معرفی و دانلود کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی: وصیت‌ نامه گورباچف

عکس جلد کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی: وصیت‌ نامه گورباچف
قیمت:
66000 تومان - 12.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی: وصیت‌ نامه گورباچف

کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی یکی از مهم‌ترین کتاب‌های قرن حاضر است که به قلم آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، میخائیل گورباچف، در قالب یادداشت‌هایی نگاشته شده و بخشی از خاطرات و دیدگاه‌هایش را به عنوان یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی دنیا بیان می‌کند.

درباره کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی

هیچکس فکرش را نمی‌کرد که در سال 1991 میلادی، بألاخره پس از هفتاد سال فقر و استبداد و جنگ و قحطی، اتحاد جماهیر شوروی از هم بپاشد و برگ جدیدی در تاریخ اروپای شرقی و کشور روسیه به وجود بیاید. حکومتی که کتاب‌ها و فیلم‌ها و مستندهای فراوانی درباره آن نوشته و ساخته شده است و در هر دوره‌اش نیز ردپای خون انسان‌های رنج کشیده دیده می‌شود. حکومت شوروی پس از جنگ‌های داخلی و قدرت گرفتن حزب بلشویک، در سال 1922 به رهبری ولادیمیر لنین شکل گرفت و پس از روی کار آمدن رهبرانی چون ژوزف استالین، نیکیتا خروشچف، لئونید برژنف و یوری آندروپوف، سرانجام میخائیل گورباچف در راس حکومت قرار گرفت.

شوروی در آن سال‌ها شاهد تغییراتی در ساختارهای اجتماعی و اقتصادی خود بود. این رهبر جوان باوجود پایبندی به ارزش‌های کمونیستی کشورش، در تلاش بود تا فقر و قحطی را به مرور از سرزمین خود دور کند و اندکی آزادی‌های سیاسی و اجتماعی به مردمش بدهد. «پرسترویکا» که نام یکی از برنامه‌های اقتصادی گورباچف از سال 1985 بود، از جمله راهکارهای اصلاحی وی به شمار می‌رفت که به هدف بازسازی و ترمیم مشکلات اجرایی شد.

با این حال مردم شوروی نزدیک به هفتاد سال بود که انواع سختی‌ها را چشیده بودند و دیگر این سرزمین پهناور ظرفیت ادامه دادن را نداشت. تا جایی که گورباچف نیز سرانجام تسلیم شد و در سال 1991 به صورت رسمی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را اعلام کرد.

با این مقدمه به سراغ کتاب دنیایی رو به دگرگونی (The Man Who Changed the World) می‌رویم. اثری ارزشمند که برای همیشه در تاریخ ماندگار می‌شود و شناخت بیشتری از شخصیت و منش سیاسی آخرین رهبر شوروی ارائه می‌دهد.

این کتاب که به قلم خود گروباچف (Mikhail Gorbachev) نوشته شده، موسوم به وصیت نامه اوست که در قالب مجموعه یادداشت‌هایی درباره حوادث گوناگون و مهم دوران حکومت‌داری‌اش توضیحاتی داده است و می‌توان اطلاعاتی ناب درباره تاریخ شوروی کمونیستی نیز به دست آورد.

همچنین او به عنوان فردی که بخش مهمی از رویدادهای سیاسی قرن بیستم را رقم زد، در جای جای این کتاب به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشاره می‌کند که کاش به دوران جوانی‌اش بازگشته بود و می‌توانست مسیر دیگری را برای خود و کشورش رقم بزند.

کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به تاریخ و سیاست شوروی سابق علاقه دارید و شخصیت و منش سیاسی گورباچف برایتان جذابیت دارد، کتاب دنیایی رو به دگرگونی به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی می‌شنویم

به نظر من سیاست خارجی و به طور کلی سیاست، بدون داشتن ایده‌های بزرگ و داشتن تصویری جامع و کامل از دنیا و جایگاه کشور خود ممکن نیست. پاسخ به این نیاز شروعی شد برای تفکری جدید. ولی باید در نظر داشت که سیاست خارجی کار دقیق و پرزحمتی‌ست که یک لحظه هم توقف نمی‌پذیرد.

