معرفی و دانلود کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی

عکس جلد کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی
قیمت:
112000 تومان - 11.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی

کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی اثری علمی - فلسفی‌ به قلم جولین جینز است که در پاسخ به پرسش‌های عمده‌ای نگاشته شده که پیرامون موضوع آگاهی انسانی وجود دارند. صاحب‌نظرانْ کتاب جینز را از حیث اثرگذاری بر جامعه‌ی علمی، قابل مقایسه با کتاب منشأ انواع داروین می‌دانند. گفتنی‌ست که اثر مذکور پس از انتشار، فینالیست جایزه کتاب ملی در سال 1978 شد.

درباره کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی:

آنچه فیلسوفانِ ذهن «مسئله‌ی آگاهی» می‌خوانند، به زعم بسیاری از فیلسوفانِ علم، آخرین پرسش بزرگ بشر است که تاکنون بی‌جواب مانده است. و این از بسیاری جهات حیرت‌انگیز و حتی طنزآمیز است. زیرا در جهان هیچ‌چیز از آگاهی، به ما نزدیک‌تر نیست. چنانکه حتی نمی‌توانیم میان خود و آگاهی‌مان تفاوتی اساسی قائل باشیم. با این حال، درباره‌ی چیستی آن، بسیار بسیار کمتر می‌دانیم، تا مثلاً درباره‌ی منشأ کائنات! با این همه، مسئله‌ی آگاهی هر اندازه هم که بغرنج و پیچیده باشد، انسان را از تکاپو برای پاسخ گفتن بدان باز نمی‌دارد. چنانچه تا همین امروز، افراد و مکاتب گوناگونی ادعای ارائه‌ی پاسخ‌های مناسب به سوال‌های اساسی پیرامون موضوع آگاهی را داشته‌اند.

پیش از ادامه‌ی بحث اما لازم است قدری بر سر خود پرسش یا مسئله‌ی مذکور درنگ کنیم. اینکه ماهیت آگاهی (و خودآگاهی) بر ما نامعین است، دقیقاً یعنی چه؟ در پاسخ، خیلی خلاصه، چنین می‌توان گفت: آنچه ما ادراک می‌کنیم، یا درباره‌ی خودمان است و یا در باب جهان. نتیجه‌ی شق اول خودآگاهی، و محصول شق دوم، آگاهی است. چگونگی پدیداری این هر دو فرایند، بدون توسل به توجیهات متافیزیکی، امری بی‌نهایت دشوار می‌نماید. پرسش، به زبان فلسفی، چنین است: «ابژه‌ چگونه و تحت چه فرایندی به سوژه بدل می‌شود؟» در پاسخْ تبیین‌های گوناگونی ارائه شده؛ از جمله تبیین‌های فیزیکالیستی و حتی کوانتومی. با این همه، تمام این تلاش‌ها لااقل در صورت‌بندی فعلی‌شان، نابسنده به نظر می‌رسند.

جولین جینز اما در کتاب منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی (The Origin of Consciousness in the Breakdown of the Bicameral Mind) پاسخی دیگرگونه به مسئله‌ی آگاهی داده است. او در تبیین آگاهی انسانی، به تاریخی بس دور و دراز رجوع کرده و در تحقیق جذاب خود، پای نیکان چندهزارساله‌‌مان را به میان کشیده است.

جینز معتقد است که آگاهی در شکل مرسوم و مورد بحث، امری اساساً انسانی است و بر خلاف تصورات رایج، حاصل فرایندهای تکاملی بنیادین نیست. او در کتاب خود که از سه بخش کلی تشکیل شده، نشان می‌دهد که انسان‌ها در عصر پیشاتاریخ، عموماً بر اساس توهمات شنیداری خود دست به کنش می‌زدند. این توهمات در نظر آنان، خصلتی قدسی و آن‌جهانی داشت. پس از آن اما به مرور انسان قادر به تمایز نهادن میان امر واقعی و امر تخیلی/وهمی شد و این‌چنین ذهنی دوساحتی پدید آمد که نتیجه‌‌ی درازمدت آن آگاهی و خودآگاهی پیچیده‌ی انسان امروزی‌‌ست.

