معرفی و دانلود کتاب سرچشمه

عکس جلد کتاب سرچشمه
قیمت:
۴۹۵۰۰ تومان - 9.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب سرچشمه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سرچشمه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سرچشمه

کتاب سرچشمه نوشته‌ی دن براون رمانی‌ست چنان نفس‌گیر که در حین خواندنش بارها به ضریب هوشی خود شک می‌کنید.

سرچشمه (Origin) عنوان رمانی از دن براون نویسنده آمریکایی است که در ماه اکتبر سال 2017 منتشر شد. این داستان مهیج، ماجراجویی‌های رابرت لنگدان، استاد نشانه‌شناسی مذاهب و نمادشناسی از دانشگاه هاروارد است که وقایع آن در اسپانیا رخ می‌دهد. ژانر این رمان معمایی و علمی-تخیلی است.

این کتاب مانند کارهای دیگر دن براون است، او به هزارتویی سر می‌زند یا با یک مضمون رمزآلود داستان خود را آغاز می‌کند. در این داستان فردی، تئوریِ «از کجا آمده‌ایم و به کجا می‌رویم؟» را مطرح می‌کند. براون درباره «از کجا آمده‌ایم؟» می‌گوید: «در کلاس، دانشجویی از استاد می‌خواهد درباره صفر توضیح بدهد؛ که استاد می‌گوید ما راجع به بعد از صفر صحبت می‌کنیم، اگر پرسشی درباره آغاز یا همان صفر را دارید باید به بخش دینی مراجعه کنید» یعنی می‌خواهد بگوید علم برای قبل از پیدایش تعریفی ندارد و فقط دین برای آن تعریفی دارد.

داستان حول شخصیت دانشمند، مهندس و آینده‌نگری به نام ادموند کرسچ رقم می‌خورد. شخصیتی بین ایلان ماسک، استیو جابز و تونی استارک. آینده‌نگری که بر اساس داستان همه پیش‌بینی‌هایش درست از آب در آمده و توانسته است ساختار هوش مصنوعی کم نظیری را توسعه دهد و در عین حال موفق شده تا به یافته‌ای برسد که می‌تواند اساس باورهای آیینی مردم را زیر سوال ببرد. او قصد دارد در مراسمی نمایشی یافته، دگرگون کننده خود را در موزه هنرهای معاصر گوگنهایم در شهر بیلبائو به جهان اعلام کند.

مطابق روند داستان‌های دن براون همه‌چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و ناگهان رابرت لنگدان خود را همراه با ملکه آینده اسپانیا و یک هوش مصنوعی فراتر از زمان در رقابتی علیه زمان می‌بیند تا نه تنها جان خود را حفظ کند که ماموریت نا‌تمام دوست و شاگرد قدیمی‌اش ادموند را به سرانجام برساند.

رمان «سرچشمه» یا منشاء، پس از «فرشتگان و شیاطین» (2002)، «رمز داوینچی» (2003)، «نماد گمشده» (2009) و «دوزخ» (2013) پنجمین رمان دن براون است که با محوریت شخصیت رابرت لنگدان به بازار جهان وارد شده است.

رابرت لنگدان، شخصیت خلق شده توسط دن براون برای نخستین بار در سال 2000 و در قالب داستان شیاطین و فرشتگان به مردم معرفی شد. در آن داستان لنگدان استاد رشته‌ای تخیلی به نام نمادشناسی مذهبی و رمزشناسی در دانشگاه هاروارد معرفی می‌شد. او به دلیل تخصصش در زمینه نماد شناسی دینی یک باره خود را درگیر یک قتل مرموز در آزمایشگاه ذرات بنیاد سرن می‌بینید و دنبال کردن آن داستان او را به واتیکان و ایفای نقش در انتخاب پاپ می‌کشاند.

با وجودی که شیاطین و فرشتگان اثر پرفروشی بود اما محبوبیت و شهرت لنگدان و دان براون، ۳ سال بعد اتفاق افتاد. زمانی که او برای بار دوم استاد دانشگاه جذاب خود را برای روایت داستانی دیگر در ارتباط با دنیای مسیحیت احضار کرد و راز داوینچی را خلق کرد. پس از راز داوینچی دان براون (Dan Brown) داستان نماد گمشده و دوزخ را با محوریت شخصیت رابرت لنگدان نوشت.

