معرفی و دانلود رایگان PDF کتاب شاهنامه فردوسی

عکس جلد کتاب شاهنامه فردوسی
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شاهنامه فردوسی

کتاب شاهنامه فردوسی اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی، جزء بزرگ‌ترین حماسه‌های جهان، مهم‌ترین نامهٔ اندیشهٔ سیاسی ایران‌ شهری در دورهٔ اسلامی، شاهکار حماسی زبان فارسی و حماسهٔ ملی ایرانیان و نیز بزرگ‌ترین سند هویت ایشان است.

شاهنامه به تنهایی از همهٔ مآثر ملی بیشتر و بهتر توانسته در زنده نگه داشتن نام و نشان ایرانی، دمیدن روح مردانگی و جوانمردی و شهامت در مردم این مرز و بوم مؤثر واقع گردد و یک پارچگی و استقلال کشور را تضمین نماید.

کتاب شاهنامه فردوسی (Shahnameh)، اثری است منظوم در حدود پنجاه‌ هزار بیت در بحر متقارب مثمن محذوف. سرایش آن حدود سی‌سال به طول انجامید. فردوسی خود در این باره می‌گوید:

من این نامه فرخ گرفتم به فال
همی رنج بردم به بسیار سال

نقش فردوسی را در تجدید حیات ملی ایران هرگز نمی‌توان فراموش کرد. فردوسی بر ستیغ شکوه‌مندانه ایران دوستی و ملت گرایی، عقاب آسا آشیان داشت و از پیروزی تازیان بر ایران مؤمن خونین دل می‌خورد و این نکته را می‌توان از پیام "رستم فرخزاد" به برادرش دریافت، بدین جهت در برابر چنین دل شکستگی و اندوهناکی راهی بهتر از آن نیافت که با حماسه سرایی و ذکر سر گذشت پهلوانان دلیر و شهریاران جهانگیر ایران، روزگاه سروری و سرافرازی را آیینه‌وار فراروی ایرانیان بازنهد و آنان را به بازیافت آن سر افرازی‌ها فراخواند.

فردوسی با سرودن اثر شکوهمند خود «شاهنامه» زبان فارسی را که کماکم می‌رفت تا جای خود را به زبان عربی بدهد، از دستبرد باز رهاند و در این راه نه تنها به پاسداریش بسنده نکرد بلکه در گسترش آن از ترکیب سازی زیبا و طرح اصطلاحات و کنایات و آرایه‌های ادبی در سیاق سخن پارسی کوشید و گوهرهای پر بها درخشانی را از واژه‌های خوشایند در دریای وزن متقارن به معرض تماشا در آورد.

فردوسی شخصیت جهانی است که به آیندهٔ انسان می‌اندیشد و می‌خواهد که انسان به مانند شخصیت حماسه‌ها نماد انسان کامل و مظهر پاک سرشتی شود و این از مایه‌های شگفتی حماسهٔ فردوسی است. کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی بر اساس نسخه معتبر مسکو است و توسط انتشارات سعید نوین به چاپ رسیده است.