سرنوشت اینگونه رقم خورد که من به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، کار روزانه‌ام با ملاقات با رهبران کشورهایی شروع شد که برای مراسم خاک‌سپاری چرنینکو آمده بودند. برای بسیاری این سومین مراسم خاک‌سپاری ظرف سه سال و چند ماه بود؛ ولی با این حال همه آمده بودند. معاون ریاست ایالات متحده، جرج بوش، به همراه وزیر امور خارجه، جرج شولتز که بعدها ما با هردوی آن‌ها خیلی کار کردیم و از رویایی به همکاری رسیدیم.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
28 دقیقه
مقدمه مترجم
29 دقیقه
آغاز سخن، عکسی قدیمی
29 دقیقه
ساز و کار تصویب تصمیمات
34 دقیقه
اولین ملاقات‌ها
35 دقیقه
ایده ریکیاویک، آماده‌سازی برای ملاقات
34 دقیقه
جرج بوش
41 دقیقه
سال 1989
45 دقیقه
یانوش کادار
36 دقیقه
ژان پل دوم
35 دقیقه
آلمان، حفظ روند در بستری صلح‌آمیز
42 دقیقه
سفر به ایالات متحده، مذاکراتی دشوار
28 دقیقه
موضوع امنیت مشترک اروپا، منشور پاریس
40 دقیقه
نود و یک مخوف
39 دقیقه
به سوی گروه هفت
47 دقیقه
در آستانه ورود بوش به مسکو
61 دقیقه
گفت‌وگوی با جان میجر در مسکو
41 دقیقه
گفت‌وگو با آمریکایی‌ها
37 دقیقه
نیاز به الگویی جدید است
54 دقیقه
ضمیمه، سخنرانی هنگام دریافت جایزه نوبل

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی: وصیت‌ نامه گورباچف
نویسنده
مترجمشهرام همت زاده
گویندهحامد فعال
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۱۶ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
66000 ت - 12.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی

