معرفی و دانلود کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

عکس جلد کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد
قیمت:
81000 تومان - 8.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد نوشته‌ی سوتلانا آلکسیویچ، روایت پرفراز و نشیب مستندنگار بلاروسی‌ از یادواره‌های زنانی است که در لشکر اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم جنگیدند و اکنون بعد از گذشت سال‌ها از کابوس‌ها و تنهایی‌هایشان می‌گویند.

سوتلانا آلکسیویچ (Svetlana Alexievich) در کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد (The Unwomanly Face of War) در حقیقت جنگ جهانی دوم را با زاویه دیدی که کمتر مورد‌ توجه قرار گرفته یعنی از نگاه زنان روسی که تجربه‌ی حضور در این جنگ را داشتند توصیف می‌کند. او توانست در سال 2015 موفق به دریافت جایزه ادبی نوبل شده و کتابش یکی از مشهورترین کتاب‌های جهان با مضمون جنگ شناخته شود.

نویسنده در لابه‌لای سطور این کتاب صداها و ناله‌هایی را که تا‌به‌حال شنیده نشده، به گوش مخاطب می‌رساند و بعضی از زوایای پنهان جنگ را به تصویر می‌کشد. جنگ و تخیل در یک بستر نمی‌گنجند، جنگ صحنه واقعیت است؛ به همین علت نمی‌توان در کنجی نشست و جنگ را تصور و تخیل کرد. بهترین راه به تصویر کشیدن جنگ نقل قول افرادی است که در معرکه حضور داشته‌اند.

این کتاب در حقیقت قطعه اول از پنج‌گانه‌ی سوتلانا اَلکسیویچ با نام صداهایی از آرمان‌شهر به حساب می‌آید. الکسیویچ در کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد از تجربه‌ی روزنامه‌نگاری خود بهره گرفته و شیوه‌ی مصاحبه و انتقال بی‌کم‌و‌کاست توصیفات شاهدان عینی را برای ارائه‌ی نگاه زنانه به جنگ برگزیده است. زیرا که او پیش و بیش از آنکه نویسنده باشد، یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای است و به واسطه‌ی شغلش همواره ترجیح می‌دهد با حقایق عریان سر و کار داشته باشد.

کتاب، گاه شامل لحظات سختی است که فراتر از گفته‌ها و شنیده‌های رایج درباره‌ی جنگ است. چیزی که این اثر را نسبت به بسیاری از آثار جنگی متفاوت می‌کند، پدیده‌ی چند صدایی است. در این کتاب حتی یک آشپز و رخت‌شوی ساده هم توانسته نظرش را نسبت به جنگ بیان کند. نویسنده از تضارب آرا نمی‌ترسد و همین چند صدایی است که سطور این کتاب را قابل‌باور کرده است.

قهرمانان این کتاب قدیس و اَبَر انسان‌ها نبوده، و تنها مردمی عادی هستند. بیانشان با زبان ساده و نیز کوچه‌بازاری است. آن‌ها شاعر و پروفسور و سیاست‌مدار نیستند و رک حرف‌شان را می‌زنند. در ترجمه فارسی این کتاب نیز دقیقاًً به همین خاطر سبک کوچه‌بازاری و محاوره‌شان لحاظ شده تا کتاب را برای خواننده قابل لمس‌تر و قابل‌درک باشد.

در بخشی از کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد می‌خوانیم:

دقیقاًً جایی که انسان بزرگ‌تر است، به خاطر سپرده می‌شود. در آن‌جا، انسان‌ها به دست چیزی که از تاریخ قوی‌تر است هدایت می‌شوند. باید حوزه‌ی کاری‌ام را توسعه بدهم، به حقیقت جنگ بسنده نکنم و حقیقت زندگی و مرگ را تشریح کنم. پرسش داستایوسکی را تکرار کنم؛ چند انسان در هر انسان وجود دارد، و چگونه باید از این انسان درونی محافظت کرد؟ بدون شک شر جذاب است؛ متنوع‌تر از خیر است؛ وسوسه‌انگیزتر است. همین‌طور عمیق‌تر. وارد دنیای نامتناهی جنگ می‌شوم، همه‌ی چیزهای دیگر گویی رنگ باخته‌اند و از عادی نیز عادی‌تر شده‌اند. دنیای عظیم و وحشی. اکنون تنهایی انسانی را که از آن‌جا بازگشته درک می‌کنم. انگار از سیاره یا دنیای دیگری آمده... او معرفتی دارد که دیگران آن را ندارند، کسب این معرفت تنها در آن‌جا ممکن است، در نزدیکی‌های مرگ. هنگامی که او سعی می‌کند با کلماتْ آن‌چه را دیده و زندگی کرده، انتقال دهد، فاجعه را با تمام وجودش حس می‌کند. زبانش بند می‌آید. او می‌خواهد توضیح دهد، دیگران می‌خواهند درک کنند، اما همه در رسیدن به هدف خویش ناتوان‌اند.

