معرفی و دانلود کتاب مهریه مهلا

عکس جلد کتاب مهریه مهلا
قیمت:
۱۶۰۰۰ تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب مهریه مهلا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب مهریه مهلا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مهریه مهلا

سرگذشت تلخ زنان روستایی و جور و ظلمی که از سوی دیگران متحمل می‌شدند، همیشه سوژه‌ای برای نوشتن داستان‌‌های گوناگون بوده است. این بار زهرا اخوان پاکدهی قلم برداشته و روایتی تازه را در کتاب مهریه مهلا نگاشته است. این داستان که بر اساس واقعیت ساخته و پرداخته شده، داستان دختری به نام مهلاست که هوویش قاتل فرزندش می‌شود...

درباره‌ی کتاب مهریه مهلا

کتاب «مهریه‌‌ی مهلا» داستان زندگی دختری یتیم به نام مهلا است که پدر و مادرش را از دست داده و در یکی از روستاهای شمال ایران به همراه مادربزرگ و خاله‌اش زندگی می‌کند. آنان کارهای مختلف مزرعه و خانه را میان خود تقسیم کرده‌اند و هرکس وظیفه‌ای دارد. در این میان شهرناز، خاله‌ی مهلا که از او بیزار است، سودای رفتن به شهر دارد و از زندگی ساده و روستایی خود خسته شده است. او که ازدواج نکرده و به زعم روستاییان از سن ازدواجش خیلی گذشته است، با پسری ارتباط برقرار می‌کند و به شهر رشت می‌گریزد.

در این میان، مهلا که همسر پسر کدخدای ده شده است، باردار است و روزهای آخر بارداری‌اش را می‌گذراند. مهلا و محمدعلی، پسر کدخدا، عاشق یکدیگر هستند و در انتظار دیدار روی فرزند روزها را می‌گذرانند. اما فرار شهرناز به رشت باعث می‌شود که کدخدا محمدعلی را به دنبال او بفرستد و به او سفارش کند که اگر شهرناز را پیدا کرد، او را به عقد خودش دربیاورد تا آبروی ریخته‌ی شهرناز را جمع کند. شهرناز به عقد محمدعلی درمی‌آید و بعد از مدتی باردار می‌شود و پسری به دنیا می‌آورد که نام او را علی می‌گذارند. در این میان مهلا نیز دوباره باردار می‌شود و دختری به دنیا می‌آورد که نام او را ترنج می‌گذارند. شهناز که از مهلا دل خوشی ندارد و دوست دارد که او و فرزندانش را از سر راه خودش بردارد، با نزدیک کردن ترنج به تنور، باعث افتادن دخترک در تنور و سوختنش می‌شود.

رضا، پسر مهلا که حادثه را دیده است، بعد از خاکسپاری ترنج ماجرا را برای مادرش تعریف می‌کند. مهلا مصمم می‌شود که از محمدعلی طلاق بگیرد. بنابراین به خانه‌ی ملای ده می‌رود و در آنجا می‌ماند. کدخدا که از تصمیم مهلا مطلع شده به خانه‌ی ملای روستا می‌رود و باقی داستان کتاب مهریه‌ی مهلا، ماجرای حوادث بعد از تصمیم او به طلاق است. زهرا اخوان پاکدهی از نویسندگان جوان ایرانی است. از او به غیر از کتاب مهریه‌‌ی مهلا، اثر دیگری به نام «انگشتر فیروزه» نیز در دست است.

کتاب مهریه مهلا برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از خوانندگان رمان‌هایی ایرانی با فضای دراماتیک هستید، کتاب مهریه‌ی مهلا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

در بخشی از کتاب مهریه مهلا می‌خوانیم

ننه‌جان برزخ بلند شد و حمله کرد سمت شهرناز و گفت دختره‌ی چش‌سفید، می‌خوای خبر سرکِشی‌ت به گوش حسین‌خان برسه و موهای سرت رو دونه به دونه بکنه؟ فکر کردی مملکت بی‌قانونه با پسر نجسی‌خور یدالله می‌ری باغ، اگه فکر آبروی من و اون پدر گور به گوری‌ت نیستی فکر خودت باش، فکر کردی اون برات شوهر می‌شه بدبخت، چقدر گفتم بیا زن مش‌رحیم شو گوشِت بدهکار نبود.

شهرناز خیز برداشت و گفت: «خودت برو زن اون پیری شو. بیا همین مهلا رو بده به اون پیرسگ، لازم نیست فکر شوهر پیدا کردن برای من باشی.» این رو گفت و از پله‌ها بالا رفت. ننه‌جان دستش رو به پرچین چوبی گرفت و روی پله‌های سنگی نشست. کمرش شکسته بود و حریف این دختر نمی‌شد. چند روزی از آن ماجرا گذشته بود که صدای طبل و شیپور اسب‌سواران حسین‌خان توی آبادی پیچید. همراه دخترهای دیگه به طرف میدان روستا دویدیم. زنی رو روی اسبی نشونده بودن و از سر تا پاش خون‌آلود بود. همه در گوش هم پچ‌پچ می‌کردن، یکی می‌گفت اسب‌سواران حسین‌خانن، هر کسی جرمی مرتکب بشه سوار اسبش می‌کنن و روستا به روستا می‌گردونن.

دیگری می‌گفت بعد از گردوندن توی روستا می‌اندازندش توی چاهی که حسین‌خان توی عمارتش برای گناهکاران حفر کرده. زن بیچاره طاقت نشستن روی اسب نداشت و تلوتلو می‌خورد. صدای شیپورچی گوش فلک رو کر می‌کرد و عریضه‌خوان هم بلندبلند گناهان زن رو می‌خوند.