در بخشی از کتاب سرچشمه می‌خوانیم:

«ما مردمانی هستیم که فن‌آوری را به سرحد کمال رشد داده‌ایم و ذهنمان هم به ‌غایت تکامل خود رسیده. ما دیگر قصه‌ی آهنگری را که زیر آتشفشان کار می‌کند یا آن خدایانی که جزر و مد را می‌سازند باور نداریم. ما مانند نیاکانمان نیستیم.»

لنگدون که داشت به آرامی با صدای توی سالن، حرف‌های خودش را زمزمه می‌کرد، به آرامی گفت، شاید هم باشیم!
صدای بلند او در سالن طنین افکند: «شاید هم باشیم! ما خودمان را انسان مدرن خردمند می‌دانیم ولی هنوز نوع بشر گرفتار سلطه‌ی بی‌چون‌وچرای خرافه و باورهای کهن است. باور به معجزه، زنده شدن مردگان، تولد از زهدان یک باکره، خدایان خشمگینی که انسان را دچار طاعون و سیل می‌کنند، وعده‌های مقدسی که در آسمان‌ها محقق خواهند شد.»

و همین‌طور که او حرف می‌زد، در آسمان تصاویر مألوف و آشنای مسیحیان از رستاخیز، مریم مقدس، کشتی نوح، شکافتن دریای سرخ، و تصاویری بهشت‌گونه و جهنم‌وار نقش بستند.

لنگدون گفت: «حالا بیایید لحظه‌ای خود را جای مورخان و مردم‌شناسان چند سده‌ی بعد بگذاریم. آیا امکان دارد که آن‌ها هم باورهای ما را به چشم اسطوره‌های عصر جاهلیت بنگرند و به قفسه‌های خاک‌گرفته‌ی کتابخانه ها تبعید کنند؟ ممکن است که آن‌ها هم همان‌گونه به افکار و خدایان ما بنگرند که ما در زئوس می‌نگریم؟»

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سرچشمه
نویسنده
مترجمعلی مجتهد زاده
ناشر چاپینشر نامک
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۵۷۰
زبانفارسی
شابک978-600-8392-54-5
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۴۹۵۰۰ ت - 9.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سرچشمه