آن‌ها همواره در فضایی متفاوت با منی که شنونده‌شان هستم، قرار دارند. آن‌ها را دنیایی نادیدنی در برمی‌گیرد. حداقل سه نفر در این گفت‌وگو شرکت می‌کنند؛ کسی که ماجراها را تعریف می‌کند، کسی که در آن زمان و هنگام وقوع حادثه این انسان بوده، و من. هدف من پیش از هر چیز کشف حقیقت آن سال‌ها و آن روزهاست. بدون دخالت احساسات. شاید روایتی که انسان از جنگ بلافاصله پس از پایان جنگ ارایه می‌کند، با گذشت دهه‌ها دچار تغییر و دگرگونی شود، چرا که او تمام زندگی‌اش را به خاطراتش اضافه می‌کند، همه‌ی وجودش را. این‌که در تمامی این سال‌ها چگونه زندگی کرد، چه خواند، چه دید، با چه کسانی معاشرت کرد. با او تنها صحبت می‌کنم، گاهی کس دیگری هم حضور دارد. مهم است چه کسی؟ خانواده؟ دوستان؟ کدام دوستان؟ دوستان جبهه و همرزم با سایر دوستان متفاوت‌اند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه‌ی مترجم
زن‌ها کی برای اولین‌بار در تاریخ وارد ارتش شدند؟
انسان بزرگ‌تر از جنگ است
نمی‌خواهم حتا به خاطر بیاورم...
دخترا، بزرگ شید، بالغ شید... شما هنوز خامید...
بوی ترس و چمدان آب‌نبات
‌من این چشما رو امروز هم به خاطر می‌آرم...
‌نیاز به سرباز بود... اما من می‌خواستم زیبا هم بمانم...

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد
نویسنده
مترجمعبدالمجید احمدی
ناشر چاپینشر چشمه
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات364
زبانفارسی
شابک978-600-229-663-4
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
81000 ت - 8.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

Mint chocolate
۱۴۰۱/۱۰/۲۸
کتاب خوبیه و بعضی جملاتش واقعا تاثیرگذاره
کتاب بیشتر خاطرات زنان مختلف تو پست‌های متفاوت توی جبهه رو بازگو کرده جنگ رو از دیدگاه زنان تعریف کرده
اما جنگ رو از هر کجا نگاه کنی جنگه!
بعد از خوندن این کتاب فقط یه پرسش اومد تو ذهنم:
برای چی باید جنگید؟ اصلا جنگ معنی داره؟
قربانی جنگ همه آدمان
فرقی نمیکنه رزمنده تو جبهه باشی یا آدم معمولی و حتی حیوانات و طبیعت!
روایات تکون دهنده‌ای داره
این کتاب ارزش یبار خوندن رو داره قطعا
فاطمه میم
۱۳۹۸/۱۰/۴
واقعا جذابه. برخلاف داستان‌ها و فیلم‌های جنگی که خواندیم و دیدیم، زنان اینبار نه در نقش پرستار و در عقب میدان؛ بلکه درست در قلب جبهه و حتی فرمانده‌ی مردان ظاهر شده‌اند.
فرانک جلالی
۱۴۰۱/۸/۱۰
کتاب مجموعه‌ای است از روایتهای زنانی که پا به پای مردان جنگیدند ولی دنیای مردانه فداکاریها و دلاوری‌های آنان را نادیده گرفت. انتظار داشتم نویسنده از زشتیهای بیشتری پرده بردارد ولی شاید حجب و حیا مانع شده باشد.
mitra jamshidi
۱۳۹۹/۲/۱۲
برای اولین بار چهره واقعی جنگ بالاخره به تصویر کشیده شد، خشن، وحشی، بی‌رحم و دردناک بله جنگ اینه و هیچ تقدسی در جنگ وجود نداره
الهه جوان
۱۴۰۱/۹/۱
برای هر فردی چه زن و چه مرد لازمه این کتاب رو بخونه. با تمام دردهایی که به تصویر کشیده شد، به نظرم دردناکترینش اتمام جنگ برای زنانِ داخل جنگ بود، موقعی که برگشتن خونه....
احمدرضا اسلام لوئی
۱۴۰۲/۱/۱۲
قلم این‌ نویسنده بسیار روان و گیرا هست، داستان من رو مجذوب خودش کرد
پانته آ پازکی
۱۴۰۰/۹/۵
کتابی قشنگ اما بهمون نسبت ناراحت کننده واقعیتی تلخ از جنگ
مشاهده همه نظرات 7

راهنمای مطالعه کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد

برای دریافت کتاب جنگ چهره‌ی زنانه ندارد و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.