شرح مختصر فوق البته بسیاری از نکات مهم را ناگفته باقی می‌گذارد. زیرا موضوع مورد بحث و روش جولین جینز در پژوهش در باب این موضوع، بسیار گسترده‌تر از آن است که در چند سطر بتوان حتی چکیده‌ای از آن را ارائه داد. به همین خاطر، در همین نقطه بحث در باب کتاب منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی را به پایان می‌بریم و از شما دعوت می‌کنیم که شخصاً شنونده‌‌ی مطالب موجود در آن باشید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی:

- عنوان آکادمیکِ اثر نباید شما را بترساند. کتاب منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی نثری روشن و محتوایی همه‌فهم دارد. (The New York Times)
- ممکن است ابتدا از برخی فرضیات جولین جینز حیرت‌زده شویم، اما به هر حال آنها را تا آخر دنبال خواهیم کرد. (The New Yorker)

کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به مباحث علمی و فلسفیِ مربوط به ذهن و آگاهی، احتمالاً پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود را در کتاب منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی خواهند یافت.

با جولین جینز بیشتر آشنا شویم:

جولین جینز (Julian Jaynes) روانشناس آمریکایی بود که نزدیک به سه دهه در دانشگاه پرینستون به تدریس پرداخت. نگاهی گذرا به فهرست مقالات و کتاب‌های منتتشرشده از او، نشان می‌دهد که دغدغه‌ی خاطر اصلی وی در طول سال‌ها فعالیت فکری، حل معمای آگاهی بوده است. کتاب «منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی» که با عنوان «خاستگاه آگاهی در فروپاشی ذهن دو جایگاهی» نیز به فارسی ترجمه شده، نمایانگر مهم‌ترین تلاش وی در جهت ارائه‌ی پاسخی همه‌جانبه به پرسش بزرگِ چیستی آگاهی است.

در بخشی از کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی می‌شنویم:

آگاهی غالباً نه تنها لازم نیست، بلکه ممکن است زیان‌آور هم باشد. نوازنده پیانو ما اگر یک‌دفعه در خلال نواختن مجموعه‌ای از آرپژهای دشوار از انگشت‌هایش آگاه شود، دیگر نمی‌تواد بنوازد. نیژینسکی در جایی می‌گوید هنگامی که مشغول رقص است، مثل این است که در جایگاه ارکستر است و به خودش نگاه می‌کند. او از همه حرکات آگاه نیست، بلکه از این آگاه است که چگونه به نظر دیگران می‌آید. دونده‌ی دوِ سرعت ممکن است از موقعیت خود نسبت به دیگر دونده‌های مسابقه آگاه باشد، ولی مسلماً از اینکه یک پا را جلو پای دیگر می‌گذارد آگاه نیست. این آگاهی ممکن است سبب زمین خوردن او شود، و هر کس مانند من برای سرگرمی تنیس بازی می‌کند، می‌داند آگاهی از اینکه سرویس‌ها خراب شده‌اند و آگاهی از اینکه در دو سرویس متوالی مرتکب خطا شده، انسان را چقدر عصبانی می‌کند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
34 دقیقه
کتاب اول: ذهن انسان - فصل اول: آگاهی از آگاهی - قسمت اول
30 دقیقه
فصل اول: آگاهی از آگاهی - قسمت دوم
18 دقیقه
فصل اول: آگاهی از آگاهی - قسمت سوم
25 دقیقه
فصل دوم: آگاهی - قسمت اول
31 دقیقه
فصل دوم: آگاهی - قسمت دوم
25 دقیقه
فصل سوم: ذهن ایلیاد - قسمت اول
24 دقیقه
فصل سوم: ذهن ایلیاد - قسمت دوم
23 دقیقه
فصل چهارم: ذهن دو ساحتی - قسمت اول
22 دقیقه
فصل چهارم: ذهن دو ساحتی - قسمت دوم
33 دقیقه
فصل پنجم: مغز دوگانه - قسمت اول
33 دقیقه
فصل پنجم: مغز دوگانه - قسمت دوم
31 دقیقه
فصل ششم: منشأ تمدن - قسمت اول
21 دقیقه
فصل ششم: منشأ تمدن - قسمت دوم
30 دقیقه
کتاب دوم: گواه تاریخ - فصل اول: خدایان، گورها و بت‌ها - قسمت اول
37 دقیقه
فصل اول: خدایان، گورها و بت‌ها - قسمت دوم
33 دقیقه
فصل دوم: خداسالاری‌های دو ساحتی دارای خط - قسمت اول
21 دقیقه
فصل دوم: خداسالاری‌های دو ساحتی دارای خط - قسمت دوم
24 دقیقه
فصل دوم: خداسالاری‌های دو ساحتی دارای خط - قسمت سوم
22 دقیقه
فصل سوم: علل آگاهی - قسمت اول
29 دقیقه
فصل سوم: علل آگاهی - قسمت دوم
34 دقیقه
فصل چهارم: تغییر ذهن در بین‌النهرین - قسمت اول
28 دقیقه
فصل چهارم: تغییر ذهن در بین‌النهرین - قسمت دوم
24 دقیقه
فصل چهارم: تغییر ذهن در بین‌النهرین - قسمت سوم
38 دقیقه
فصل پنجم: آگاهی عقلانی یونان - قسمت اول
35 دقیقه
فصل پنجم: آگاهی عقلانی یونان - قسمت دوم
33 دقیقه
فصل پنجم: آگاهی عقلانی یونان - قسمت سوم
27 دقیقه
فصل ششم: آگاهی اخلاقی خبیرو - قسمت اول
33 دقیقه
فصل ششم: آگاهی اخلاقی خبیرو - قسمت دوم
33 دقیقه
کتاب سوم: بقایای ذهن دو ساحتی در جهان مدرن - فصل اول: جست‌و‌جوی مرجعیت - قسمت اول
27 دقیقه
فصل اول: جست‌و‌جوی مرجعیت - قسمت دوم
37 دقیقه
فصل دوم: درباره‌ی پیامبران و تصرف - قسمت اول
21 دقیقه
فصل دوم: درباره‌ی پیامبران و تصرف - قسمت دوم
24 دقیقه
فصل سوم: درباره‌ی شعر و موسیقی - قسمت اول
25 دقیقه
فصل سوم: درباره‌ی شعر و موسیقی - قسمت دوم
22 دقیقه
فصل چهارم: هیپنوتیزم - قسمت اول
21 دقیقه
فصل چهارم: هیپنوتیزم - قسمت دوم
24 دقیقه
فصل چهارم: هیپنوتیزم - قسمت سوم
35 دقیقه
فصل پنجم: اسکیزوفرنی - قسمت اول
22 دقیقه
فصل پنجم: اسکیزوفرنی - قسمت دوم
18 دقیقه
فصل پنجم: اسکیزوفرنی - قسمت سوم
37 دقیقه
فصل ششم: پیشگویی‌های علم
30 دقیقه
پس‌گفتار - قسمت اول
34 دقیقه
پس‌گفتار - قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی
نویسنده
مترجمسعید همایونی
گویندهفریاد موسویان
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۲۰ ساعت و ۷ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی تاریخی، فلسفی و اجتماعی، کتاب‌های روانشناسی بزرگسالان
قیمت نسخه صوتی
112000 ت - 11.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی

