معرفی و دانلود کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)

عکس جلد کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)
قیمت:
۴۰۰۰ تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)

کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) اثر حیدر ولی زاده به بررسی اندیشه سیاسی امام علی (ع) درباره سیاست و حکمرانی، وظایف حکومت، حق مردم و ... با بهره‌گیری از متون تاریخی خصوصاً کتاب نهج‌البلاغه می‌پردازد.

در طول تاریخ فیلسوفان و صاحب‌منصبان بسیاری بوده‌اند که در مورد حکومت و سیاست نظریه‌پردازی کرده‌اند از آن‌جا که سیاست و حکومت ارتباط تنگاتنگ و تعیین کننده‌ای با سایر عرصه‌های زندگی دارد، در واقع هر کدام از فلاسفه با نگرش خود، راه و روشی خاص برای به مقصد رسیدن زندگی بشریت ترسیم کرده‌اند، اگر شروع اندیشه سیاسی را با فلاسفه یونان باستان از جمله ارسطو، سقراط و افلاطون بدانیم و ادامه آن را امروز در اندیشه‌های ما بعد مدرن ببینیم نکته‌ای که بسیار برجسته است، این است که اکثر این اندیشه‌ها هنگامی که در عرصه ظاهر شدند یا دچار تناقض درونی شدند و یا تنها بخشی از آن‌ها کارکرد پیش بینی شده را پیدا کرد و بعدها با نقدهای بسیاری مواجه شدند و علیرغم اصلاح چندین باره باز، همان مسیر نقد، اصلاح و تغییر را پیمودند.

امام علی (ع) نیز با توجه به مقام و شانیت خویش به مانند فلاسفه، صاحب اندیشه در ابعاد مختلف خصوصاً سیاست بوده است و از آن‌جا که به عنوان حاکم در راس حکومت بود، نکته قابل تامل این است آنچه که در اندیشه امام بود در عمل هم همانطور اجرا می‌شد و به جرات می‌توان گفت که تنها حاکمی در طول تاریخ بوده است که اندیشه سیاسی و عمل سیاسی‌اش هیچ تفاوتی با هم نداشته است.

در کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) در فصل اول به سیاست و حکومت در اندیشه امام علی (ع) پرداخته شده است در فصل دوم با توجه به ارتباط متقابل حق مردم و حکومت نسبت به یکدیگر حقوق متقابل مردم و حاکم در یک فصل بررسی می‌شود و در فصل سوم که فصل آخر این کتاب است به ویژگی‌های کارگزاران حکومتی اشاره می‌شود.

در بخشی از کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) می‌خوانیم:

در نگاه امام، حقوق مردم بر حکومت نسبت به حقوق حکومت بر مردم اولویت دارد به همین دلیل بارها هنگام اشاره به حقوق متقابل ابتدا حقوق مردم بر حکومت را یادآوری کرده‌اند و سپس به حقوق حکومت بر مردم اشاره داشته‌اند در واقع حاکم زمانی می‌تواند انتظار ادای حق از جانب مردم را داشته باشد که ابتدا خود حقوق مردم را برپا کرده باشد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: سیاست و حکومت
مقدمه
جایگاه‌ سیاست‌ و حکومت
ضرورت حکومت
انواع حکومت
تفکیک قوا
فصل دوم: حقوق متقابل حاکم و مردم
مقدمه
حقوق مردم‌ بر حکومت‌
آزادی‌
انتخاب‌ حکومت‌ و حاکم‌
نظارت‌ و انتقاد
مساوات‌
قانون‌گرایی‌
عدالت‌
امنیت‌
حقوق اقتصادی
رفتار انسانی‌ با مردم‌
حقوق حاکم نسبت ‌به مردم
وفادارى به حاکم اسلامى
خیرخواهى نسبت به حاکم اسلامى
اطاعت از حاکم اسلامى
فصل سوم: ویژکی حاکم و کارگزاران حکومتی
مقدمه
بعد روحی
بعد روانی- عاطفی
بعد فکری
بعد جسمی
فهرست منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سخنوران
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۲۱
زبانفارسی
شابک978-600-383-954-0
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ اسلام، کتاب‌های کلام و عقاید
قیمت نسخه الکترونیک
۴۰۰۰ ت - 0.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)

شمیم عشق
۱۳۹۶/۹/۸
پنج ستاره فراموش نشود
امیرعلی بیاتی
۱۴۰۱/۸/۲
نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت❤
مهرداد امیریان
۱۳۹۹/۱۱/۲۱
عالی بود کتاباتون ممنون
مشاهده همه نظرات ۳

راهنمای مطالعه کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع)

برای دریافت کتاب اندیشه سیاسی امام علی (ع) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.