امیر کیوان
۱۳۹۷/۸/۹
چند نکته در مورد ترجمه این کتاب:
کتاب پر از املاء فارسی کلمات و جملات اسپانیولی است، بصورت کاملاً بی‌دلیل و بی‌مورد، منظور کلمات خاص یا اسامی و امثال آن‌ها نیست بلکه منظور جملات ساده و محاوره‌ای مثل «مراسم را شروع کنید»، «من انگلیسی بلد نیستم» و.... است.
ترجمه فارسی تمام این موارد در انتهای کتاب
آمده ولی اگر مثل من از علاقمندان دن براون باشید می‌دونید در کتابهای دن براون به موضوع یا اسم یا نشانه‌ای در یک فصل بصورت کاملاً گذرا اشاره می‌شود که در چند فصل بعد مبنای یک اتفاق یا کشف می‌شود پس باید مثل من بعد از خواندن هر پاراگراف به پانویس انتهای کتاب مراجعه کنید که یه وقت چیزی از قلم نیفتد که در ادامه کتاب موضوعی را از دست دهید
مخلص کلام اینکه شما با خواندن ترجمه فوق بدون مراجعه به ترجمه‌های فارسی انتهای کتاب، باز هم موضوع را متوجه می‌شوید اما بهیچوجه از خواندن کتاب لذت نمی‌برید
گلابه اصلی من اول از ویرایتار کتاب است که چگونه چنین ترجمه‌ مشکل دار و سخت فهمی را برای چاپ تایید کرده و سپس مترجم که شاید به مثابه معلمی زرنگ با طرح «نکته کنکوری» وسط ترجمه خواسته خواننده را به اجبار رهسپار توضیحات انتهای کتاب نماید یا نیمه آموزش اسپانیایی انگلیسی بعضی عبارات محاوره‌ای و ساده را برپا نماید
در انتها بشخصه حس کسی را دارم که مورد کلاهبرداری مالی (هرچند مبلغ ناچیز) واقع گشته‌ام و به امید خواندن رمان نویسنده محبوب با شوق و ذوق آمده و با چنین ترجمه بچه‌گانه‌ای (به لحاظ توضیحات فوق و نه اصل ترجمه) امیدم نقش بر آب شد....!! !!
Arash .H
۱۳۹۷/۹/۲۱
من از علاقه مندان دن براون هستم و همه کتاب‌های ترجمه شده اون رو خوندم به نظرم این کتابش از بقیه ضعیف تر بود یه جورایی به تکرار رسیده ترکیب لنگدون بعلاوه زن زیبا به همراه یک قاتل مذهبی و رئیس اون در پشت پرده اما یک نکته دیگه اینکه اصولا راز عجیبی درکار نبوده که اینقدر هم بزرگنمایی کرده براون که مذهب بنیان در خطر افتاده و فلان و بهمان. اسپویل نمیکنم فقط همینقدر میگم که این فرضیه خیلی وقت پیش گفته شده و آزمایشاتی هم صورت گرفته و همونجور که بعد از اثبات فرگشت کلیسا و مسیحیت به راه خودش ادامه داد حتی کشف‌های مهمتر از این هم مذهب رو به خطر نمی‌اندازه چون اصولا مذهبی‌ها با علم و منطق کاری ندارن اونا مذهبی باقی خواهند ماند. ☺
مانی آرش راد
۱۳۹۷/۶/۱۲
اگر در حال مطالعه‌ی این کتاب هستید، میتونید عکسهای مرتبط با هر فصل ُ و نقاشی‌ها و مکانهایی که توصیف میشه تو سایت langdonsworld ببینید. لذت خوندن کتاب چندین برابر میشه
light dark
۱۳۹۷/۶/۶
به شخصه تمام کتابهایی که دن براون با شخصیت رابرت لنگدون نوشته رو خوندم، هر کدوم حداقل دوبار، واقعا جالبن، فیلمهایی هم که از روی کتاباش ساخته شده بارها دیدم، ولی به شدت دلم میخواد فیلم نماد گمشده رو هم بسازن، از کتابش واقعا لذت بردم
Arash .H
۱۳۹۷/۸/۳۰
به نظرم اونقدر که تبلیغ شد ارزش خوندن نداشت شاید اگه نویسنده‌اش گمنام بود کمتر خونده میشد. اگه کسی نخونده به نظرم بره دنبال کتاب‌های بهتر این اثر تکرار ضعیف داستان‌های گذشته‌ی پروفسور لنگدون با همراهی یک خانم زیبا و بر ملا کردن یک راز که خیلی هم راز دسته اولی نیست و تکراری است. شاید هم منظور فقط هشدار درباره هوش مصنوعی بود. بهرحال جالب نبود.
امیر یگانه
۱۳۹۷/۷/۲۶
من تمام کتابهاشو خوندم، به نظرم بهتر از کتابهای دیگه نیست، در مورد کشف کرش اغراق کرده چون ادامه نظریات پیشینیان بوده، با توجه به سطور اخر کتاب و طرح جلد اصلی کتاب (که حرف لاتین O در اول کلمه Origin رو به شکل نماد خورشید در کیمیاگری نوشته) به نظر میرسه منشا حیات ارگانیک زمین را خورشید میدونه که با نظریه آنتروپی (بر اساس متن کتاب) مطابقت داره.
