معرفی و دانلود کتاب نظام حقوق زن در اسلام

عکس جلد کتاب نظام حقوق زن در اسلام
قیمت:
۱۹۰۰۰ تومان - 3.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب نظام حقوق زن در اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب نظام حقوق زن در اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نظام حقوق زن در اسلام

کتاب نظام حقوق زن در اسلام، مجموعه مقالات منتشر شده از استاد شهید مرتضی مطهری در طى سال‌هاى 45 و 46 شمسى در مجله «زن روز» تحت عنوان «زن در حقوق اسلامى» است.

این مقالات در پاسخ به سلسله مقالاتى نگارش یافت که در آن‌ها پیشنهادهایى درباره تغییر قوانین مدنى مربوط به حقوق خانوادگى ارائه شده و مطالبى بر ضد نصوص مسلّم قرآن عرضه گردیده بود. استاد با پاسخ‌هاى متقن و مستدل خود به این پیشنهادها در واقع نظام حقوق زن را در مکتب متعالى اسلام طرح و تدوین نموده، مسائلى همچون خواستگارى، ازدواج موقت، زن و استقلال اقتصادى، اسلام و تجدد زندگى، مقام زن در قرآن و مسائل متنوع دیگرى را مورد بحث و تحقیق عالمانه قرار داده‌اند.

مقتضیات عصر ما ایجاب مى‌کند که بسیارى از مسائل مجددا مورد ارزیابى قرار گیرد و به ارزیابی‌هاى گذشته بسنده نشود. «نظام حقوق و تکالیف خانوادگى» از جمله این سلسله مسائل است. در این عصر، چنین فرض شده که مسئله اساسى در این زمینه «آزادى» زن و «تساوى حقوق» او با مرد است؛ همه مسائل دیگر فرع این دو مسئله است.

ولى اساسى‌ترین مسئله در مورد «نظام حقوق خانوادگى» و لااقل در ردیف مسائل اساسى این است که آیا نظام خانوادگى نظامى است مستقل از سایر نظامات اجتماعى، و منطق و معیار ویژه‌اى دارد جدا از منطق‌ها و معیارهایى که در سایر تأسیسات اجتماعى به کار مى‌رود یا هیچ‌گونه تفاوتى میان این واحد اجتماعى با سایر واحدها نیست؛ بر این واحد همان منطق و همان فلسفه و همان معیارها حاکم است که بر سایر واحدها و مؤسسات اجتماعى؟

در کتاب نظام حقوق زن در اسلام می‌خوانیم که ریشه این تردید، «دو جنسى» بودن دو رکن اصلى این واحد از یک طرف و توالى نسلى والدین و فرزندان از جانب دیگر است. دستگاه آفرینش، اعضاى این واحد را در وضع‌هاى «نامشابه» و ناهمسانى و با کیفیات و چگونگی‌هاى مختلفى قرار داده است. اجتماع خانوادگى اجتماعى است «طبیعى قراردادى» یعنى حد متوسطى است میان یک اجتماع غریزى (مانند اجتماع زنبور عسل و موریانه که همه حدود و حقوق و مقررات از جانب طبیعت معین شده و امکان سرپیچى نیست) و یک اجتماع قراردادى (مانند اجتماع مدنى انسان‌ها که کمتر جنبه طبیعى و غریزى دارد).

در مورد حقوق زن در اجتماع نیز طبعا چنین تردید و پرسشى هست که آیا حقوق طبیعى و انسانى زن و مرد همانند و متشابه است یا ناهمانند و نامتشابه؟ یعنى آیا خلقت و طبیعت که یک سلسله حقوق به انسان‌ها ارزانى داشته است، آن حقوق را دو جنسى آفریده است یا یک‌ جنسى؟ آیا «ذکوریت» و «انوثیت» در حقوق و تکالیف اجتماعى راه یافته است یا از نظر طبیعت و در منطق تکوین و آفرینش، حقوق یک‌ جنسى است؟

