیند رشد کودکان جالب، رازآلود و بسیاری از اوقات اعجاب انگیز است. یکی از مهمترین دست‌آوردهای شگفت‌انگیز رشد در کودکان، توانایی تولید صداهای گفتاری و مهارت ترکیب این صداها و تولید واژه است؛ فرآیند شناختی - زبانی - روانی - حرکتی پیچیده‌ای که تحول آن از دوران نوزادی شروع می‌شود و تا سال‌های آغازین مدرسه ادامه پیدا می‌کند.

گاه این روند دچار نابسامانی‌هایی می‌شود و به درستی تکامل نمی‌یابد. در این موارد یکی از مسئولیت‌های اصلی آسیب‌شناسان گفتار و زبان، مورد بررسی قرار دادن روند رشد و تشخیص نشانه‌های طبیعی، تأخیری یا غیرطبیعی آن می‌باشد تا با مشاهدۀ کوچک‌ترین شواهد انحراف از حالت معمول، مداخلات به هنگام انجام شود.

نویسندگان در فصل نخست کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان (Speech sound disorders in children) با تمرکز بر اینکه تشخیص، مبنای درمان است و آگاهی از روند رشد روانی - حرکتی به طور عمومی و مهارت‌های آوایی و واجی به ‌شکل اختصاصی، برای ارزیابی جنبه‌های غیر معمول تولید گفتار یک ضرورت شمرده می‌شوند، به رشد نظام آوایی پرداخته و سعی کرده‌اند این موضوع را به شیوه‌ای نسبتاً مبسوط و شاهد محور به بحث قرار دهند.

فصل دوم کتاب به ماهیت اختلالات صدای گفتار پرداخته است. به این منظور، پس از ارائه تعریفی از اختلالات صدای گفتار، به سبب‌شناسی، شیوع اختلالات و سرانجام به طبقه‌بندی اختلالات صدای گفتاری پرداخته شده است.

فصل سوم به ارزیابی اختصاص یافته است. در این فصل پس از شرحی بر مفاهیم بنیادی و اصطلاح‌شناسی، شیوه‌های متنوع ارزیابی تولید صدا به بحث گذاشته شده است. فصل چهارم نگاهی دارد به دیدگاه‌های درمانی مطرح در درمان اختلالات صداهای گفتار و در فصل پنجم به آنچه لازم است پیش از درمان به آن توجه داشت پرداخته شده است.

و در انتها فصل ششم به رویکرد حل مسئله برای مدیریت بالینی پرداخته است. در این فصل پس از معرفی درخت تصمیم‌گیری یودر و کنت از راه طرح مجموعه‌ای از پرسش‌ها جهت مدیریت بالینی، ذهن خوانندۀ متخصص، جهت تدبیر بالینی به چالش کشیده می‌شود.

در بخشی از کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان می‌خوانیم:

سیستم تنفسی حاوی شش‌ها در مرکز، نای (لوله هوا) در بیرون آن‌ها و قفسه سینه، به اضافۀ ساختارهای صدری و بطنی است که در اطراف قرار دارند. یک فرد طبیعی در هر تنفس خود، حدود چهار ثانیه (دو ثانیه برای دم و دو ثانیه یا بیشتر برای بازدم) زمان صرف می‌کند. شیوۀ تنفس در گفتار متفاوت است، به طوری که با دمی کوتاه و بازدمی طولانی‌تر اجرا می‌شود. گفتار در بازدم شکل می‌گیرد، که شامل نگه داشتن فشار ثابت شش‌ها در بیان یک گفته است، که ممکن است چند ثانیه به طول بیانجامد. این کار منجر به بیرون راندن هوای بازدم شده و توسط دو زیر سیستم دیگر، برای تولید صداهای گفتار همراهی می‌شود.

در تنفس طبیعی یا زیستی به هنگام دم، دیافراگم - عضلۀ گنبدی شکل زیر شش‌ها - پایین می‌آید و قفسۀ سینه منبسط شده و هوا در ریه‌ها فشرده می‌شود. با ایجاد خلأ ناشی از پایین رفتن دیافراگم، مرزهای مجاور شش‌ها به طرف بیرون و درون مکیده شده، و موجب می‌شوند حجم ریه افزایش پیدا کند. به طور همزمان فشار هوای داخل شش‌ها کاهش یافته و هوا برای جبران این کاهش، به داخل هجوم پیدا می‌کند (دم). به هنگام بازدم به فعالیت عضلانی نیازی نیست، عضلات دم غیرفعال می‌شوند، قفسۀ سینه و دیافراگم با کمک خاصیت ارتجاعی، به وضعیت استراحت خود بازمی‌گردند. این عمل موجب کاهش حجم شش‌ها، و درنتیجه خروج هوا (بازدم) می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: رشد نظام آوایی
فصل دوم: ماهیت اختلالات صدای گفتار
فصل سوم: ارزیابی
فصل چهارم: دیدگاه‌های درمان اختلالات صداهای گفتار
فصل پنجم: آنچه پیش از درمان باید به آن توجه داشت
فصل ششم: رویکرد حل مسئله برای مدیریت بالینی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان
نویسنده، ،
ناشر چاپیانتشارات نویسه پارسی
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۴۱۲
زبانفارسی
شابک978-600-7030-76-9
موضوع کتابکتاب‌های زبان شناسی، کتاب‌های ارتباطات و روابط عمومی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان

برای دریافت کتاب اختلالات صدای گفتار در کودکان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.