یاد شهرناز افتادم. اگه خبر دیدارهاش با پسر یدالله به گوش حسین‌خان می‌رسید حتماً همین بلاها رو به سرش می‌آوردن. شهرناز هم زیر درخت انجیر نظاره‌گر ماجرا بود، ترس رو می‌شد حتی از این فاصله توی چهره‌ش دید. منتظر موندم تا اول او راهی خونه بشه و من هم پشت سرش راه افتادم. فاصله‌م رو ازش حفظ می‌کردم چون شهرناز هیچ‌وقت از من خوشش نمی‌اومد و گهگداری نیشگونی هم ازم می‌گرفت.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب مهریه مهلا
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات ندای الهی
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۱۳
زبانفارسی
شابک978-600-6113-67-8
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۶۰۰۰ ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب مهریه مهلا

لاله گرمارودی
۱۴۰۱/۹/۳۰
سلام بر دوستان عزیز. کتاب رو زیاد دوست نداشتم شاید علتش خواندن کتاب دیگری از همین نویسنده به نام انگشتر فیروزه بود که بسیار جذبم کرد. ولی این داستان هم بسیار مشابه آن داستان و به نظرم تکراری اومد. آرزوی سلامتی و موفقیت برای خانم اخوان دارم.
روز زیبا
۱۴۰۱/۹/۲۵
داستان خیلی خوبی بود ولی از یک جای داستان که رضا در بیمارستان بستری بود وحال و خیمی داشت دیگر نمی‌توانست داستان زندگیش را تعریف کند و بعداز فوتش هم تعریف میکرد نویسنده اینجانب را خیلی بلوف زده بود فقط اینجای داستان ایراد داشت
زهرا مالکی
۱۴۰۱/۹/۲۳
خوب بود دوست داشتم هم از نظر سوژه داستان وهم نوشتاری فقط آخر داستان با اینکه خانواده افشین در زمان خواستگاری مردمان ثروتمندی بودند چرا بعد از از فوت افشین خانواده او از عروس و نوه شان حمایت نکردند وآن‌ها با سختی زندگی رو گذراندند
mitra.mh. 46
۱۴۰۱/۹/۱۳
درود بر نویسنده‌ی با حوصله که توانست با قلم خود داستانی جذاب به رشته‌ی تحریر در بیاورد. در کل داستان زیبایی بود. اشتباهات تایپی هم در متن زیاد به چشم می‌خورد به امید اینکه شاهد کتاب‌هایی با محتوای غنی تر از نویسنده‌ی محترم باشیم.
پری ایمانی
۱۴۰۱/۸/۱۲
خیلی خوب بود درسته اول کتاب از زبان مهلا بود و از وسط تا آخر از زبان رضا, اما کی این داستان رو گفته (اولین نویسنده این کتاب کی بوده)؟ چون گفتید براساس واقعیت سوالات ایجاد شده، خاله پرگل و دایی جان و زندایی فهمیه چیشدن؟
خاتون
۱۴۰۱/۹/۲۸
با اینکه از زبان یک مرد گفته شده بود ولی سراسر هیجان با متونی ادبی و ظرافت نوشته شده بود شرح وقایع بسیار خوب و دقیق 👌👏👏
آدمها میان و میرن,,,, جوری که فقط یه خاطره ازشون باقی میمونه....
نازنین حقجو
۱۴۰۱/۸/۲۱
داستان قشنگی بود ولی خیلی حرص خوردم از خرافات قدیم که باعث می‌شد یکنفر اون همه از لحاظ روحی ضربه بخوره و خوشحالم که کلا داره حذف میشه اون رسم‌های مزخرف ممنون از نویسنده عزیز
نیوشاراد
۱۴۰۱/۱۱/۳
این کتاب هم عالی بود کلابیشترکتابهایی که خوندم عالی بودن وباعث میشه آدم بفهمه که زمان قدیم مردم چقدرزندگی سختی داشتن ومابایداززندگی آن‌ها درس بگیریم
Mary Sal
۱۴۰۱/۱۰/۱۳
مهریه همیشه حقی بوده که حلال تر از شیر مادر عنوان شده ولی از قدیم الایام هم این حق خورده شده و چه بسیارند مادرانی که از حق خود گذشته‌اند برای فرزندانشان
مهسا دودانگه
۱۴۰۱/۸/۱۷
خوب بود و من دوسش داشتم مهلای بیچاره چقد سختی کشید کلا من عاشق رمان‌های تاریخی و قدیمی و روستایی هستم باهاش رفتم به دوران گذشته
لیلا فرضی
۱۴۰۱/۹/۳
خیلی واقعی و خوب بود
با اینکه از وسط داستان از زبان رضا گفته شد ولی اصلا از هیجان داستان کم نشد
دوسش داشتم
مژده دقتکار
۱۴۰۱/۹/۱۹
کتاب روایت کاملی بود اما دوست داشتم موضوع عاشقانه‌اش بیشتر باشه
ف. ن
۱۴۰۱/۹/۱۳
خواندن آن را به دیگران پیشنهاد میکنم. کتاب جذاب و زیبایی بود
Haniyeh Siavash
۱۴۰۱/۸/۱۶
داستانش مثل انگشتر فیروزه بود اونجا شخصیت اول ازدواج کرد اینجا نکرد.
سپیده علیپور
۱۴۰۱/۱۰/۱۷
به زبان ساده و قابل فهم کتاب رو نوشته بودن
مشاهده همه نظرات ۲۳

راهنمای مطالعه کتاب مهریه مهلا

برای دریافت کتاب مهریه مهلا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.