فهرست مطالب کتاب

آغاز کتاب
کیومرث
هوشنگ
تهمورس
جمشید
ضحاک
فریدون
منوچهر
زال و رودابه
نوذر
افراسیاب
زوتهماسپ
گرشاسپ
گرفتن رستم، رخش را
آوردن رستم، کیقباد را از البرز کوه
لشکر کشیدن زال سوی افراسیاب
کیقباد
پادشاهی کیقباد
نخستین نبرد رستم با اسفندیار
گزیختن افراسیاب نزد پدرش، پشنگ
آشتی خواستن پشنگ از کیقباد
کی کاووس
هفتخوان رستم
رستم و سهراب
سیاوش
پادشاهی کیخسرو
داستان کاموس کشانی
داستان اکوان دیو
داستان بیژن با منیژه
داستان دورازده
جنگ بزرگ کیخسرو با افراسیاب
پادشاهی لهراسپ
پادشاهی گشتاسپ
هفتخوان اسفندیار
داستان رستم و اسفندیار
داستان رستم و شغاد
پادشاهی بهمن اسفندیار
پادشاهی همای چهر آزاد
پادشاهی داراب
پادشاهی دارای داراب
پادشاهی اسکندر
پادشاهی اشکانیان
داستان هفتواد و سرگذشت کرم
پادشاهی ساسانیان
پادشاهی یزدگرد بزه
پادشاهی بهرام گور
پادشاهی یزدگرد پسر بهرام گور
پادشاهی پیروز
پادشاهی بلاش
پادشاهی قباد
پادشاهی انوشیروان
پادشاهی هرمزد
پادشاهی خسرو پرویز
داستان خسرو و شیرین
پادشاهی قباد مشهور بشیرویه
پادشاهی اردشیر شیروی
پادشاهی گراز نامبردار به فرایین
پادشاهی پوراندخت
پادشاهی آرزم دخت
پادشاهی یزدگرد

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شاهنامه فردوسی
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۱۹۷۴
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب شاهنامه فردوسی

