معرفی و دانلود کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول

عکس جلد کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول

کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول نوشته هوشنگ جاوید، به بررسی پیشینه آداب و رسوم پهلوانی و ورزش‌های باستانی مثل کشتی در خطه‌ی خراسان می‌پردازد و همراه با اشعار حماسی آن دوران را شرح می‌دهد.

پهلوانی حکایت شگفت‌انگیزی در ایران به‌خصوص در خراسان دارد، از یک سمت در فرهنگ شفاهی راه پیدا کرده و باقی مانده و از سوی دیگر در برخی از اسناد، سنگ‌نگاره‌ها، ظرف‌نگاره‌ها و مهرنگاره‌ها روایت شده، آن چیزی که به عنوان هنر نمادین اجرایی باقی مانده، سمت سوم ماجراست که هم نتیجه تحول و پیشرفت انجام آن است و هم نتیجه عبور از تاریخ پرحادثه و تیغ‌آلود و خونین که آسیب‌هایش را ایجاد کرده، با این حال همچنان پهلوانان کوچک برمی‌آیند، پا می‌گیرند، بزرگ می‌شوند، می‌درخشند و کلمه جهان پهلوانی را زینت خود و کشورشان می‌کنند.

سوگ‌نامه ایاتکار زریران و قبل از آن پهلوان‌نامه گیل‌گمش، خود بیانگر ارزشمندی و پراهمیت بودن این میراث کهن هستند، زیرا اجداد آن‌ها به این نکته آگاه بودند که باید روح حماسه و پهلوان‌پروری را در ذهن جامعه نگه دارند.

آن چیزی که اسناد نشان می‌دهد این است که مناطق خراسان کهن از جمله التونیه، بدخشان، بخارا، بلخ، بسطام، ترمذ، کارز، کشمر، نیشابور، ابیورد، نسا، سرخس، خوارزم و ... شاهد رویدادهای پهلوانی در روزگاران قدیم بوده‌اند. تاریخ نیز بیانگر آن است که نام پهلوانی یا پهلوانانی در قبل از اسلام، از خراسان گرفته شده است، مانند سرداری پهلوان در زمان انوشیروان به نام خراسان سالار و یا سپهداری پیر و پهلوان از همراهان و دوستان بهرام چوبینه به نام خراسان سپهد.

هوشنگ جاوید در جلد اول این کتاب به تعریف پهلوانی می‌پردازد، سوابق و پیشینه فرهنگ خراسان را بازگو می‌کند، قوانین پهلوانی این سرزمین را مورد بررسی قرار می‌دهد، آداب و جامعه آنان را معرفی می‌کند، کشتی گرفتن پهلوانان و انواع آن در خراسان را بیان می‌کند و در پایان کتاب تصاویری از پهلوانان و آداب پهلوانی دوران کهن تا امروز را آورده است.

خواندن کتاب میراث پهلوانی در خراسان به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به پژوهش‌گران عرصه ایران‌شناسی، فرهنگ، آداب و سنن و کسانی که به تاریخ و فرهنگ ایران علاقه‌مندند توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب میراث پهلوانی در خراسان می‌خوانیم:

دربارۀ سنگ‌گیری و با سنگ آسیاب تمرین کردن و سنگ پرتاب کردن و همین طور چیزی شبیه به میل که به احتمال همان مغیر یا گرز یا «عمود آهنین» است، مهری پیدا شده است که مربوط به دورۀ ساسانی است و سند بسیار ارزشمندی از قدمت تاریخی اسباب تمرین زورگران و پهلوانان است. در این مهر فردی ایستاده در کنار جامه‌ای قبا‌مانند که جنس آن به پارچه‌های ترمه می‌ماند و سنگی بزرگ را بالای سر برده که آن را بیفکَنَد. در میانۀ مهر در قسمت پایین مردی روی زمین دراز کشیده که دو سنگ گرد سنگین را با دو دست بالا برده و در عین حال یک سنگ بزرگ آسیاب را هم روی دو پای کشیدۀ خود دارد، در بخش بالای مهر مردی سالخورده و دستار به سر با جامه‌ای بلند و دست‌هایی که کاملاً در دو آستین به هم آمده فرو برده نظاره‌گر حرکات آنان است و بی‌گمان استاد آنهاست. در سمت چپ مردی با همان جامۀ قبا‌مانند و شلواری گشاد به پا در حال تمرین با «عمود آهنین» یا «مغیر» است.

با پیدا شدن این مهر، یکی از داستان‌های شاهنامه چهره‌ای واقعی‌تر به خود می‌گیرد، زیرا در وهلۀ نخست تمرین با سنگ آسیاب آن هم روی دو پا کاری برای تقویت عضلات مچ و ساق پا می‌نماید اما آنچه که حکیم فردوسی در داستان «بهمن و پیغام دادن او از سوی اسفندیار به رستم» گفته است کاربرد این گونه تمرینات را از سوی پهلوانان نشان می‌دهد و به وجود این تمرین در دوران کهن صحه می‌گذارد که چرا و چگونه این تمرین‌ها را انجام می‌داده‌اند.

فهرست مطالب کتاب

1. پیشینه نوشتی در باب پهلوانی در خراسان
2. واژۀ پهلوان
3. جایی برای آموختن فنون پهلوانی
4. دستورنامۀ پهلوانی در خراسان
«آداب استادان»
«شرایط استاد کامل»
«پهلوان کیست؟»
5. لباس پهلوانی در خراسان و آداب آن
«آداب تنبان پوشیدن و جامه کندن»
6. اسباب تمرین زورگران و پهلوانان در خراسان
«آداب سنگ‌گیران»
«جهیدن و روی دست رفتن»
7. آداب آماد گی و کشتی گرفتن
«دست به بَر زدن»
«دست فشردن در آغاز کار»
«کمرگیری به‌ عنوان یک شگرد آغازین»
«کشتی‌گیری در روزهای پی‌درپی و جوانمردانه»
«کشتی گرفتن روی اسب و به همراه اسب»
8. گونه های کشتی در خراسان
الف) کشتی باستانی یا زورخانه‌ای
ب) کشتی با چوخه
ج) کشتی‌گیری مراسم آیینی
9. گونه های تمرینات ورزشی بومی در خراسان
10. فرهنگ واژ گان زورخانه ای خراسان
الف) ‌ افراد
ب) ابزار و لباس
ج) حرکات ورزشی و رفتار و برخوردها
د) معماری و بنا
ﻫ) موسیقی
تصویر‌ها
فهرست مآخذ مورد استفاده در این کتاب

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۳۰
زبانفارسی
شابک978-600-03-0232-0
موضوع کتابکتاب‌های ورزشی، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول

برای دریافت کتاب میراث پهلوانی در خراسان - جلد اول و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.