معرفی و دانلود کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین

برای دانلود قانونی کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین

کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین به قلم مریم کهریزی و صفورا شهلایی و رضوان کولیوند، به بررسی اهمیت، علل و عوامل خوشبختی در زندگی زناشویی می‌پردازد و به زوجین نشان می‌دهد چگونه درگیری‌ها و دلخوری‌ها را خاتمه دهند.

اعتماد زوج‌ها به یکدیگر، پذیرش و درک تفاوت‌های طرف مقابل در ازدواج‌های رضامند و موفق به وضوح دیده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا هر یک از زوجین برای توسعه و برنامه‌ریزی هویت خودشان تلاش کنند و برای آن برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند. این قبیل زوج‌ها در عین حال که به هم علاقمند هستند، آزادند تا از سایر افراد و چیزها نیز لذت ببرند. آن‌ها استقلال فردی خود را دارند اما با کمک یکدیگر سعی می‌کنند در جهت بهبود روابط خود تلاش کنند.

کاسلو به همراه جمعی دیگر، عوامل متمایز کننده ازدواج‌های موفق و ناموفق را بر روی 95 زوج سوئدی که مدت 20 سال از ازدواج رسمی و غیر رسمی آن‌ها گذشته بود، مورد بررسی قرار دادند. در نتایجی که از این تحقیق به دست آمد مردان رضایتمندی بیشتری از زنان نشان دادند و زوج‌هایی که حس تعلق و وابستگی شدید به هم داشتند میزان رضایتمندی بالاتری را از خود نشان دادند.

اختلافاتی که در زندگی‌های زناشویی موفق و ناموفق دیده شد اغلب به پاسخ‌ افراد به سؤالاتی بود که در مورد اوقات فراغت، جنسیت، فلسفه زندگی و شمار نزاع‌های خانوادگی از آن‌ها پرسیده شد. میزان رضایتمندی زناشویی زنان با توجه به میزان رضایتمندی مردانشان تغییر کرده و به آن بستگی داشت.

در تحقیق دیگری که توسط تاکر و میکائیل در زمینه بررسی عواملی که در رضایتمندی زناشویی تأثیر دارند انجام شد. از 64 دانشجوی مرد روان‌شناسی و 64 دانشجوی روانشناسی زن خواستند تا 8 زندگی زناشویی فرضی را مورد ارزیابی قرار دهند. عواملی که از آن‌ها خواسته شد تا در ارزیابی‌شان لحاظ کنند عبارت بودند از: 1- جذابیت ظاهری زن و مرد 2- سن ازدواج 3- هوش 4- زندگی مشترک (رابطه زناشویی). نتایج نشان دادند که با این عوامل، افرادی که جاذبه ظاهری، هوش و افراد مسن‌تر وضعیت مساعدتری از رضایتمندی خودشان نشان می‌دهند.

در بخشی از کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین می‌خوانیم:

از زمکانی که الگوی تفکرات شناختی توجه بسیاری از درمانگران فردی را در طول چهل سال گذشته به خود معطوف کرده است بسیاری از درمانگران خانواده و ازدواج از روش درمان شناختی در معالجات خود استفاده کردند. در دهه‌های قبل از آن بسیاری از کارآموزهای خانواده درمانی و ازدواج درمانی به دلیل استفادۀ ابتدایی و اولیه از روش‌شناختی در درمان‌های انفرادی و مسائل مختلف از جمله آشفتگی‌های روان‌شناختی مانند افسردگی و اضطراب با تکنیک درمان شناختی بیگانه بودند. نتیجتاً ترکیب شناختی و نقش اجزاء آن در پریشانی‌های ارتباطی در ادبیات روان‌شناسی پیشرفت بزرگی محسوب گردید.

الگوی تفکرات شناختی علاوه بر سازگاری زوجین ثابت می‌کند که بازتاب‌های رفتاری و احساسی هر یک از اعضاء خانواده یا تجربیات حاصل از زندگی زناشویی به سهم خود بوسیله درک فرد فرد اعضاء از معانی زندگی مشترک معین می‌شود. مراحل اصولی این الگو نشان می‌دهد که مسائل و مشکلات زناشویی بیشتر از خصوصیات اخلاقی زوج‌ها از درک مسائل زندگی ناشی می‌شود. این تصور با تفکرات غیر معقول به انحاء مختلف در زندگی زناشویی جای گرفته و بر روابط متقابل هر یک از اعضاء اثر می‌گذارد.

بر اساسی نظریه عقلانی - عاطفی مشکلات انسان در نیجه تفکرات غیرمنطقی است که او دارد. الیس معتقد است که این رفتار زن و شوهر نسبت به یکدیگر نیست که موجب مشکلاتی در زندگی زناشویی می‌گردد بلکه این تفکرات غیر منطقی زن و شوهر است که منجر به بروز مشکلاتی در روابط زناشویی می‌گردد. از نقطه نظر وی آشفتگی یک زوج بطور مستقیم به اعمال طرف دیگر یا شکست‌های سخت زندگی مربوط نمی‌شود بلکه بیشتر به دلیل بارها یا عقایدی است که این زوح در مورد چنین اعمال و شکست‌هایی دارند.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
بخش اول: رضایت زناشویی و اهمیت آن در زندگی
بخش دوم: علل درگیری‌های زوجین
بخش سوم: اساس حیات زوجین
بخش چهارم: عوامل خوشبختی در زندگی زناشویی
بخش پنجم: پایه‌های اساسی در زندگی زناشویی
بخش ششم: چگونه به دلخوری‌ها خاتمه دهیم؟
بخش هفتم: تست ازدواج
فهرست منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین
نویسنده، ،
ناشر چاپیانتشارات فرزانگان دانشگاه
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات116
زبانفارسی
شابک978-622-6538-22-0
موضوع کتابکتاب‌های خانواده و روابط
قیمت نسخه الکترونیک
18000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین

ایدا امیدوار
۱۴۰۱/۱۰/۱۶
کتاب اطلاعات پایه ایی و کلیاتی در مورد رفتار زوجین داره که برای افرادی که مطالعات زیادی در این حوزه نداشتند می‌تونه مناسب باشه.
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین

برای دریافت کتاب باید و نبایدهای زناشویی زوجین و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.