معرفی و دانلود کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

عکس جلد کتاب نانو تکنولوژی کاربردی
قیمت:
5000 تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

کتاب نانو تکنولوژی کاربردی، می‌تواند جوابگوی نیازهای علمی علاقمندان باشد، چرا که نگرش کاربردی یوسف ناصرزاده، به فناوری نانو، که به‌ طور جامع به کاربردهای مختلف و گسترده‌ی این فناوری پرداخته، این کتاب را متمایز می‌کند.

در نیم قرن گذشته شاهد حضور حدود پنج فناوری عمده بودیم، که باعث پیشرفت‌های عظیم اقتصادی در کشورهای سرمایه‌ گذار و ایجاد فاصله‌ی شدید بین کشورهای جهان شد. متأسفانه در کشور ما به دلیل فقدان جرأت علمی و عدم تصمیم‌گیری به موقع، به این فرصت‌ها پس از گذشت سالیان طلائی آن بها داده می‌شد؛ که البته سودی هم برای ما به ارمغان نمی‌آورد، همچون فناوری الکترونیک و کامپیوتر در دو سه دهه گذشته که امروزه علی‌رغم توانایی دانشگاهی و داشتن تجهیزات آن، حضور قابل توجه تجاری در بازارهای چند صد میلیاردی آن نداریم. فناوری نانو جدیدترین این فرصت‌هاست، که کشور ما باید برای حضور یا عدم حضور درآن خیلی سریع تصمیم خود را اتخاذ کند.

در کتاب نانو تکنولوژی کاربردی (applied nano technology) می‌خوانیم که علم و فناوری نانو توانایی بدست گرفتن کنترل ماده در ابعاد نانومتری و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های این بعد در مواد، ابزارها و سیستم‌های نوین است. این تعریف ساده خود دربرگیرنده معانی زیادی است. به عنوان مثال فناوری نانو با طبیعت فرارشته‌ای خود، در آینده در برگیرنده همه‌ی فناوری‌های امروزین خواهد بود و به جای رقابت با فناوری‌های موجود، مسیر رشد آن‌ها را در دست گرفته و آن‌ها را به صورت یکپارچه خواهد کرد.

در بخشی از کتاب نانو تکنولوژی کاربردی می‌خوانیم:

فناوری نانو واژه‌ای است کلی که به تمام فناوری‌های پیشرفته در عرصه‌ی کار با مقیاس نانو اطلاق می‌شود.

معمولاً منظور از مقیاس نانو ابعادی در حدود 1 نانومتر تا 100 نانومتر می‌باشد. (1 نانومتر، یک میلیاردیم‌ متر است).

اولین جرقه‌ی فناوری نانو (البته در آن زمان هنوز به این نام شناخته نشده بود) در سال 1959 زده شد. در این سال ریچارد فاینمن طی یک سخنرانی با عنوان «فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد» ایده فناوری نانو را مطرح ساخت. وی این نظریه را ارائه داد که در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم مولکول‌ها و اتم‌ها را به صورت مسقیم دستکاری کنیم.

واژه‌ی فناوری نانو اولین بار توسط نوریوتاینگوچی استاد دانشگاه علوم توکیو در سال 1974 بر زبان‌ها جاری شد.

او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی که تلورانس ابعادی آنها در حد نانومتر می‌باشد، به کار برد. در سال 1986 این واژه توسط کی اریک درکسلر در کتابی تحت عنوان: «موتور آفرینش: آغاز دوران فناوری نانو» بازآفرینی و تعریف مجدد شد. وی این واژه را به شکل عمیق‌تری در رساله دکترای خود مورد بررسی قرار داده و بعدها آن را در کتابی تحت عنوان «نانوسیستم‌ها، ماشین‌های مولکولی، چگونگی ساخت و محاسبات آنها» توسعه داد.

