معرفی و دانلود کتاب ایست! تردست

عکس جلد کتاب ایست! تردست
قیمت:
۹۰۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ایست! تردست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ایست! تردست و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ایست! تردست

کتاب ایست! تردست دو نمایش‌نامه کوتاه به قلم سیروس همتی است که با زبانی طنزآلود و کنایه‌آمیز، روایتی دلنشین و جذاب با محوریت جبهه و موقعیت‌های جنگی ارائه می‌دهد.

درباره کتاب ایست! تردست:

نمایش‌نامه تردست قصه حضور یک تردست در جبهه را روایت می‌کند. این نمایش‌نامه کوتاه بر محور موقعیت خاصی که این فرد با حضورش در جبهه ایجاد می‌کند، می‌چرخد و اتفاقاتی را که با وجود او و در جنگ با عراقی‌ها رخ می‌دهد به تصویر می‌کشد.

طنازی و زیبایی زبان خاص این نمایشنامه جذابیت دوچندانی به آن بخشیده است؛ زبانی که به چیره‌دستی تردست هنگام انجام تردستی می‌ماند؛ زیبا، شیرین و سرضرب و تند که موجب به وجود آمدن گفت‌وگوهایی بسیار کوتاه و هیجان‌انگیز شده است.

نمایشنامه تردست مانند یک داستان کوتاه یا قسمتی از آن با شخصیت‌پردازی و زبان کنایه‌آمیز و پرتعلیق‌اش شما را همراه خود می‌کند. داستان تردست قصه‌ای ساده و بی‌هیچ‌گونه حاشیه‌پردازی دارد که بعضی از شخصیت‌ها در آن به شکل نمادین به تصویر کشیده شده‌اند و بعضی از موقعیت‌های آن نیز کنایه‌هایی به شرایط موجود در جامعه می‌زنند.

نمایشنامه ایست نتیجه یک موقعیت درام ویژه و مختصر است. موتورسیکلتی در محدوده خط ویژه در خیابان بر روی زمین می‌افتد و پلیس، موتورسوار را دستگیر می‌کند. در ادامه و هنگام بررسی مدارک موتور معلوم می‌گردد که صاحب این وسیله نقلیه پدرِ شهید راکب است و در گذشته، زمان حضور در جبهه یک بار با خمپاره سوخته و این پلیس نیز که هم‌رزم پدر بوده، حال به طور اتفاقی با پسرش مواجه شده است.

این نمایشنامه به مختصرترین و ساده‌ترین شکل ممکن بر حافظه تاریخی و عاطفی شما اثر می‌گذارد. این نمایشنامه کوتاه که می‌توان آن را توسط گروه‌های جوان به اجرا درآورد، در حقیقت تمرینی است برای آفرینش موقعیت و اهمیت بیان برای تأثیر بر مخاطبان تئاتر.

کتاب ایست! تردست به چه کسانی پشنهاد می‌شود؟

اگر از دوستداران نمایش‌نامه‌ها و تئاترهای ایرانی هستید، این کتاب برای شماست.

با سیروس همتی بیشتر آشنا شویم:

او 13 مرداد سال 1351 در تهران به دنیا آمد. همتی مدرک کارشناسی ریاضی خود را از دانشگاه تربیت معلم دریافت کرد و اکنون نیز به عنوان معلم ریاضی فعالیت می‌کند.

او کار در حوزه کارگردانی، نمایشنامه‌نویسی و بازیگری را از سال 1370 شروع کرد و با ایفای نقش در فیلم‌های خاک سرخ، مارمولک و آشپزباشی شناخته شد. همتی نمایش‌نامه‌های بسیاری چون مزا مزا، ننه کاراته، سه سه، ریحانه و فیلم‌نامه گل سر را نگاشته و چندین تئاتر را نیز کارگردانی کرده است.

در بخشی از کتاب ایست! تردست می‌خوانیم:

فرمانده: لامپ خورد؟!...

تردست: جهت بالا بردن روحیه بچه‌ها قربان.

فرمانده: خدایا وقتی این موجودو آفریدی، به چی فک می‌کردی، تو چه وضعیتی بودی؟ [مکث] تو گند زدی به روحیه‌مون... کاش به جای آفتابه... این اوجب واجبات... خود بی‌خودتو گم و گور می‌کردی، نفله!... حیفِ‌ نون، بی‌خاصیت!... تو دهن منو آسفالت کردی! [به سرگرد] با اولین ماشین این عقب افتاده رو بفرست بره عقب.

[تردست به پای فرمانده می‌افتد.]

تردست: قربان خاکِ پاتم، نوکرتم، غلامتم... خواهش می‌کنم قربان، یه فرصت دیگه...

فرمانده: [حرف تردست را قطع می‌کند] فرصت؟!... که باز گند بزنی؟ تو ما رو چی فرض کردی؟... فک کردی اینجا آزمایشگاهه و ما هم موش آزمایشگاهی‌ت؟! تا اینجاشم شانس آوردیم... جلو چشمام نباش «چشم‌بند»!

تردست: به خدا قربان...

فرمانده: [حرف او را قطع می‌کند] زهرمارُ قربان!... مرضُ قربان!... کوفتُ قربان!... [به سرگرد] مواظبش باش تا یه وقت این آب زیرکاه فرار نکنه.

تردست: فرار؟!

فرمانده: [به سرگرد] کت‌بسته تحویل ستاد بده‌... جهت تشکیل پرونده و دادگاه نظامی.

تردست: [جاخورده] دادگاه نظامی؟!

فهرست مطالب کتاب

تردست
ایست!

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ایست! تردست
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات کتاب نیستان
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۶۶
زبانفارسی
شابک978-622-208730-2
موضوع کتابکتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس
قیمت نسخه الکترونیک
۹۰۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ایست! تردست

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب ایست! تردست

برای دریافت کتاب ایست! تردست و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.