معرفی و دانلود سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه

عکس جلد سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه
قیمت:
28000 تومان - 3.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه

سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه نسخه‌ای بازنویسی شده از اثر برجستهٔ ابوالقاسم فردوسی است که سعید بیابانکی در پنجاه و دو بخش جذاب و شنیدنی برای نوجوانان نوشته است. این اثر سومین فصل از این مجموعه صوتی به شمار می‌رود که هر دوهفته یک‌بار منتشر می‌شود.

درباره سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه:

یکی از آثار ارزشمند ادبیات فارسی که قرن‌هاست موردتوجه تمامی افراد در سراسر جهان قرار گرفته است، شاهنامهٔ فردوسی (Shahnameh) است. سراسر این اثر بی‌نظیر تاریخی پر از درس زندگی، استقامت و پایداری در برابر مشکلات و تحمل سختی‌ها است. داستان‌های موجود در این کتاب که از غنی‌ترین آثار ادبی ایران محسوب می‌شود، همگی حال و هوایی اسطوره‌ای و حماسی دارند.

سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه، نمونه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده برای نوجوانانی است که دوست دارند این اثر برجسته را بشنوند و با تاریخ غنی سرزمینمان ایران بیشتر آشنا شوند. فردوسی کوشیده است تا افسانه‌ها و تاریخ ایران‌زمین را از آغاز تا حمله اعراب به ایران روایت کند. این اثر در مجموع از سه بخش اسطوره‌ای، پهلوانی و تاریخی تشکیل شده است.

داستان‌هایی که در شاهنامه می‌شنوید، پر از پند و اندرزهای آموزنده و بسیار ارزشمند هستند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان درس زندگی یاد کرد. به طور مثال با شنیدن این اثر یاد می‌گیرید در این دنیا نه شادی و نه غم پایدار نخواهند بود؛ بنابراین در زمان بروز مشکلات نباید به خودتان سخت بگیرید و در زمان شادی‌ها نیز، از زندگی غافل نشوید. نکتهٔ دیگر شاهنامه در این است که فردوسی در این اثر بسیار به عنصر شادی توجه نشان داده و این موضوع را یکی از مهم‌ترین چیزها در زندگی معرفی کرده است.

از ویژگی‌های دیگر این اثر برجسته می‌توان به این موضوع اشاره کرد که شخصیت‌های این داستان همگی در زمان تصمیم‌گیری‌های مهم از دانش و عقل خود استفاده می‌کنند تا مبادا در آینده پیشمانی به سراغشان بیاید. شما نیز با شنیدن این اثر یاد می‌گیرید که در هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی دقت کنید و از دانش و عقلتان بهره ببرید.

در انتها باید گفت نثر نویسنده در این کتاب بسیار روان، صریح و صادقانه است و به همین خاطر داستان‌هایی که در آن روایت شده همگی بر جان می‌نشیند و تأثیر خود را می‌گذارد. درواقع می‌توان گفت سعید بیابانکی شاهنامه را با نثری ساده نوشته و آن را برای مخاطب نوجوان قابل‌فهم‌تر و جذاب‌تر کرده است.

درباره سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی:

انتشارات سوره مهر با همکاری گروه فرهنگی سماوا به‌قصد شناساندن ادبیات کهن ایرانی به کودکان و نوجوانان، این مجموعه‌ای صوتی را تدارک دیده‌اند. در هر فصل از این سریال صوتی یکی از آثار کهن و ارزشمند از ادبیات فارسی انتخاب شده و با زبانی امروزی و ساده قصه‌های جذاب و برگزیده آن روایت می‌شوند.

سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

نوجوانان علاقه‌مند به فرهنگ و ادبیات کهن ایران و داستان‌های تاریخی، مخاطب اصلی این کتاب شنیدنی و جذاب هستند.

سعید بیابانکی را بیشتر بشناسیم:

این نویسنده و شاعر برجسته ایرانی در سال 1347 در خمینی‌شهر به دنیا آمد. او در رشته کامپیوتر در دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شد و در سال 1388 از دانشگاه اصفهان نشان درجه یک طلایی را به وی اهدا شد. سعید بیابانکی اولین کتاب شعر خود به اسم «ردپایی بر برف» را در سال 1369 به چاپ رساند. اما زمانی به شهرت رسید که کتاب «نیمی از خورشید» را منتشر کرد.

وی به‌عنوان مدیر روابط‌عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و همچنین دبیر هنری سیزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره نیز فعالیت داشته است. بیابانکی در سال‌های 1394 و 1395 در برنامهٔ تلویزیونی «نقد شعر» به‌عنوان مجری فعالیت می‌کرده است. این شاعر و نویسندهٔ برجسته موفق به دریافت جایزه کتاب فصل برای کتاب «سنگچین» شده است.

از دیگر آثار سعید بیابانکی می‌توان به «نه ترنجی، نه اناری»، «نامه‌های کوفی»، «یلدا»، «چقدر پنجره» و «لبخندهای مستند» اشاره کرد.