hi bro
۱۴۰۱/۲/۱۵
تکامل ذهن انسان در طول تاریخ را مورد بررسی قرار داده و علت و منشا تصورات و خداپرستی را نشان میدهد، کتاب مسلما ارزش خواندن دارد، همچنین باید توجه داشت مثل هر کتاب علمی دیگر، بسیاری از گمانه زنی‌های نویسنده قابل نقض و رد شدن بوده و نیاز به جامعیت متنوع تری در حوزه‌های مختلف برای تعمیم و پذیرش دارند.
محمد قنبریها
۱۴۰۰/۱۱/۱۵
کتاب بسیار ثقیل و سنگینی هست که درک و دقت بالا میخواد
در مجموع کتاب کاملی هست و نوسنده افرینش و خدا را در همه ابعاد و ادیان حتی از دوران باستان تا امروز رو مورد بررسی قرار داده و مشخصه که سال‌ها تحقیق کرده
بعنوان یه منبع جامع پیشنهاد میکنم
Arash M
۱۴۰۰/۱۱/۳
کتابی است که متنش رو خوندم، برای یادآوری دوباره از نسخه صوتی استفاده کردم.
اما باید در نظر داشت برخی قسمت‌های کتاب عکس‌های مهمی داره که حتما باید دید.
احسان آشوری
۱۴۰۱/۲/۱۵
قابل تامل آگاهی به عنوان تجربه درونی مساله‌ای دشوار در فلسفه است. آنچه در این کتاب مطرح می‌شود در مورد توهم دو صدایی در ذهن انسان باستانی است
طاهر شریفی
۱۴۰۱/۴/۴
بسیار عالی است، ‌ای کاش ارجاعات کتاب به نحوی به شنونده بیان شود.
مشاهده همه نظرات 5

راهنمای مطالعه کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی

برای دریافت کتاب صوتی منشا آگاهی در فروپاشی ذهن دوساحتی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.