معرفی و دانلود رایگان کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی

عکس جلد کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی

در کتاب دیوان خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی، مجموعه کامل اشعار و غزلیات حافظ آمده است.

غزل حافظ، هم دارای سطوح عاشقانه چون غزل سعدی است، هم دارای سطوح عارفانه چون غزل عطار و مولانا و عراقی و هم از سوی دیگر وظیفه اصلی قصیده را که مدح است بر دوش دارد. از این رو شعر حافظ نماینده هر سه جریان عمده شعری قبل از اوست و قهرمان شعر او، هم معبود و هم معشوق و هم ممدوح است. شعر حافظ در محور عمودی، بیشتر دنیوی و عاشقانه یا مدحی است و مضامین مختلف از جمله عرفان در محورهای لفظی است و کسانی که شعر او را عرفانی می‌دانند به محور افقی توجه دارند، یعنی ابیات او را مستقل می‏‌پندارند.

در این که بین ابیات حافظ ارتباط هنری ظریفی است هیچ شک نیست. اما باید توجه داشت که ارتباط طولی با وحدت موضوع فرق می‌‏کند و ارتباط ابیات او با هم گاهی از طریق تداعی واژه‏‌ها و معناها است. آن چه شعر او را از شعر شاعران گروه تلفیق جدا می‏‌کند، علاوه بر لطف خدادادی سخن این است که حافظ، شاعری سیاسی و مبارز هم هست و با زبان ایهام و طنز به مسائل حاد اجتماعی دوره خود پرداخته است و با نوع شاهان متظاهر و زاهدان ریایی و صوفیان دروغین به مبارزه‌ای جانانه مشغول بوده و از این رو شعر او پراز اشاره‌‏های تاریخی به اوضاع و احوال عصر اوست که بسیاری از آن‌ها برما مجهول است. از سوی دیگر او در به کارگیری زبان ادبی یعنی استفاده کامل از بدیع و بیان و ایجاد روابط متعدد موسیقایی و معنایی بین کلمات گوی سبقت را از همگان ربوده است.

در بدیع لفظی بیشتر به انواع جناس و سجع و در بدیع معنوی به انواع ایهام از قبیل ایهام تناسب، ایهام تضاد، ایهام ترجمه و تبادر و ایهام جناس و استخدام توجه دارد و در بیان عمده توجه او به استعاره تثبیه و سمبل است و از طرف دیگر شعر او از تلمیح به نکات و آموزه‏‌های عرفانی و قرآنی خالی نیست. ایهام در حافظ غوغایی است و بسامد آن از همه صنایع بیشتر است به نحوی که برخی آن را مختصه اصلی سبک حافظ شمرده‏‌اند.

انواع مختلف ایهام در اشعار حافظ به گونه‌‏ای است که این دیدگاه وجود دارد که حافظ برای اولین بار این صنعت را کشف کرده است. دیگر از مشخصات عمده شعر حافظ، طنز است که آن را در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه خیالی به کار برده است و در زمینه‌های فکری گاهی خیام را به یاد می‌‏آورد. اما به طور کلی دیوان حافظ خلاصه‌‏ای از همه جریانات مهم و عهده ادبیات پیش از او است. او به شعر همه شاعران بزرگ مخصوصا به اشعار معاصران خود نیمی ‌از شاعران گروه تلفیق توجه داشت و بسیاری از غزلیات او اقتفای غزلیات آنان است. اما علو بیان ادبی او به همه نمونه‌های اصلی را تحت شعاع قرار می‌دهد.

خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به “حافظ”، غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. وی حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. علوم و فنون را در محفل درس استاران زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر پایه‌ای رفیع یافت. خاصه در علوم فقهی و الهی غور و تأمل بسیار کرد و قرآن را با چهارده روایت مختلف از بر داشت. “گوته” دانشمند بزرگ و شاعر و سخنور مشهور آلمانی دیوان شرقی خود را به نام او و با کسب الهام از افکار وی تدوین کرد. دیوان اشعار او شامل غزلیات، چند قصیده، چند مثنوی، قطعات و رباعیات است. وی به سال ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. آرامگاه او در حافظیه‌ی شیراز زیارتگاه صاحبنظران و عاشقان شعر و ادب پارسی است.

