معرفی و دانلود کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق

عکس جلد کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق
قیمت:
15000 تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق

کتاب تصویر قرآن در مونس‌العشاق اثر صادق نیک پور، رساله کوچکی است با محتوای غنی که توسط شیخ سهروردی به زیبایی به تصویر واژگانی کشیده شده است. این کتاب تصویری برگرفته از قرآن مبتنی بر برداشت‌های سهروردی در درک قرآنی و هستی‌شناسی اوست.

سهرودی در آفرینش مونس‌العشاق ضمن بهره‌گیری از اساطیر و حکمت ایران باستان، فلسفه اشراقی خود را به عینه به نمایش می‌گذارد و در این کار بنا به خصلت ذاتی تمام آثارش مبتنی بر بستر اسلامی به بهره‌گیری از آیات قرآن و روایات تکیه می‌نماید.

آن‌چه در کتاب تصویر قرآن در مونس‌العشاق (The Image Of The Quran In Mones-al-Oshagh) گرد آمده تحقیقی است که خط ارتباطی و برداشت‌های سهروردی را از قرآن در آفرینش مونس‌العشاق نشان می‌دهد که البته همه موارد برداشت قرآنی سهروردی از قرآن در مونس‌العشاق هم نیست. بلکه فقط نمونه‌هایی هستند که سعی شده است از میان صفحات مونس‌العشاق انتخاب گردند.

دو بحث مربوط به ملائک و چگونگی آفرینش انسان در مونس‌العشاق مهم‌ترین بحث منتخب در این کتاب هستند و تلاش بر آن بود که به اختصار شواهد قرآنی و تصویریی که سهروردی از آن‌ها در مونس‌العشاق ارائه می‌دهد، نشان داده شوند.

سهروردی سعی داشت تمام فلسفه اشراقی خود را بر مبنای آیات قرآن طرح‌ریزی و تبیین نماید و در سایر آثار خود همان مباحث را با بیان برگرفته از قرآن به روش غیر استدلال فلسفی، اما در همان راستای فلسفه اشراقی بیان می‌نماید. کتاب مونس‌العشاق از زیباترین و جذاب‌ترین رساله‌های او در این میان است.

در بخشی از کتاب تصویر قرآن در مونس‌العشاق می‌خوانیم:

در قرآن چهار مرحله آفرینش از خاک، تصویرپردازی، نفخ روح و سجده ملایک برای آفرینش انسان معرفی و طبقه‌بندی شده است که در نهایت منجر به سجده ملایک به روح خدایی دمیده شده در آدم می‌گردد. شیخ سهروردی این مراحل را در فصل دوم بند 3 داستان آفرینش آدم به استناد قرآن بیان می‌نماید.

«چون آدم خاکی علیه‌الصلوه و‌السلام را بیافریدند آوازه در ملأ اعلی افتاد که از چهار مخالف خلیفه‌ای را ترتیب دادند. ناگاه نگارگر تقدیر پرگار تدبیر بر تخته خاک نهاد، صورتی زیبا پیدا شد...، کسوت انسانیت در گردنشان افکندند تا چهارگانه یگانه شد. چون خبر آدم صلوات‌الله و سلامه علیه در ملکوت شایع گشت اهل ملکوت را آرزوی دیدار خاست...و روی به شهرستان وجود آدم نهاد، جائی خوش و نزهتگاهی دلکش یافت، فرود آمد، همگی آدم را بگرفت چنانک هیچ‌چیز آدم نگذاشت... عشق چون به مملکت آدم رسید حسن را دید تاج تعزز بر سر نهاده و بر تخت وجود آدم قرار گرفته، خواست تا خود را در آن‌جا گنجانید، پیشانیش به دیوار دهشت افتاد، از پای در آمد... عشق که سپهسالار بود نیابت به حزن داد و بفرمود تا همه از دور زمین بوسی کنند زیرا که طاقت نزدیکی نداشتند. چون اهل ملکوت را دیده بر حسن افتاد جمله به سجود درآمدند و زمین را بوسه دادند که «فسجد الملائکه کلهم اجمعون». 

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
عالم ملائک در مونس‌العشاق
جعل خلافت
چگونگی نقش ملائک
فهرست رسالت‌های ملائک
مخاصمه و جدال ملائک
فعالیت‌های ملاء اعلی
مقام معین و مسئولیت مشخص
رسولان الهی
اطاعت الهی و گوش به فرمان بودن
صف در صف بودن
تدبیر عالم
تقسیم کننده کارها
قبض روح
ثبات قدم مومنان
حمل و در میان گرفتن عرش
نگهبانی از آسمان‌ها
غلاظ و شداد
دعا برای مؤمنین
صلوات و استغفار بر پیامبر و مؤمنین
نگهبانی بر اعمال و کتابت
قرب الهی
عصمت الهی
قدرت‌های الهی
خوف الهی
نظارت بر اعمال انسان
هم راهی با خدا
ورود از هر دری
صاحب مقام در نزد خدای صاحب عرش
اهل تسبیح خائفانه
تقویت دل و روحیه
یاری رسانی خاص
مذکر بودن ملایک مونس‌العشاق
ایمان به ملایک
آفرینش آدم در مونس‌العشاق
آفرینش از خاک در مونس‌العشاق
تصویرپردازی آدم در مونس‌العشاق
نفخ روح در مونس‌العشاق
سجده ملایک در مونس العشاق
پاورقی‌های کتاب
من خود رفتم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تصویر قرآن در مونس العشاق
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات ارباب قلم
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات112
زبانفارسی
شابک978-600-8368-16-8
موضوع کتابکتاب‌های علوم قرآنی
قیمت نسخه الکترونیک
15000 ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق

برای دریافت کتاب تصویر قرآن در مونس العشاق و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.