Ali Najmi
۱۴۰۲/۴/۱۴
ما دهه پنجاهی‌ها حداقل با گورباچف از طریق تلویزیون و اخبار آشنایی داریم چون ریاست جمهوریش در دوره نوجوانی ما بوده و اونموقع تلویزیون محدود به دو سه شبکه یا کانال بوده و یا باید کارتون می‌دیدیم یا اخباری که از طریق رادیو و تلویزیون بزرگان گوش میدادند
دوره جنگ بود و ما از سیاست بی اطلاع، متاثر از و
سیاستهای اون روزهای کشور، فکر میکردیم تمام رهبران کشورهای دیگر خصوصا خارجکی‌ها همگی دزد حقه باز و ظالم و خونخوار هستن که فقط دنبال این هستن ما رو بچاپند و سرمون کلاه بذارن
این کتاب کاملا فکرم رو‌عوض کرد لااقل در مورد گورباچف که در طول دوران سیاسیش آرمان و هدفش رو روی صلح جهانی و پرهیز از جنگ و‌خشونت گذاشته بود و نهایتا جایزه صلح نوبل رو هم دریافت کرد، هرچند تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در زمان خودش اتفاق افتاد و خیلی‌ها خودش رو مقصر میدونن و میگن به اوضاع داخلی کشورش به اندازه سیاست خارجی توجهی نداشت ولی همانطور که در کتاب ذکر شده در موضوع انحلال شوروی عوامل زیادی دخالت داشته که اغلب به قبل از خودش مربوطه
بهر حال روز اول که کتاب رو شروع میکردم تصورم این بود که با موضوع سیاسی خشک و بیجان مواجه خواهم شد ولی اینطور نبوده و واقعا از کناب لذت بردم این قضیه هم قطعا علاوه بر نویسندگی خوب و قلم زیبای گورباچف به گویندگی بسیار بسیار جذاب، قوی و خوب این مجموعه و همچنین به ترجمه حرفه‌ای و ساده و بی آلایش مترجم مربوط میشه که از همگی و از مجموعه کتابراه تشکر و قدردانی میگردد.
محمد حیدری
۱۴۰۲/۴/۵
اسم گورباچف رو شنیده بودم، اما هیچ کتاب یا مطلبی خاصی درباره‌اش نخونده بودم تا وقتی که این کتاب رو تو کتابراه دیدم. البته که رایگان به کتابخونه‌ام اضافه‌اش کردم و یه مدتی اصلا بهش توجهی نداشتم، اما وقتی شروع کردم به شنیدن اپیزودهاش، برام خیلی جذاب و پرکشش بود. راوی داستان هم بسیار عالی بود و صداش و خسته کننده نبود.
گورباچف تو این کتاب که به نوعی خاطراتی از دوران خدمتش مدیریتش در حزب کمونیست روسیه بود، چالش‌ها و سختی‌ها و مذاگراتش رو بیان کرده. بخصوص روابط شون با آمریکا که قسمت عمده‌ای از کتاب، جریانات پیش اومده در جلسات با ریگان و بوش پدر هست. به هر طریق با توجه به این کتاب چند تا نکته رو من یاد گرفتم:
یکی اینکه گورباچف بسیار صلح طلب بوده و با همین روحیه‌ی سازش و صلح طببش تونست دریچه‌ی جهان نو رو دوباره به روی روسیه‌ی کمونیستی باز کنه، حتی با وجودی که خیلی‌ها باهاش مخالف بودن
دوم اینکه تا صلح طلبی نباشه، و یه کشور نخواد با جریان اقتصاد جهانی هماهنگ بشه، همه‌ی فعالیت‌ها و تلاشش، در نهایت به شکست منتهی میشه چرا که حد تلاش مشخص نیست ولی حد نتیجه مشخصه!
سوم اینکه آدم برای منافع مملکت و کشور و مردمش گاهی باید از روی عقاید شخصی خودشم عبور کنه تا بتونه به نتایج جدید و بهتری برسه
و در نهایت اینکه کاش ماهم بتونیم درهای سیاست مون رو به روی جهان، باز بزاریم و جایگاه خودمون رو پیدا کنیم
رضا میری
۱۴۰۲/۳/۱۰
باعرض سلام و ادب و خدا قوت خدمت عزیزان کتابراه و دیگر عزیزان
مطالعه تاریخ می‌تواند باعث بالا رفتن اطلاعات سیاسی و بینش و روشنگری بیشتر افراد شود. این کتاب از این حیث حائز اهمیت است که نشان می‌دهد وقتی کشوری از لحاظ ساختاری دچار بحران میشود اگر نتواند در اصول اولیه خود تجدید نظر کند دچار فروپاشی به
سهمگینی میگردد، نقل از چرچیل ما در سیاست خارجی دوست دائم یا دشمن دائم نداریم بلکه آنچه تعیین کننده هست فقط و فقط منافع کشور است. در این کتاب به خوبی نشان می‌دهد با وجودی که آمریکا و شوروی سابق به نوعی دشمن دیرینه و سنتی یکدیگر به شمار میرفتند و مدت‌ها درگیر جنگ سرد و رقابت شدید تسلیحاتی شده بودند، وقتی که شرایط ایجاب کرد، در کنار هم قرار گرفتند و بدین جهت از میزان شدت رقابت خطرناک و لجام گسیخته‌ای که مدت‌ها درگیر آن بودند کاسته شد. هرچند از سوی برخی سیاستمداران دو طرف کارشکنی‌های بسیاری جهت عدم توافق صورت پذیرفت.