ابوالقاسم فردوسی را بیشتر بشناسیم:

این شاعر و سخن‌سرای ایرانی در سال 319 خورشیدی به دنیا آمد. او از زمان کودکی به کسب علم و دانش علاقهٔ زیادی داشت و شیفتهٔ داستان خواندن بود. به همین دلیل ابوالقاسم فردوسی (Ferdowsi) در جوانی تصمیم گرفت تا شاهنامه را به نظم درآورد. وی در سال 370 یا 371 هجری شروع به نوشتن و به نظم درآوردن شاهنامه کرد و موفق شد با قلم خود زبان پارسی را دوباره زنده کند.

فردوسی در نهایت در سال 401 خورشیدی در شهر طوس از دنیا رفت و همان جا به خاک سپرده شد. ازآن‌پس شاهنامه به‌عنوان پرمایه‌ترین مجموعه شعر به‌جامانده از دوران سامانی و غزنوی به شمار می‌آید. این شاعر توانا طبع بسیار لطیفی داشت و سخنش از انواع گزند‌های زبانی به‌دور بود.

در بخشی از سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه می‌شنویم:

وقتی منوچهر صد و بیست‌ساله شد، ستاره‌شناسان پیش‌بینی کردند که او به‌زودی خواهد مرد. پس به او این خبر تلخ را دادند و یکی از ستاره‌شناسان گفت: «منوچهر شاه. تو به‌زودی باید از این دنیا بار سفر ببندی. پس بهتر است پیش از مرگ کاری را که باید به انجام برسانی.» منوچهر وقتی سخن ستاره‌شناسان را شنید، دستور داد تخت او را آماده کنند و همهٔ دانشمندان و بزرگان را هم دعوت کرد.

بعد هم به پسرش نوذر دستور داد که کنار او بنشیند و گفت: «من صد و بیست سال عمر کردم. در این سال‌ها من تلاش کردم که مردم آسوده باشند. با دشمنان زیادی جنگ کردم. امروز که احساس می‌کنم باید از این جهان بار سفر ببندم، این تخت پادشاهی و همهٔ دارایی خودم را به پسرم نوذر می‌دهم و از او می‌خواهم که با مردم مهربان باشد و به فرمان خداوند نیز گوش دهد. پس ای نوذر در جنگ‌ها حتماً از سام و زال و رستم کمک بگیر. آنان پهلوانانی دلیر و نترس هستند.»

منوچهر این‌ها را گفت و درحالی‌که اشک می‌ریخت و نوذر و همهٔ بزرگان مجلس هم گریه می‌کردند، چشم‌هایش را بست و از دنیا رفت.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
2 دقیقه
معرفی
7 دقیقه
ضحاک ماردوش
8 دقیقه
داستان ضحاک با پدرش
3 دقیقه
پایان روزگار جمشید
3 دقیقه
پادشاهی ضحاک
4 دقیقه
خواب ضحاک
4 دقیقه
تولد فریدون
4 دقیقه
فریدون شانزده ساله
7 دقیقه
داستان کاوهٔ آهنگر
5 دقیقه
جنگ فریدون با ضحاک
3 دقیقه
ماجرای فریدون و جانشین ضحاک
5 دقیقه
در بند شدن ضحاک به دست فریدون
2 دقیقه
زال و رودابه
3 دقیقه
تولد زال و داستان سیمرغ
4 دقیقه
خواب دیدن سام
4 دقیقه
آگاه شدن منوچهر از کار سام و زال
4 دقیقه
آمدن زال نزد مهراب
3 دقیقه
داستان رودابه و کنیزان
4 دقیقه
رفتن کنیزان رودابه به دیدن زال
3 دقیقه
برگشتن کنیزان نزد رودابه
4 دقیقه
رفتن زال به دیدار رودابه
3 دقیقه
نامه نوشتن زال به سام
5 دقیقه
آگاه شدن سیندخت از ماجرای رودابه و زال
5 دقیقه
آگاه شدن منوچهر شاه از کار زال و رودابه
5 دقیقه
دیدار سیندخت و سام
3 دقیقه
آمدن زال نزد منوچهر
5 دقیقه
پرسش‌های دانشمندان از زال
4 دقیقه
نامهٔ منوچهر به سام و عروسی زال و رودابه
3 دقیقه
تولد رستم
7 دقیقه
باز هم سیمرغ
4 دقیقه
آمدن سام به دیدن رستم
2 دقیقه
کشته شدن فیل سفید به دست رستم
4 دقیقه
رفتن رستم به کوه سپند
3 دقیقه
نامهٔ پیروزی رستم
3 دقیقه
نامهٔ زال به سام
3 دقیقه
پایان عمر منوچهر
4 دقیقه
رستم و سهراب
2 دقیقه
رسیدن رستم به شهر سمنگان
4 دقیقه
آشنایی رستم با تهمینه
5 دقیقه
تولد سهراب
4 دقیقه
نامهٔ افراسیاب به سهراب
3 دقیقه
رسیدن سهراب به دژ سپید
4 دقیقه
جنگ سهراب و گردآفرید
4 دقیقه
نامهٔ پدر گردآفرید به کاووس شاه
4 دقیقه
نامهٔ کاووس شاه به رستم
4 دقیقه
عصبانی شدن کاووس شاه
3 دقیقه
لشکرکشی رستم
4 دقیقه
کشته شدن ژنده رزم به دست رستم
3 دقیقه
پس رستم کجاست؟
4 دقیقه
حملهٔ سهراب به سپاه کاووس
5 دقیقه
جنگ رستم و سهراب
5 دقیقه
به خاک افتادن رستم
11 دقیقه
کشته شدن سهراب
4 دقیقه
داستان سیاوش
3 دقیقه
تولد سیاوش
3 دقیقه
بازگشت سیاوش از زابلستان
2 دقیقه
درگذشت مادر سیاوش
3 دقیقه
دل بستن سودابه به سیاوش
5 دقیقه
آمدن سیاوش نزد سودابه
4 دقیقه
آمدن سیاوش برای بار دوم به شبستان
5 دقیقه
رفتن سیاوش برای بار سوم به شبستان
3 دقیقه
نقشهٔ جدید سودابه
4 دقیقه
گذشتن سیاوش از آتش
3 دقیقه
آگاهی کاووس از آمدن افراسیاب
4 دقیقه
خواب افراسیاب
5 دقیقه
نامهٔ سیاوش به کاووس
5 دقیقه
ماجرای سیاوش و فرنگیس
3 دقیقه
کاخ بزرگ سیاوش
3 دقیقه
رفتن گرسیوز نزد سیاوش
4 دقیقه
نقشهٔ گرسیوز برای سیاوش
5 دقیقه
بازگشت گرسیوز نزد افراسیاب
4 دقیقه
جنگ سیاوش با افراسیاب
4 دقیقه
مرگ سیاوش