هدف فناوری نانو یا نانوتکنولوژی تولید مولکولی یا ساخت اتم به اتم و مولکول به مولکول مواد و ماشین‌ها توسط بازوهای روبات برنامه‌ریزی شده در مقیاس نانومتریک است (نانومتر یک میلیاردم‌ متر است یعنی پهنای معادل با 3 تا 4 اتم).

رایانه‌ها اطلاعات را تقریباً بدون صرف هیچ هزینه‌ای باز تولید می‌کنند. اقداماتی در دست اجراست تا دستگاه‌هایی ساخته شوند که تقریباً بدون هزینه ‌ شبیه عمل بیت‌ها در رایانه ‌ اتم‌ها را به صورت مجزا به هم اضافه کنند (کنار هم قرار دهند). این امر ساختن خودکار فراورده‌ها را بدون نیروی کار سنتی همانند عمل کپی در ماشین‌های زیراکس میسر می‌کند. صنعت الکترونیک با روند کوچک‌سازی احیاء می‌گردد و کار در ابعاد کوچک‌تر منجر به ساخت ابزاری می‌شود که قادر به دستکاری اتم‌های منفرد مثل پروتئین‌ها در سیب‌زمینی و همانندسازی اتم‌های خاک، هوا و آب از خودشان می‌گردد.

نانوتکنولوژی تولید کارآمد مواد و دستگاه‌ها و سیستم‌ها با کنترل ماده در مقیاس طولی نانومتر و بهره‌برداری از خواص و پدیده‌های نوظهوری است که در مقیاس نانو توسعه یافته‌اند.

فهرست مطالب کتاب

پیش‌گفتار
فصل 1: فناوری نانو چیست؟
فصل 2: تاریخچه نانوتکنولوژی
فصل 3: انواع روش‌های تولید
فصل 4: بررسی خصوصیات و ویژگی‌های نانو‌ذرات
فصل 5: بررسی کامل انواع نانو‌مواد
فصل 7: تحولات نانوتکنولوژی
فصل 8: نانوتکنولوژی و جهان امروز
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نانو تکنولوژی کاربردی
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات نظری
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات232
زبانفارسی
شابک978-600-289-076-4
موضوع کتابکتاب‌های شیمی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

زینب سیاحی
۱۴۰۰/۱۱/۲
نانو یک پیشوند علمی است که به معنی یک میلیاردم (مقیاس کوچک) است و حوزه نانو تکنولوژی در حدود میلیاردم متر است. ابعادی که در آن اتم‌ها با هم ترکیب شده و مولکول‌ها روی هم اثر متقابل دارند.
در این قلمرو، اتم‌ها و ذرات رفتاری غیرمتعارف را از خود به نمایش می‌گذارند و قابلیت‌های این علم فقط کردن اجسام
توانایی‌کوچک نیست. دانشمندان با استفاده از این مواد در تلاشند دستگاه‌ها و ابزارهایی بسازند که از قابلیت‌های بسیار شگفت‌انگیز و غیرمتعارفی برخوردار باشند. متخصصان نانو می‌کوشند با کار بر روی چگونگی حرکت اتم‌ها و نوع قرار گرفتن آن‌ها در کنار یکدیگر و نیز با تغییرات خاص به ترکیبات مقاوم تری از مواد دست یابند و کیفیت مواد تولیدی را بهبود بخشیده و درنهایت تولید مواد مختلف را اقتصادی‌تر کنند. [۷]
Alireza Hadipour
۱۴۰۰/۷/۲۹
مطالب را به صورت جامع توضیح داده است.
کتاب خوبیست برای اینکه یک دید کلی نسبت به نانو تکنولوژی پیدا کنید.
سمانه ثنایی فر
۱۳۹۷/۷/۶
بدرد خوره ممنون
مشاهده همه نظرات 3

راهنمای مطالعه کتاب نانو تکنولوژی کاربردی

برای دریافت کتاب نانو تکنولوژی کاربردی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.