اصل اساسى مورد توجه این گروه این نکته بود که انسان بالفطره و به فرمان خلقت و طبیعت، واجد یک سلسله حقوق و آزادی‌هاست. این حقوق و آزادی‌ها را هیچ فرد یا گروه به هیچ عنوان و با هیچ نام نمى‌توانند از فرد یا قومى سلب کنند؛ حتى خود صاحب حق نیز نمى‌تواند به میل و اراده خود، آن‌ها را به غیر منتقل نماید و خود را از این‌ها عریان و منسلخ سازد؛ و همه مردم اعم از حاکم و محکوم، سفید و سیاه، ثروتمند و مستمند در این حقوق و آزادی‌ها با یکدیگر «متساوى» و برابرند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
پیشگفتار
بخش اول: خواستگاری و نامزدی
بخش دوم: ازدواج موقت
بخش سوم: زن و استقلال اجتماعی
بخش چهارم: اسلام و تجدد زندگی
بخش پنجم: مقام انسانی زن از نظر قرآن
بخش ششم: مبانی طبیعی حقوق خانوادگی
بخش هفتم: تفاوت‌های زن و مرد
بخش هشتم: مهر و نفقه
بخش نهم: مساله ارث
بخش دهم: حق طلاق
بخش یازدهم: تعدد زوجات
فهرست‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب نظام حقوق زن در اسلام
نویسنده
ناشر چاپی موسسه انتشارات صدرا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۶۹
زبانفارسی
شابک978-964-5600-28-6
موضوع کتابکتاب‌های حقوق خانواده، کتاب‌های فقه و اصول
قیمت نسخه الکترونیک
۱۹۰۰۰ ت - 3.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب نظام حقوق زن در اسلام

Zahra Faraj
۱۳۹۹/۱۰/۲۷
واقعا کتاب کم نظیری هستش هرچقدر که بیشتر میخونم بیشتر غرق مطالب و استدلال‌های نویسنده میشم هنوز کتاب رو تموم نکردم اما تا اینجایی که خوندم واقعا لذت بردم، به نظرم باید این اثر رو ترجمه کرد و در اختیار دیگر ملت‌ها هم که تفکر فمینیسم را؛ هدیه نفیس قرن نوزده و بیست به زنان میدانند، قرار داد تا بدانند چقدر فرق است بین تساوی حقوق و تشابه حقوق
Narges Ganjloo
۱۴۰۰/۴/۲۲
مسائل مهمی در این کتاب مطرح میشه که البته از روی بعضی از اون‌ها خیلی سرسری عبور کردند. از نظر استدلالات منطقی خیلی لحن و سبک و سیاق آکادمیک و اساسی نداره. در جاهایی لحن کتاب توهین آمیز و دور از ادب هست و کلا در دفاع از قوانین فقهی نوشته شده و نه در بررسی علمی اون ها.
بانو مهدوی
۱۳۹۹/۷/۲۳
کتابهای شهید مطهری عالی هستند. این کتاب هم جزو اون دسته از کتاب هاست که علاوه بر اینکه خیلی شبهات فکری باهاش برطرف می‌شه، در ساختن یک دیدگاه خوب و استوار برای افراد موثر هست.
زیبا نظری
۱۳۹۹/۵/۲۴
این کتاب خیلی عااالی بود من مطالعه کردم بسیار مفید بود واقعا لذت بردم و به جواب خیلی از سوالام رسیدم💛
محیا مقدادی
۱۳۹۹/۸/۲۵
مطالعه تمام آثار استاد مطهری، علی الخصوص این کتاب، لذت بخش است.
سیده مه لقا مقیمی
۱۳۹۹/۴/۲۶
کاش همه دختران وزنان ما این کتاب رو بخونن
یاسمن صادق
۱۳۹۹/۳/۱۵
لطفا صوتی کتاب‌های آقای مطهری رو هم بزارید
ممنون
لیلا حیدری
۱۳۹۷/۱۱/۸
خیلی کتاب خوبیه حتما حتما بخونید و معرفیش کنین به همه
Mahdi
۱۴۰۱/۱۰/۳۰
واقعا عالی نیاز هر زن و شوهری خوندن این کتاب
علی نباتیان
۱۴۰۱/۹/۱۴
نیازی به تعریف نیست. عالی حتما مطالعه شود.
Nasibeh Mehrabi
۱۴۰۰/۸/۲۸
کتاب خیلی عالی بود کاش همه خانم‌ها بخونن
مشاهده همه نظرات ۱۱

راهنمای مطالعه کتاب نظام حقوق زن در اسلام

برای دریافت کتاب نظام حقوق زن در اسلام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.