معرفی و دانلود PDF کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی

عکس جلد کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی
قیمت:
۷۶۰۰۰ تومان - 13.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی

کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی نوشتۀ عهدیه یداله زاده در چهار بخش به مباحثی چون مبانی روانشناسی ورزش، مبانی جامعه‌شناسی ورزش، رابطه سیاست و اقتصاد با ورزش و انسجام گروهی و نقش ورزش گروهی در روابط اجتماعی و نقش متقابل مسابقات و تماشاچیان در ورزش می‌پردازد.

درباره‌ی کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی (Psycho - social foundations of physical education):

تربیت بدنی فرآیندی آموزشی - تربیتی است که شامل مهارت‌های حرکتی، آمادگی جسمانی برای سلامت بدن، به دست آوردن دانش علمی درباره فعالیت‌های جسمانی و تمرین، گسترش نگرش مثبت از فعالیت‌های جسمانی که نقش مؤثری در رشد و تعالی افراد دارد، می‌شود.

این علم اهدافی دارد که نشانه‌ها و نتایج مطلوبی را که حاصل شرکت در برنامه‌های تربیت بدنی و ورزش است، در برمی‌گیرد. این اهداف با نیازها، تجارب و علایق افراد مرتبط‌ هستند و مقاصد و جهت برنامه‌ها را تعیین می‌کنند. با توجه به اهمیت و توسعه تربیت بدنی و ورزش، اهداف آن به جمعیت خاصی محدود نمی‌شود، بلکه به تمام رده‌های جمعیتی گسترش یافته است.

روانشناسی ورزش به چه معناست؟

روانشناسی ورزش به معنای تحقیق و مطالعه علمی بر روی رفتار انسان در حوزه‌ی ورزش و فعالیت بدنی است و ارتباط نزدیکی با سایر محدوده‌های علم دارد، این مطالعات تمام ابعاد حوزه‌ی ورزش از فعالیت‌های حرکتی کودکان تا ورزشکاران حرفه‌ای المپیک را شامل می‌شود. بدیهی است کنترل تمام عواملی که احتمالا در رفتارهای انسان اثر می‌گذارند، به سادگی امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل علل مختلفی را که موجب بروز رفتارهای انسان شناخته شده‌اند را به طور صددرصد نمی‌توان پذیرفت. با این وجود اینگونه مطالعات شما را در شناخت واقعی رفتارها و روابط اجتماعی انسان‌ها یاری می‌کند.

خوشبختانه ورزش به آن حدی از گسترش و توسعه رسیده است که از طرف کارشناسان به عنوان «جهان کوچک» در جامعه قلمداد می‌شود. چرا که ورزش ارزش‌ها، ساختار و نیروهای محرکه جامعه را نشانه می‌رود و ویژگی‌های اجتماعی را منعکس می‌کند. چیزی که صحت قدرت سازندگی اجتماعی تربیت بدنی را تایید می‌کند، رشد و توسعه بُعد اجتماعی انسان در محیط‌های سالم ورزشی است.

کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب در ارتقای سطح دانشجویان رشته تربیت بدنی، مربیان و ورزشکاران و همه علاقمندان به این رشته، گام مؤثری برمی‌دارد.

در بخشی از کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی می‌خوانیم:

با پیشرفت علم روانشناسی بحث مهارت‌های روانی در اجرای عملکردهای ورزشی از اهمیت بسزایی برخوردار شده است و در حالی که قبلا به اهمیت آماده سازی جسمانی تأکید می‌شد، روان شناسان ورزشی، مربیان و ورزشکاران هرچه بیشتر بر آماده سازی روانی توجه و تأکید می‌کنند (هوگزا، 1990). امروزه با استفاده از مهارت‌های روانی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در عملکرد ورزشکاران حرفه‌ای المپیک و سطوح دانشگاهی به وجود آمده است.

از آنجایی که هر مؤلفه روانی می‌تواند جنبه‌های فنی و جسمانی فعالیت‌های حرکتی را تحت الشعاع قرار دهد. در هر کدام از رشته‌های ورزشی، موفقیت یا عدم موفقیت یک ورزشکار، ترکیبی از ظرفیت‌های جسمانی (مثل قدرت، سرعت، تعادل و هماهنگی و ظرفیت‌های روانی مثل تمرکز، اعتماد به نفس و مدیریت اضطراب) منتج می‌گردد. بسیاری از مربیان اذعان دارند که حداقل 50 درصد فعالیت‌های ورزشی، به عوامل و ظرفیت‌های روانی بستگی دارد و در بعضی از رشته‌های ورزشی مثل گلف، تنیس و اسکیت این رقم به 80 تا 90 درصد می‌رسد. بسیاری از ورزشکاران 10 تا 20 ساعت از اوقات خود را صرف تمرینات جسمانی می‌کنند و اوقات بسیار کمی را به تمرینات روانی اختصاص می‌دهند. این امر نمی‌تواند تناسب خوبی را برای موفقیت ورزشکاران ایجاد کند (دباغیان، 1379).

فهرست مطالب کتاب

بخش اول: مبانی روانشناسی ورزش
فصل اول تعاریف روانشناسی و ماهیت علمی روانشناسی ورزشی و کاربرد آن
فصل دوم: تاریخچه روانشناسی و روانشناسی ورزشی
 فصل سوم: مهارت‌های روانی
فصل چهارم: انگیزش، برانگیختگی، اضطراب، استرس و پرخاشگری
بخش دوم: مبانی جامعه شناسی ورزش
فصل پنجم: تعاریف و مبانی جامعه‌شناسی و جامعه‌شناسی ورزش، ماهیت علمی جامعه‌شناسی ورزشی
فصل ششم: کاربرد جامعه‌شناسی ورزشی تاریخچه و نظریه‌های آن در تربیت بدنی-5-1
بخش سوم رابطه سیاست و اقتصاد با ورزش
فصل هفتم سیاست و ورزش
فصل هشتم: اقتصاد و ورزش
بخش چهارم انسجام گروهی و نقش ورزش گروهی در روابط اجتماعی و نقش متقابل مسابقات و تماشاچیان در ورزش
فصل نهم: السجام گروهی و نقش ورزش‌های گروهی در روابط اجتماعی
فصل دهم: نقش متقابل مسابقات و تماشاچیان

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات حتمی
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۰۹
زبانفارسی
شابک978-600-355-126-8
موضوع کتابکتاب‌های ورزشی، کتاب‌های علوم اجتماعی
قیمت نسخه الکترونیک
۷۶۰۰۰ ت - 13.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی

برای دریافت کتاب مبانی روانی - اجتماعی در تربیت بدنی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.