معرفی و دانلود کتاب به کی می‌گن قهرمان؟

عکس جلد کتاب به کی می‌گن قهرمان؟
قیمت:
۶۵۰۰ تومان - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب به کی می‌گن قهرمان؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب به کی می‌گن قهرمان؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب به کی می‌گن قهرمان؟

کتاب به کی می‌گن قهرمان؟ اثر نویسنده و کارگردان موفق ایرانی نرگس آبیار، روایتی داستانی از زندگی شهید سید علی اندرزگو، ویژه‌ی نوجوانان است.

این اثر از دهمین کتب مجموعه‌ی قهرمانان انقلاب است که با برداشتی تاریخی به صورت داستانی در 14 بخش تهیه و تنظیم شده و هدف از نگارش آن شناخت نوجوانان و کودکان با تاریخ ایران زمین و آشنایی آنان با سرگذشت مردان درخشان تاریخ است.

نویسنده با تلفیق یک داستان پرکشش و روایت پدربزرگی از زندگی سید علی اندرزگو، اثری خواندنی خلق کرده است. راوی داستان، نوجوانی شکمو است که پدر و مادرش می‌خواهند او را از خوردن غذاهای چرب و ناسالم منع کنند. آن‌ها حتی برای آنکه فرزند نوجوانشان از بوفه‌ی مدرسه خرید نکند، به فروشنده‌ی مدرسه می‌گویند که به پسرشان چیزی نفروشد، اما او تلاش می‌کند تا با شیرین کاری‌های مختلف از جمله استفاده از عینک پدربزرگ و کلاه پشمی او، فروشنده‌ی بوفه را به اشتباه اندازد!

پدربزرگ او با این رفتارهای خنده‌دار، نوه‌ی خود را به داستان اصلی می‌برد. خواننده از فصل ششم کتاب وارد قصه‌ی اصلی و داستان زندگی شهید اندرزگو می‌شود. او دوست پدربزرگ است و به رزمنده‌ای که مواد منفجره و سلاح را در لباس یا چمدان خود پنهان می‌کند و آن را شهر به شهر به مبارزان و انقلابیون می‌رساند، شهرت دارد. برای همین پدربزرگ با شیرین‌کاری‌های نوه‌اش برای دستیابی به خوراکی‌ها، یاد اندرزگو می‌افتد و خاطرات او را برای نوه‌ی خود و دوستش، ممل تعریف می‌کند.

سید علی اندرزگو در سال 1316 متولد شد و از نوجوانی به تحصیل علوم دینی روی آورد. با نواب صفوی در همان دوران آشنا شد و از او الهام گرفت. وی در قیام 15 خرداد، مبارزه با رژیم شاه را آغاز کرد و تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. پس از قیام 15 خرداد دستگیر و سپس آزاد شد. از آن زمان به هیأت مؤتلفه پیوست و در اولین اقدام، در اعدام انقلابی حسنعلی منصور، عامل تصویب کاپیتولاسیون و تبعید امام خمینی (ره) همکاری کرد.

در پی این اقدام، ساواک به جستجوی وی پرداخت، اما نتوانست اندرزگو را بیابد. بنابراین وی را به طور غیابی در دادگاه به اعدام محکوم کرد. این مرد انقلابی برای اینکه مورد شناسایی قرار نگیرد، با چهره‌ای مبدل آشکار می‌شد. ساواک پس از سال‌ها تعقیب و گریز، سرانجام او را در یک درگیری در دوم شهریور 1357 با زبان روزه به شهادت رساند.

نرگس آبیار فارغ‌التحصیل ادبیات و تاکنون بیش از 30 کتاب نوشته و در کنار نویسندگی از سال 84 به فیلمسازی هم روی آورده که بن‌بست، روایت یک داستان باورکردنی، یک روز پس از دهمین روز، روز پایان، ننه مریم، شیرپوشان، قصه من کلاغ ندارد، چریکه بی‌رنگ، گلابی سیاه، ناسور و... از آن جمله است.

در بخشی از کتاب به کی می‌گن قهرمان؟ می‌خوانیم:

قضیه این‌جوری بود که شاخه‌ی نظامی گروه مؤتلفه، بعد از تصویب قانون کاپیتولاسیون و بعد از اینکه امام خمینی در اعتراض به این قانون سخنرانی کرد و بعد هم دستگیر و تبعید شد، چند جور نقشه برای از بین بردن منصور کشیده بود. اون‌ها تصمیم گرفته بودن با از میان بردن منصور، درس خوبی، هم به شاه بدن، هم به اون‌هایی که طرفدار منصور بودن و به ملت ایران خیانت می‌کردن. از تمام نقشه‌هایی که آماده شده بود، یکی هم همین اجرای اون جلو مجلس بود.

سرانجام بعد از گذشت چند ماه از تصویب قانون کاپیتولاسیون، فرصت مناسبی که اعضای مؤتلفه منتظرش بودن، پیش آمد. شب قبل از اجرای نقشه، وقتی به اون‌ها خبر می‌رسه که نخست وزیر فردا حتماً به مجلس می‌ره، توی خونه یکی از اعضا جمع می‌شن تا برای فردا آماده بشن. چهار پنج نفری که عوامل اصلی اجرای نقشه بودن، سلاح کمری تحویل می‌گیرن و قرار می‌شه بخارایی اولین کسی باشه که به سمت نخست وزیر تیراندازی می‌کنه، و اگه موفق نشد، به ترتیب اندرزگو و بعد هم دیگرون این کار رو بکنن.

بهمن ماه سال 1343 بود و هوا هم سرد. دقایقی قبل از ورود ماشین نخست وزیر به میدون بهارستان، اعضای گروه در جاهای معین شده‌شون در اطراف میدون حاضر بودن. حدود ساعت ده صبح، وقتی ماشین نخست وزیر وارد میدون می‌شه، همه چیز آماده بوده. اعضای مؤتلفه، به خصوص بخارایی، تغییر چهره داده بودن و خیلی آراسته کراوات و کت و شلوار پوشیده بودن تا کسی به اون‌ها شک نکنه. قرار بر این بود که هر یک، گوشه‌ای نزدیک ساختمون مجلس منتظر اقدام بخارایی باشن، و بعد هم اگر نقشه اجرا شد، به فرار اون کمک کنن.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب به کی می‌گن قهرمان؟
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۹۶
زبانفارسی
شابک978-964-506-750-0
موضوع کتابکتاب مذهبی انقلاب دفاع مقدس نوجوان، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه الکترونیک
۶۵۰۰ ت - 1.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب به کی می‌گن قهرمان؟

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب به کی می‌گن قهرمان؟

برای دریافت کتاب به کی می‌گن قهرمان؟ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.