در بخشی از کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی می‌خوانیم:

الا یا ای‌ها الساقی ادر کاسا و ناول‌ها****که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها
به بوی نافه‌ای کاخر صبا زان طره بگشاید****ز تاب جعد مشکینش چه خون افتاد در دل‌ها
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هر دم****جرس فریاد می‌دارد که بربندید محمل‌ها
به می سجاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید****که سالک بی‌خبر نبود ز راه و رسم منزل‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۶۳۳
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی

Homan Fathalipor
۱۴۰۰/۴/۸
عرض سلام وخسته نباشید
خیلی ازتون ممنونم بابت برنامه فوق العادتون
الهی هرچی ازخدا میخواین بهتون بده الهی برکت توزندگیتون فوران کنه شما پشتوانه افراد کم بضاعت وبی بضاعتی هستین که عاشق کتاب خوانی هستن براتون بهترینارو آرزو میکنم خدا پشت وپناهتون دمتون گرم خدا امواتتون رو ببخشه وبیامرزه وعزیزانتون رو حفظ کنه آمین
کوروش قوام
۱۳۹۹/۲/۲۰
ابیاتی نغز و فوق‌العاده در زیبایی و جذابیت اشعار حافظ از زبان خودش: شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است - آفرین بر نفس دلکش و لطف سخنش. _ صابر بنما پیروی از مکتب حافظ _ زیرا غزلش نغز و روانبخش و روان است. _ به شعر حافظ شیراز، می‌رقصند و می‌نازند _ سیه چشمان کشمیری و ترکان سمرقندی.
Fereydoon Yusufi
۱۳۹۶/۵/۷
راستش رو به خواین من تازه کردم به شعر خوندم و زیاد نمیتونم معنی رو متوجه بشم مخصوصا شعر‌هایی مثل این کتاب که که از واژه‌های عربی زیادی استفاده کردم
میخواستم راهنماییم کنید
آیا با خوندن بیشتر و تمرین میتونم متوجه معنی اشعار بشم؟
ممنون میشم کمکم کنید.
سیما قهرمانی
۱۴۰۰/۲/۲۹
چی میتونم بگم در وصف این اشعار و این شاعر
براستی که زبان قاصره از کلام
به نظرم هر ایرانی تاکید میکنم
هر ایرانی
باید باید باید یه جلد حافظ تو خونش باشه و بخونتش
به حق که حضرت حافظ لایق و شایسته‌ی پرستش است
Esmat Zibaei
۱۳۹۹/۹/۱۲
آدم دوست داره بشینه ازیه طرف شعراشوحفظ کنه 🤩🤩👍🏻👌🏻
🍀🌻🌻حال مادرفرقت جانان ابرام رقیب***جمله میداندخدای حال گردان غم مخور
حافظادرکنج فقروخلوت شبهای تار***تا بُوَد وردت دعاودرس قران غم مخور🌻🌻🍀
کوروش آریایی
۱۳۹۸/۵/۱۷
چه می‌توان گفت در وصف این اشعار و این شاعر
جز آنکه پلک بر هم نهیم به قصد تایید
زبان اندر سخن فرو بندیم از برای تحسین
و کمر را از برایش خم کنیم و به سجده رویم
به چشم تسلیم

به راستی که لایق عبادتی حضرت حافظ
فرهاد نیاپرست
۱۳۹۶/۶/۲۷
عالی،‌ای پدر ایران وزنده کننده ایران و ایرانی، دروود برا، نوربه قبرت بباره
محمد عباسی
۱۳۹۶/۶/۳۱
عالی تشکر از کتابراه، کتابهای رایگان بیشتری از بخش ادبیات ایران وجهان قرار دهید
مشاهده همه نظرات ۱۷۱

راهنمای مطالعه کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی

برای دریافت کتاب دیوان خواجه حافظ شیرازی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.