Hemmat .N
۱۳۹۹/۶/۲۸
شاهنامه، خِرَدنامه‌ای است از جنس «ابریشم و پولاد و آتش و آب».
مانند البرز سترگ و با شکوه است. هم جایگاه اسطوره هاست و هم مانند جغرافیا واقعی است و تاریخ را در دل خود جای داده تا درونش رُستَنگاه شادی و غم‌ها از کُنش و مَنش و پهلوانی رستم‌ها و تنفر از پَلشتی اهریمن‌ها گردد.
شاهنامه، تنها کتاب در
حماسه‌های انسانی بی‌بدیل نیست بلکه دفتر عقلانیت اندیشه تابناک اقوام خردگرای ایرانی مقابل دژآگاهی و تهتار (جهل) عناصر اَنیرانی است.
پس خردنامه‌ی حکیم فرزانه طوس کتابی برای همه‌ی نسل‌ها و همه زمان‌ها در عرصه‌ی تاریخ است.
و این کار مهم و سترگ «کتاب راه» را برای عرضه و ارائه‌ی این کتاب بسیار بزرگ را صمیمانه می‌ستایم.
نسخه‌ی قابل اعتنای ایرانشناسان بزرگ روس که از نسخه‌های بسیار ارزشمند در کنار نسخه‌ی بسیار مهم «استاد خالقی مطلق» است.
سپاس همیشگی خود را نثار تمامی دست اندرکاران اپلیکیشن «کتابراه» می‌نمایم.
همت نوری
🌺🍀🐬🐠🦋💎🌺⁦🏵️⁩💮🌸💐💐🌻🌼🌷🌱
آرمیتا طالقانی
۱۳۹۹/۳/۱۵
کتاب شاهنامه فردوسی همچو در و طلاست چرا که حکیم سی سال از عمر پربار خود را در راه نوشتن شاهنامه قرار داده است و صد افسوس که ما قدر زحمات این بزرگ مرد را نمی‌دانیم. کتاب شاهنامه که آمیخته از صد‌ها بیا آموزنده و حماسی است ارزش بیشتر از صد‌ها میلیون تومان را هم دارد و چقدر آزرده خاطر شدم وقتی دیدم این قیمت کتاب را هزار و پانصد تومان درج کرده اید در صورتی که کتاب‌هایی از نویسندگان ناشناس و بی‌تجربه خارجی قیمتهای ده‌ها برابر این را دارند...
سپاس بی‌کران از دست اندر کاران برنامه کتابراه
آرمیتا طالقانی
ali V
۱۴۰۱/۳/۲۷
پدری را میشناسم که سواد دانشگاهی نداره دیپلمه ساده است یک روز دیدم داخل گوشی مشغول معنی کردن لغات و ابیاتی از شاهنامه است، بهم گفت بچه‌ام تازه 6 سالش شده و چند ماهی میشه که هر شب با هم شاهنامه میخونیم و حفظ میکنیم اما خودم اصلا قبلا نخونده بودم و خیلی از معانی رو نمیدونم به همین خاطر روزها میگردم و درباره اون چند بیتی که قراره شب بخوانیم اطلاعات کسب میکنم تا شب اگه دخترم سوالی پرسید بتونم جوابش رو بدم. این اقا نگهبان داخل بخش بیمارستانی بود که مدتی پدرم بستری بود. شاهنامه را برای کودکانتان بخوانید. جوری بچه‌ها را تربیت کنیم که اشعار فردوسی مولانا و حافظ را به حفظ بخوانند و زمزمه کنند نه ساسی ماکن‌ها و جنتلمنها. این وظیفه توست.
Mahdi Khaje nasiri
۱۳۹۹/۱۲/۱۴
سپاس بابت زحمات ارزشمند شما عزیزان. در شرایط کنونی و وضعیت نابسمان ادبی معاصر، چنین تلاشهایی (گرداوری اثار ادبی در فضای مجازی) قابل ستایش و ارزنده می‌باشد.
شخصا خیلی مشتاقم همچین اثاری با زبان کودکانه و در اپیلکیشن‌های مصور و جذاب برای فرزندان این سرزمین اماده گردد، تا بچه‌های این دیار از همین با
دوران کودکی اثار و ادبیات اصیل و حماسی ایران بیشتر اشنا گردند.
زحماتتان قابل ستایش و از صمیم قلب براتان ارزوی بهورزی و بهروزی دارم
سپاسگزارم
امید خواجه نصیری
14/12/1399
Mahmoud Deniro
۱۴۰۱/۱/۲۹
حیف است که شاهنامه تا این حد مهجور باشد شاهنامه افسانه. و داستان نیست شاهنامه حکمت است دین است روش زندگی با آزادگی است تاریخ پر افتخار پدران ماست تجربه نیک اندیشی افکار نیک پندار نیک گفتار نیک و... است و جامعه ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند شاهنامه و دیگر متون گران سنگ ادبیات فارسی است و و این مهم ممکن نیست مگر با همت والای اساتید دلسوز وگرانقدر ما البته همکار‌ی همه جانبه حاکمیت از دانشگاه ارشاد آموزش و پرورش صداوسیما و سایر نهاد‌های ذیربط که البته بجز آرزو کردن با نبودن دانش و همت و ده‌ها دلیل دیگر سرابی بیش نیست. و من الله توفیق.
امیر ارکانی
۱۳۹۹/۱/۲۲