با سپاس فراوان
mohammad jaafaran
۱۴۰۲/۳/۶
نمیدونم این کتاب مربوط به چه سالی میشه، ولی خب از سیر داستان مشخصه که از خیلی سال پیش تا به حال نوشته شده.. باید گفت که در دنیای سیاست، همونطور که از اسمش پیداست باید سیاست دانست، سیاسی بود، روابط و حرفه‌حرفهای دیپلماتیک را بلد بود، بخاطر همین ما در در خیلی از کشورها، من جمله کشور خودمون سیاستمدار کم داریم.. بورگاچف سیاستمداری حرفه ای، و حرافی حرفه‌ای تر به شمار میاد.. در تمام سخنرانی‌ها و گفتمان هاش فقط می‌شنویم که باید بود، باید کرد، باید انجام داد.. و در عین احترام به حریف تمامی جمله هایش از طرف موضع برتری صحبت می‌کند.. در کل دنیای سیاست، دنیای بی رحم و پیچیده‌ای هستش و بخاطر همین هست که می‌بینیم در مذاکرات کشور خودمون هم چقدر طولانی و تقریبا بدون نتیجه پیش میره.. در پشت پرده‌ی خبر و در جلو تریبون خبری دیگر داده می‌شود و این است دنیای سیاست..
مرضیه دردشتی
۱۴۰۲/۴/۱۸
سلام. خیلی ممنون بابت کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی. کتاب خیلی کاملی بود و من رو با دنیای فکر کمونیست خیلی بهتر آشنا کرد. دنیای دوره استالین دوره خیلی وحشتناکی در شوروی سابق بود و میشه گفت اونها رو چندین سال به عقب برد و گورباچف با اعمال و افکارش توانست آن را بسیار ارتقا بخشد ولی مشکلاتی در سر راه او پیدا شد که نتوانست تمام آن افکار انسان مدارانه و انسان دوستانه را به اجرا بگذارد ولی با این حال توانست افکار و جهان بینی کشور خود و کشورهای دیگر را به مسائل انسان دوستانه مخصوصاً در زمینه سلاح‌های هسته‌ای ارتقا بخشد. ولی ااشکال دراین بود که بیش از اندازه به غرب و دیدگاه آن‌ها خوشبین بود شاید اگر به جای وقت گذاشتن بر روی کشورهای آمریکا و اروپا بر روی کشورهای دیگر کار می‌کرد نتیجه بهتری به دست می‌آورد
Mohammad Bagheri
۱۴۰۲/۵/۲۲
از اینکه کتابی به قلم سیاستمداری بزرگ خوندم خوشحالم، هرچند که به نظر می‌رسه بخش زیادی از این کتاب در توجیه عملکرد سیاسی فرد و تقبیح سایر سیاستمداران هم عصر خودش بوده باشه.
البته نمی‌شه منکر فعالیت‌های سودمند برنده جایزه‌ای بین المللی مخصوصا در زمینه صلح همچون جایزه صلح نوبل شد، اما نکته‌ای که بود
برام جالب اینه که با وجود همه فعالیت‌هایی که این سیاستمدار مدعی انجام اوها برای برپایی صلح و آزادی ملت‌ها و... بود اما از نقش مهم و تاثیرگذار خودش در ایجاد اخلال و ناامنی در کشورهایی مثل ایران و همینطور در حمایت از رژیم بعث عراق در زمان جنگ ۸ ساله با ایران اشاره‌ای نکرد، واقعا جالب بود.
مهدی حمیدی
۱۴۰۲/۶/۲۸
کتاب دنیایی رو به دگرگونی نوشته میخایل گورباچف از جنبه‌های گوناگون بسیار حائز اهمیت می‌باشد و عموما برای کسانی که با تاریخ این کشور و اتفاقاتی که در ۵۰ سال اخیر در منطقه افتاده آشنا می‌باشند اسم گورباچف همراه با نوعی خیانت یا خدمت همراه می‌باشد. در این کتاب به وضوح جنبه‌های گوناگون کارهایی که انجام داده مشخص می‌باشد. برای کسانی که وقت و زمان برای مطالعه کل کتاب را ندارند فصل آخر جایی که به دریافت جایزه صلح نوبل نائل می‌شود توصیه میگردد، در واقع خلاصه‌ای از کل کتاب، مفاهیم و اقدامات ایشان را بیان می‌کند. برای کسانی که به تاریخ معاصر علاقمند می‌باشند بسیار توصیه می‌گردد.
امیر ذبیحی
۱۴۰۲/۴/۲۰
برای منی که دهه شصتی هستم و فروپاشی شوروی رو بصورت دست اول تجربه نکردم کتاب بسیار آموزنده و پرنکته‌ای بود
بزرگترین بدیش این بود که بیطرف نبود، اما شنیدن نظرات یک طرف دعوا هم خوبی‌های خودشو داره
در کل این آدم کار بزرگی انجام داد و بدون شک دنیا بهش مدیونه
خوانش صوتی بدون شک نقطه قوت این کتاب نیست
اما این قضیه کمتر از ژانری مثل رمان روی تجربه شنونده تاثیر سوء داره
در کل خواندن یا شنیدن این کتاب رو به علاقمندان به تاریخ معاصر و تاریخ روسیه حتما توصیه میکنم
اگه به تاریخ معاصر روسیه علاقه دارید کتاب زمستان نزدیک است گری کاسپاروف رو هم توصیه میکنم
Alireza Mahmoodi
۱۴۰۲/۳/۱۹
