معرفی و دانلود کتاب عاشقانه‌های عین القضات

عکس جلد کتاب عاشقانه‌های عین القضات
قیمت:
2500 تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب عاشقانه‌های عین القضات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب عاشقانه‌های عین القضات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عاشقانه‌های عین القضات

کتاب عاشقانه‌های عین القضات نوشته‌ی شنایا ورجاوند، منتخبی از اشعار عاشقانه به کاربرده شده در لوایح عین القضات است.

عین القضات همدانی عارف و صوفی قرن ششم و مشهور به قاضی صاحب فتوی در همدان بود. او آنگونه که خود بیان داشته است از حکیم عمر خیام، ابو عبدالله محمد بن حمویه جوینی، احمد غزالی، ابوحامد محمد غزالی (از طریق آثارش)، و دیگران بهره‌ها برد.

روزی علمای کاخ عباسی بغداد حکم به اعدام او دادند و عین القضات را در سن سی و سه سالگی در شب هفتم جمادی الثانی سال 525 قمری در مدرسه‌ای که در همدان در آن به تربیت و ارشاد مریدان و وعظ می‌پرداخت، در پی زندان‌های بغداد و همدان، اعدام کردند. فردای آن شب بدن بی‌جان او را از دار پایین آوردند، پوست بدنش را کندند و سپس جسدش را در بوریایی آلوده به نفت پیچیده، سوزانیدند و بعضی گفته‌اند که جسد او را شمع آجین نمودند و به آتش کشیدند.

در جرم و اتهام او بسیار نوشته‌اند و به زبان عرفا به اختصار می‌توان گفت عین القضات به جرم عاشقی مانند منصور حلاج اعدام شد. نگرش عاشقانه او در همه آثارش هویدا است و لوایح مشهودترین آن‌هاست.

او در نگارش لوایح ضمن پرهیز از تکلفات نگارشی، سادگی، شیوایی و حصول سریع به معنا را لحاظ نموده است. در لوایح از امثال و حکم و ابیات شعرای مختلف و بیانات صوفیانه و عرفای مختلف استفاده گردید. هر چند که عین القضات در نگارش لوایح، سوانح احمد غزالی را بازآفرینی نمود و به شیوه او درباره عشق و احوال آن گفتگو می‌نماید اما نوع نگاه خاص و نیز وسعت اطلاعات عین القضات در لوایح تحت تاثیر ابداع معانی بدیع و بی‌نظیر، نمایش جاودانگی و قدرت عشق به وضوح نمایان است.

در بخشی از کتاب عاشقانه‌های عین القضات می‌خوانیم:

کعبه و بتخانه حجابند و بس
روی دلم سوی رخ یار کو
قبله بدل گشت درین ره مرا
خیز بگو قبلۀ کفار کو

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب عاشقانه‌های عین القضات
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات ارباب قلم
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات96
زبانفارسی
شابک978-600-8368-06-9
موضوع کتابکتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب عاشقانه‌های عین القضات

بهزاد ولیپور
۱۴۰۰/۲/۲۵
عین القضات و منصور حلاج اینا بهترین الگوهای رسیدن به حقیقت هستن، وقتی قدم در این راه میزاری پایان کار رو میبینی😍و عاشقانه تمام تلاشتو میکنی تا از این زندان تن 🐎 رها بشی، و به ابدیت و بی منتها بودن برسیم
نگار افروشه
۱۳۹۸/۴/۲۴
شعرای فوق العاده جذاب
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب عاشقانه‌های عین القضات

برای دریافت کتاب عاشقانه‌های عین القضات و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.