سلام و خسته نباشید و هزاران درود و سپاس و قدردانی فراوان از تمامی کسانی که در راه نشر و توسعه کتاب و کتابخوانی زحمت فراوان می‌کشند بخصوص ادیبانی که زحمت نشر متون ادبی فارسی را برای آشنایی نسل ما و پس ما متقبل میشوند بدانید ‌که کاری که شما امروز میکنید از نوشته‌های فردوسی و حافظ و سعدی و خیام هیچ که کمتر نیست چه بسا ارزشمندتر هم هست خدا قوت به شما و امید که هرلحظه در این راه پیروز و موفق باشید آمین
مهدی حسینی
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
امیدوارم هرچه زودتر شاهنامه صوتی هم با موسیقی مناسب، آوای دلنشین و یک گوینده حرفه‌ای و خوش صدا منتشر شود که افزون بر متن شاهنامه، تحلیل آن را هم بخواند. کتاب صوتیِ بسیاری از رمان‌ها و کتاب‌های بی‌ارزش وجود دارد اما یک خوانِش کامل و خوب از شاهنامه که شناسنامه زبان و ادب پارسی است، وجود ندارد!
Azardokht Rad
۱۳۹۸/۵/۳
توصیه میکنم پادکست فردوسی خوانی امیر خادم رو گوش بدید مخصوصا برای افراد علاقمند مبتدی عالیه رایگان هم هست واقعا خیلی لطف دارن که کتاب به این سنگینی رو ساعت‌ها ضبط کردن و رایگان در اختیار عموم قرار دادن
امیر موسی اکبری
۱۴۰۰/۱/۷
شاهنامه فردوسی یکی از بهترین منابع تاریخ باستانی است که به نظم نوشته شده‌اند.
این کتاب از شاهان اسطوره‌ی دوره تارخ باستان الی شاهان حماسه‌ای دوره‌های تاریخ میانه نوشتن‌اند شاهنامه یکی از تاثیر گذارترین وبهترین منبع دوره باستان بعد از کتاب زردشت و کتاب پهلوی است.
تشکر از کتاب راه که این کتاب زیبا را به طور رایگان در اختیار ما قرار دادن.
زینب عطایی
۱۴۰۱/۱/۲۵
مرسی عالی بود
اصلا بهتر از فردوسی که نداریم داریم؟
البته که نداریم اون نابغه‌ی دوران خودش بود با ذهنی فرا تر از چند ذهن معمولی نویسنده‌های خارجی این دوران
با اطمینان بهتر از رولینگ استون کینگ و هزاران هزار فرد خارجی دیگه
هر کی جرعت داره بیاد بگه حرفم غلطه تا مغزش رو متلاشی کنم
فردوسی یعنی اصالت یعنی افتخار هر ایرانی
گودرت در دست ماست😁😎
Nima B
۱۴۰۰/۲/۱۶
دینی که شاهنامه بر گردن همه‌ی فارسی‌زبانان داره، هیچ اثری در هیچ کجای دنیا بر هیچ زبانی نداره. شاهنامه واژگان فارسی زیادی که الان ما خیلی عادی استفاده می‌کنیم رو از خطر نابودی و فراموشی نجات داد. اگر شاهنامه نمی‌بود، قطعا زبانی که ما امروزه صحبت می‌کنیم بسیار متفاوت و چه بسا اصلا فارسی نمی‌بود.
سمیه تاجیک
۱۳۹۸/۹/۲۸
هر ایرانی باید یک شاهنامه تو کتابخونه‌اش داشته باشه، حالا چه کتابخونه‌اش واقعی باشه چه مجازی حتما دانلودش کنید که شاهنامه و دیوان حافظ و گلستان و بوستان سعدی و مثنوی مولوی و لیلی و جنون نظامی و. ‌. اعتبار کتابخونه یه ایرانی است
ترانه تقی پور
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
درود بر مرد بزرگ ونیک اندیش سرزمینم حکیم فردوسی با این کتاب گران سنگش. از کتاب راه هم بسیار سپاس گزارم و هرگز فراموش نخواهیم کرد که همیهنان خردمندمون برای آگاهی جامعه چقدر تلاش کردند. کتابراه سپاسگزار و قدر دان لطفت هستم
حمیرا کریمی راده
۱۴۰۱/۲/۱۰
سلام شاهنامه فردوسی یکی از بهترین کتاب‌هایی بود که خوندم وبه جرعت میتونم بگم که ارزشمند‌ترین گنجینه‌ای هست که یک ایرانی داره وممنون که این کتاب روهم در اپلیکیشن قرار دادین چون نسخه چاپی این کتاب به شدت گرون هست وهرکسی نمیتونه بخره اما اینجا رایگان میتونیم دانلود کنیم واقعا ازتون ممنونم
مهدی عزتی
۱۴۰۱/۴/۱۸
اگرفردوسی نبود و شاهنامه را نمینوشت ما الان عرب زبان بودیم دست مریزاد بر نویسنده‌ و شاعر باهوش چاره گر ایرانی فرهنگ ایران بسی سرشار از نیکی و خرد است اطلاع یافتن از ایران باستان خیلی دلچسب است امیدوارم هر ایرانی شاهنامه را بخواند
پاینده فرهنگ و آیین ایران آریایی
مشاهده همه نظرات ۵۰۴

راهنمای مطالعه کتاب شاهنامه فردوسی

برای دریافت کتاب شاهنامه فردوسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.