معرفی و دانلود PDF کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران

کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران دربردارنده تاریخچه‌ی صنعت گاز و اطلاعاتی شامل اعداد و ارقام مربوط به این صنعت است و چشم‌اندازی جهانی از نحوه تولید، حمل و نقل و مصرف گاز مایع در اختیار شما قرار می‌دهد.

درباره کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران:

پس از ملی شدن صنعت نفت ایران، مشخص شد یکی دیگر از فرآورده‌های مهمی که می‌توان از این ماده حیاتی تهیه کرد گاز مایع است که سال‌ها به دلیل سهل انگاری، نادیده گرفتن و شرایط استعماری حاکم بر صنعت نفت از دسترس مردم پنهان مانده بود. درحال حاضر صنعت گاز کشور متمرکز بر تولید وسایل و لوازم گاز سوز، تولید و توزیع گاز مایع است که نیازهای روزانه کشور را تامین می‌کند.

منشا اصلی گاز مایع از نفت و گاز است. ویژگی‌های این ماده به دیگر هیدروکربن‌ها و فرآورده‌های نفتی شباهت دارد. سبک‌ترین هیدروکربن‌ها گازهای اتان و متان هستند و در شرایط عادی از لحاظ دما و فشار به صورت گاز یا بخار وجود دارند. هیدروکربن‌های سنگین‌تر حالتی شبیه به مایع دارند که با حرارت دیدن می‌توانند به گاز تبدیل شوند.

صنعت گاز مایع ایران مانند دیگر صنایع و اقدامات پیش‌برنده و ارتقابخش با نام افراد و شرکت‌هایی گره خورده که نمی‌توان تاریخ این صنعت را بدون توجه به آن‌ها نگاشت. در واقع از یک منظر، تدوین تاریخ صنعتی مانند گاز مایع در واقع شرح تلاش‌ها و اقدامات گروهی از افراد است و برای تدوین تاریخ صنعت گاز مایع ناگزیر باید به برخی از افراد و نام‌ها توجهی ویژه شود. علاوه بر این وقتی سخن از پیشگامان و افراد کلیدیِ صنعت به میان می‌آید و جزئیات و ظرایف زیست حرفه‌ای آن‌ها شرح داده می‌شود، نه به معنای «شخصیت‌پرستی و معرفی آن‌ها به عنوان نمونه‌هایی بی‌نقص» که از اساس اندیشه‌سوز و گمراه کننده است؛ بلکه به منظور پاسداشت و تقدیر از آنانی که پیشگامی و تلاش‌های مستمر و خستگی‌ناپذیر آن‌ها موجب شکل‌گیری صنعت گاز مایع ایران شده و دوم؛ معرفی ایشان به عنوان نمونه‌هایی از تلاش و تحمل دشواری‌ها. در این چارچوب در این اثر تلاش شده تا سیر تولد و شکل‌گیری صنعت گاز مایع ایران ترسیم شود.

کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران مناسب چه کسانی است؟

چنانچه مطالعه به پیرامون چگونگی توفیق کشور ایران در صنعت نفت و گاز علاقه دارید، مطالعه این کتاب را از دست ندهید.

در بخشی از کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران می‌خوانیم:

ریشه‌های صنعت گاز مایع آمریکا در همان سرزمین زادگاه‌شان باقی ماندند؛ شهرهای کوچک و مجتمع‌هائی در مناطق شمال شرقی، غرب میانه و شمال غربی اقیانوس آرام؛ و شهرهای نفت و گازی در غرب تگزاس، اوکلاهاما و لویزیونا.

پیروفاکس، فارفلیم، فلامو، لند اولیکس، یانکی بوتلدگاز، راک‌گاز، هیل‌گاز، گودهوس‌کیپینگ‌گاز، مای فلاور‌گاز، همه اسامی‌ای هستند که یادآور گذشته امریکا هستند. این‌ها همگی شرکت‌های خرده‌فروشی گاز مایع هستند که در طول 50 سال گذشته تا به امروز دیگر اثری از آن‌ها باقی نمانده است. تمامی آن‌ها یا با دیگر شرکت‌ها ادغام شدند یا فروخته شدند و یا بکلی منحل شدند.

بطور کلی می‌توان گفت فقط تعداد 12 مورد از 1500 معامله‌گر این صنعت در ایالات‌متحده معامله‌گران در عرصه وسیع و میان ایالتی هستند. حدود 80 الی 90 بهره‌بردار فعالیت منطقه‌ای دارند و خیلی‌ها هنوز کوچک و تحت مالکیت خانوادگی بوده و فروش محلی آن‌ها سالیانه کمتر از 5 میلیون گالن است.

در دهه 1970، این صنعت با بحران سرمایه‌گذاری روبرو شد. صنعتی با رشد پایین، حاشیه سود کم و تکنولوژی سطح پائین بنظر می‌رسید و علی‌رغم تلاش‌های مداومی که جهت ادغام و تملک شرکت‌ها صورت می‌گرفت با اندازه کوچک و بهره‌وری پائین بهره‌برداران شناخته می‌شد. بسیاری از تولید‌کنندگان از این بخش فعالیت خارج شدند و بر بخش بالادستی و فرآوری گاز تمرکز کردند.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار بنیان‌گذار صنعت گاز مایع در ایران
مقدمه ناشر
مقدمه ناشر انگلیسی زبان بخش صنعت جهانی
فصل اول: آغاز
فصل دوم: آمریکا
فصل سوم: اروپا
فصل چهارم: ژاپن
فصل پنجم: ایران
فصل ششم: سایر مناطق جهان
فصل هفتم: کشتی‌ها و تجارت
فصل نهم: ساختار جهانی
فصل دهم: تجارت جهانی
فصل یازدهم: روند حمل ونقل
فصل دوازدهم: یک صنعت ویژه
پیوست 1: اطلاعات گاز مایع
پیوست 2: چشم‌انداز جهانی گاز مایع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران
نویسنده، ، ،
ناشر چاپیانتشارات کویر
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۲۷۵
زبانفارسی
شابک978-964-214-192-0
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۲۴۰۰۰ ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران

برای دریافت کتاب تاریخ صنعت گاز مایع در جهان و ایران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.