معرفی و دانلود کتاب از باطن امور

عکس جلد کتاب از باطن امور
قیمت:
8000 تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب از باطن امور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب از باطن امور و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب از باطن امور

کتاب از باطن امور به قلم منصور متین، تأکیدی است بر اینکه شما جداً نیازمند توجه به خود، حیات پیرامون و انعکاس‌شان در آینۀ یکدیگر هستید.

روزگار کمتر به یاد دارد که در هیچ دورانی جامعه بشریت به این‌ همه بی‌نظمی دچار بوده باشد. خشکسالی شدید و قهر آسمان و ابر و باد و مه و خورشید و فلک، رشد مهار ناشدنی جمعیت و نفوس، وجود میانسالانی مدعی دانایی و کاملاً آگاه از اوامر و نواهی، جوانانی همه تحصیل کرده و البته ناراضی که حوصلۀ ژرف‌نگری و ژرف‌شنوی ندارند، نوجوانانی که حرف‌نشنوتر می‌شوند، فاصلۀ طبقاتی حیرت‌انگیز، ستمگری و تروریسم و آدمکشی، و امثال این‌ها.

چنین آمیختگی و اختلاط افسار گسیختۀ شهروندان جهانی، سبقت گرفتن صغیر از کبیر، و نظم و نسقِ بی‌قرار و مبتنی بر تظاهر، تأثیر مخربی بر باورهای انسان دربارۀ جدیت زندگی دارد. دنیایی است که از دور زیبا و از نزدیک بی‌مزه و سردرگم کننده می‌شود. در واقع، پیامد مهم چنین بلبشویی، رنگ ‌باختن رابطۀ ما با «ذات امور» است. با چنین سطحی‌گری و آمیختگی و ابتذال و روزمرگی، عجیب نیست اگر از بزرگ‌ترها به زبان حسرت بشنوید که: جوان هم جوان‌های قدیم؛ انار، انار‌های قدیم؛ کلاغ، کلاغ‌های قدیم!

منظور اینکه، طراوت و تازگی طبیعی از زندگی زائل شده است؛ و پسِ این ظاهر خیره‌ کننده و گول ‌زنندۀ کثرت‌ها، نمی‌توان باطنی برای آن متصور شد. آدمیزاد که خود ذاتاً عجول و ظلوم خلق شده بود، در شتاب ‌زدگی چنین کثرت‌هایی از ماهیت راستین زندگی غافل می‌شود. ماهیت راستین زندگی همان «حرکت معنادار» و «غایت‌مندی» است در «الگوی کلی رفتار ما» قابل شناسایی است.

در زندگی انسانی که بخواهد «امروزی» باشد، سنت‌ها و خصلت‌های نیک جای خود را به زیرکی و بازی‌گری در نقش‌های سودآور داده است. اگر از مردم بپرسید که: واقعاً «امروزی بودن» چه اساس و لوازمی نیاز دارد؟ به شما خواهند گفت که هشیاری و زرنگی، خوش ‌پوشی و ژست‌گیری (مثلاً زبان بدن!)، آمارگیری لحظه‌ای، صرفه‌دانی و چُرتکه ‌انداختن در رفتار خلاصه زیرکی و همه‌ چیز دانی.

این به اصطلاح واقع ‌بینی، عمل‌گرایی، فلسفه‌ گریزی، یک اپیدمی بی‌خطر! در همه دنیاست، برای کسانی که صادقانه معتقدند: زندگی و دنیا همین است.

در مقابل، گزینۀ دومی نیز هست که اکثریتِ سطحی‌ نگرِ قبلی آن را بیماری مزمن در افراد دیر فهم و محافظه ‌کار به حساب می‌آورند. دیرفهمی بدین معنا که زرق و برق اطلاعاتی را هضم نمی‌کند یا خیلی ساده‌ انگارانه عین پیرمردها آن را مبتذل می‌داند.

ماجرای این تفاوت دیدگاه‌ها و جهت‌گیری‌ها، به قوم و سرزمین یا حتی روزگار خاصی مربوط نمی‌شود. بلکه عارضه‌ای جهانی و مجادله‌ای تاریخی است که شبیه قضایای معمای معروف «اول مرغ یا تخم مرغ»، در صدها کتاب فلسفی و دینی و علمی نمی‌گنجد.

در بخشی از کتاب از باطن امور می‌خوانیم:

ما معمولاً در کتاب‌های درسی با افکار رایج عصر خردورزی یونانیان آشنا می‌شویم که گُلِ سرسبد آن آرای افلاطون و ارسطو است. جالب آنکه روش تفکر این استاد و شاگرد نقطۀ مقابل همدیگر است. افلاطون برای عالم باطنی در نظر می‌گرفت که با مفهوم کلیدی «مُثُل» آن را به مخاطب می‌شناساند. ظواهر این عالم سایه یا تجلی از آن مُثل است. اگر آن معقولات نامحسوس را بشناسیم درک معنای این ظواهر و محسوسات مادی آسان می‌شود. این در حالی است که ارسطو معتقد بود که از همین ظواهر باید حرکت کرد تا شاید بتوان به باطن امور رسید. این همان چیزی است که در اروپای بعد از رنسانس احیا گردید و مبنای تمدن معاصر غربی شده است.

اما در باورهای یونانیان قبل از میلاد، و قبل از دوران خردورزی یونانیان، مردمان آن نواحی عقایدی داشتند که کمتر از نظام و مبنا استدلالی برخوردار است. در این چارچوب که بیشتر به دین شباهت دارد، خدایانی یا رب‌النوع‌های متعددی برای عالم متصور بودند که تدبیر بخش‌های مختلف حیات را بر عهده دارند. خدایان آب، آتش و باد، خدایان کشاورزی و زناشویی، خدایان سلطنت و قدرت و غیره. در آن دوران، برای اعلام تبعیت و وفاداری به چنین خدایانی جشن‌ها و مراسم قربانی هم برگزار می‌شد که گاهی فرزندان خود را هم قربانی می‌کردند.

خدایان و اساطیر یونانی که از آمیزش اورانوس (آسمان) و گایا (زمین) متولد شده بودند، چنان دارای ارتباطات نظام‌یافته و سرگذشت‌های حساب شده‌ای تعریف می‌شدند که یک جهان‌بینی نسبتاً قابل باور به خورد مردم می‌داد. به طوری که حتی با ظهور ادیان الهی نیز بعضی متقاعد شدند که حرف‌های پیامبران نسخه‌ای از همان افسانه‌ها و اساطیر پیشین است: وَ إِذا قیلَ لَهُمْ ما ذا أَنْزَلَ رَبُّکُمْ قالُوا أَساطیرُ الْأَوَّلینَ‌ (نحل، 24).

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
آغاز بحث
1. از باطن سنگ و گیاه
2. از باطن حیوان تا باطن آدمی
3. باطن‌گرایی فطری آدمیزاد
4. باطن‌گرایی جوامع بشری
5. آشنایی با باطن امور
6. باطن‌گرایی در مشرق و مغرب
7. روزگار باطن‌گریزی
8. امّ‌المسائل روزگار ما
9. آینۀ تاریخیِ دهراندیشی
کتابنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب از باطن امور
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات میان رشته‌ای
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات62
زبانفارسی
شابک978-622-99607-1-4
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی، کتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب از باطن امور

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب از باطن امور

برای دریافت کتاب از باطن امور و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.