amir ras
۱۳۹۷/۶/۲۰
ترجمه خوب است ولی روان نیست. ارزش خوندن داره اما به نسبت کتابهای قبلی دن براون ضعیفتر است. دن براون بر خلاف بقیه کتابهایش از کتاب قبلش که دوزخ است تا این کتاب بیش از اندازه شرح مکانهای تاریخی را میدهد که گاهی حوصله سر بر میشود. البته مواد همیشگی کتابهایش که دوست دیگری در نظرات گفته ازقبیل توطئه قاتل راهب رمز و... هم داره. ولی در کل خواندنش پیشنهاد میشه
آوا یزدانی
۱۳۹۷/۶/۸
من الان رسیدم صفحه دویست و تا اینجاش واقعا فقط حوصلمو سربرده. اصلا قابل مقایسه با کتابای قبلی بخصوص کتاب دوزخ نیست. کشش و جذابیت اونارو نداره. برخلاف داستانای قبلی که توصیفات مکان‌ها و آثار هنری آدمو علاقه مند به تحقیق میکرد اینبار توصیفاتش فقط گزافه گویی و کلافه کننده است. فعلا ناامید شدم. انشالا که بقیش خوب باشه.
mohamad iliari
۱۳۹۷/۱۱/۱۱
خیلی کتاب خوبیه واقعا مثل بقیه کتاباش شاهکاره این دن براون
تا دیدم همچین کتابی هس درنگ نکردم خریدمش
یکی از دوستان گفتن که کتابو شب نخونین من توجه نکردم تصفه شب که میخوندم دیدم نمیشه ولش کرد تا صبح خوندم ولی بدجور با اعتقاد و بینش و تفکر ادم بازی میکنه این کتاب و قبلیاش هم ایضا
نمیدونم برای بقیه دوستان هم پیش اومده یا خیر
شقایق شمس الدینی
۱۳۹۷/۱۰/۱۳
نمیتونم حالمو توصیف کنم ولی دیوونه کتابای دن برونم و همیشه منتظرم تا رمان جدیدی بنویسه و از طرفی باید بگم همه سلیقه مشابه به هم ندارن و خیلیا دن برون رو درک نمیکنن و به شخصه حتی بخودم گفتن که مثلا مگه بیکارم یا اینکه احمقم اینا رو میخونم و این واقعا ناراحت کنندست که به افکار و عقاید دیگران توهین کنیم
علیرضا علیزاده
۱۳۹۹/۱۲/۲
این کتاب هم مانند سایر آثار دن برآورد آمیخته با رمز و راز و پرکشش و مهیج است بخصوص که مطلب رمزآلودی را در ابتدا به میان آورد که تا آخر نمیتوان از مطالعه داستان لحظه‌ای دست برداشت لیکن این داستان بر خلاف سایر داستانهایش مطالبی را نامشخص باقی میگذارد مانند جریان شاهزاده و پادشاه با همه اینها عالی است.
Abbas Karami
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
دن براون نویسنده ایه که هر کسی یکی از رمانهاشو بخونه قطعا پیگیر بقیه‌ی آثارش هم میشه. هیجان انگیز، جذاب، با دیدگاه‌ها و اطلاعاتی بروز. نویسنده‌ای که گاها چندین سال وقت صرف تحقیق درباره مفاهیم مورد استفادش میکنه که با وجود شخصیتی مثل رابرت لنگدون در آثارش کاملا توجیه پذیره. در یک کلام عالی.
مانی آرش راد
۱۳۹۷/۶/۸
از مهر پارسال، دقیقاً یک سال بود منتظر این کتاب بودم. خیلی خیلی خوشحالم. یادمه سال ٨٥ که کناب راز دارینچی خریدم، تا از نمایشگاه کتاب رسیدم خونه، شروع کردم به خوندن، و ٢٤ ساعت نتونستم کتاب بگذارم کنار تا تموم بشه. خیلی هیجان دارم برای شروع کتاب، خیلی
سارا سوری
۱۳۹۹/۴/۲
یکی از بهترین و بی نظیرترین کتاب‌هایی که خوندم. به صفحه‌ی آخر که رسیدم برگشتم و از اول باز کتاب رو شروع کردم این دفعه می‌خوام با آرامش بخونم و هیجان اولیه رو نداشته باشم. داستان کتاب و موضوع نفس گیره..
توضیحات تکمیلی مترجم کامل و بی نقصه. ترجمه عالی. خلاصه که به شدت پیشنهاد میشه
Reihaneh Motamedi
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
سیر داستانی بسیار خوبی داره، جوری که برای دونستن بعدش ترغیب میشی به خوندن. ترجمه‌ش هم خوب بود، و اینکه به واقعیت رفرنس میده خیلی عالیه و به نظرم کتابی کاملا واقع‌گرایانه‌ست و باعث تفکر میشه. از خوندنش لذت بردم و به افرادی که دوستدار کتاب‌های معمایی و فلسفی هستن توصیه‌ش می‌کنم.
مشاهده همه نظرات ۱۲۰

راهنمای مطالعه کتاب سرچشمه

برای دریافت کتاب سرچشمه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.