شنیدن این کتاب برای افرادی که علاقه به تاریخ و سیاست دارند بنظرم می‌تواند جالب و مفید باشد میخائیل گورباچف به منظور جلوگیری از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت را بدست گرفت و با اتخاذ به‌ سیاست جدید و بازار آزاد دست به اصلاحات زد منتهی به لحاظ بحران شدید اقتصادی در کشور و عدم همکاری از طرف مذاکره و کننده گان بعضا افرادی نزدیک به خودش و علاقه شدید به آرمان‌های سوسیالیستی‌اش نتوانست از فروپاشی شوروی جلوگیری کند و بقیه ماجرا که شنیدنش باعث افزایش اطلاعات میشوداز اجرای عالی آقای حامد فعال و صدای گرم ایشان لذت بردم از دست اندرکاران کتابراه کمال تشکر را دارم
وحید غفاری گیلانده
۱۴۰۱/۷/۹
با توجه به اینکه من خود در کشورهای شوروی سابق زندگی کرده‌ام و از نزدیک قبل و بعد از فروپاشی را مطالعه و عینا تجربه کرده‌ام این کتاب آقای گورباچف مثل مدیریت ایشان که بسیار ساده لوحانه و اعتماد بیش از حد به غرب و توهم حس دوستی (بوشوک، لوک خوش شانس) که باعث تسریع فروپاشی سیستم کمونیستی شد. در این کتاب فقط از همه تعریف شده که همه به اتحاد جماهیر شوروی قصد کمک و دوستی و،، داشته‌اند اما خود ایشان هم متوجه نشدند چرا ختم به خیر نشد و متاسفانه هنوز،،
فوآد شبانی
۱۴۰۲/۴/۳۱
اخرین اشاره خاص و ارزشمند گورباچف به مساله زمینه سازی برای ساختن دنیایی بدون تولید کننده و فروشنده اسلحه و عاری از تسلیحات کشتار جمعی که شاید امروز یکی از مهمترین نیازهای جامعه جهانی در دنیایی باشد که بیش از هر زمان دیگری درگیر مسابقه تسلیحاتی در مقیاس جهانی است... میخائیل حسرت ان روز را کشید و یک رفت!
کاش روز که «تو» ندای هل من ناصر ینصرنی ات را سر میدهی زودتر رخ دهد تا دنیا بفهمد دیگر فرصتی برای جنگ افروزی بیشتر ندارد و وقت آمدن مصلح حقیقی فرا رسیده... اللهم عجل لولیک الفرج
Elaheh Ebrahimian
۱۴۰۲/۳/۳
کتاب تقریبا خاطرات و نظریهای گورباچف رو بیان میکرد و برای درک تاریخ و اتفاقات ان زمان مفید هست هر چند به صورت کامل نمیشه بهش استناد کرد چون از منظر یک فرد روایت شده و شاید چیزی که برای گورباچف مثبت و با ارزش به نظر میآمد در نظر عموم جامعه بی ارزش یا حتی فاجعه بار بود.
ترجمه کتاب روان بود و گوینده
به خوبی اجرا کرده بود برای من چنان جذاب بود که روز اول نصف کتاب گوش دادم و اگر قطعا شرایط فراهم بود دو روزه کتاب تموم میکردم برای علاقمندان به تاریخ و جامعه شناسی مفید هست از کتاب راه ممنونم
سید حسین پورمسجدی
۱۴۰۲/۴/۳۰
کتابی بسیار عالی‌ برای درک مشکل حکومتهایی که سعی در اصلاحاتی دارن که با تلنبار مشکلات چندین دهه میخوان جامعه رو به سمت آینده ببرن. البته به نظر‌من آقای گرباچف اینجا سعی در تبرئه خودش هم داشته و در کل بیشتر سعی کرده خوبی‌های کارهاش رو بیان کنه و از مشکلاتی که این سیستم در همین مدت پرسترویکا ایجاد و کرده مثل مسئله نیروگاه چرنوبیل مسائل مربوط به اون به سادگی میگذره. شاید بیشتر ظاهر آرایی باشه ولی از زبان کسی که خودش شروع کننده بوده جالبه
Dr.Masood Farhoudy
۱۴۰۲/۲/۲۲
با درود. من در تاجیکستان با خیلی از افراد مسن که صحبت میکردم نقل میکردن که اون زمان خیلی بهتر از زمان حال بود و ما خیلی راحت تر زندگی میکردیم،، 🥺 از وقتی سرمایه داری اومد ما همش استرس بدست آوردن داریم ولی اون زمان همه چی میدادن که فقط زنده باشیم و تجملات نداشتیم. خوب همشون میل به سکون و تنبلی و و داشتن فقط غذا الکل بهشون بدن که خوش باشند و سرودهای میهن پرستی بخونن. فقط روی شستشوی مغزی کار کرده بود
Masih N
۱۴۰۲/۲/۲۳
کتاب بسیار خوبی برای شناخت تفکر و دیدگاههای میخاییل گورباچوف آخرین دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سابق است.
دبیرکلی که باعث فروپاشی شوروی سوسیالیستی و تبدیل آن به ۱۳ جمهوری مستقل و ۲ ایالت خودمختار شد.
مشاهده همه نظرات 48

راهنمای مطالعه کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی

برای دریافت کتاب صوتی دنیایی رو به دگرگونی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.