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابسریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه
نویسنده،
راویگروه گویندگان
ناشر چاپیانتشارات مهرک
ناشر صوتی گروه فرهنگی سماوا
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۴ ساعت و ۵۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی نوجوان، کتاب داستان و رمان نوجوان
قیمت نسخه صوتی
28000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه

Mahin Alipour
۱۴۰۲/۱/۶
داستانهایی که در شاهنامه میشنویم پر از پند و اندرزهای آموزنده و بسیار ارزشمند هستند و می‌توان از آن‌ها به عنوان درس زندگی یاد کرد. به طور مثال با شنیدن این اثر من فهمیدم و یادگرفتم در این دنیا نه شادی و نه غم پایدار وموندنی نیس؛ بنابراین در زمان بروز مشکلات نباید به خودمون سخت بگیریم و در زمان هم و شادیها نیز، از زندگی غافل نشیم. نکته دیگر شاهنامه در این است که فردوسی در این اثر بسیار به عنصر شادی توجه نشان داده این موضوعی هستش که تو این زندگی ماشینی باید بهش دقت کنیم و وقت بزاریم برای من که خیلی مفید بود
نگار استادهاشم
۱۴۰۱/۸/۶
بقیش چی‌پس، ۴۳ ثانیه اولش که موسیقیه که به نظرم خیلی زیاده، بعد دوباره اخرش یه موسیقیه طولانی یاد کانالای ماهواره افتادم ۵ دقیقه از فیلمو نشون میدن نیم ساعت تبلیغ میزارن😂، بعد اینکه بعد از سیاوش چیشد چرا ناقصه، صدای گوینده‌ها مخصوصا اون خانم جیغ جیغوئه که مصنوعی گریه میکرد رو هم اصلا دوس نداشتم، و کلا صدا گذاری کمی ضعیف، خانما ضعیف تر👎🏻، ولی در کل شاهنامه حرف نداره حتی به این شکل، ماهیتش فوق العاده غیر قابل انکار، توقع میره برای همچین اثر برجسته‌ای دقت و کوشش بیشتری کرد، با تشکر
سالک 0
۱۴۰۱/۱/۱۴
قشنگ بود ولی خلاصه وار هست
تا یه پهلوان میاد قبلی حذف میشه
سرگذشت فریدون چی میشه زال چی میشه
چرا وقتی شاه کاووس دارو نداد رستم همچنان با شاه موندو تا اخر عمرش خدمت کرد بااینکه میشد پسرش نجات پیدا کنه
چرا سیاوش موقع لشگرکشی افراسیاب همون اول به پیران پیام نداد تا جلو این فاجعه رو بگیره
و خیلی
نکته‌های نامفهوم دیگر که پیامم طولانیتر خواهد شد
و در آخر ادامه داستان کجاست ایا پسر سیاوش انتقام خواهد گرفت؟
معصومه کریمی
۱۴۰۳/۱/۹
بسیار دلنشین بود مخصوصا که صوتی بود و در حین انجام کار میتوان به آن گوش داد. من خودم به شخصه داستانهای کمی از شاهنامه رو خونده یا شنیده بودم ولی یکجا چند داستانشو با این نثر روان و اجرای خوب ندیده بودم. کتابراه این امکانو ایجاد کرده تا با این کتابها آشنا بشیم و از اونها براحتی استفاده کنیم. ممنونم کتابراه
Alireza Mahmoodi
۱۴۰۱/۲/۵
سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی شاهنامه، براستی زحمت زیادی کشیدن تا این مجموعه را به این صورت روان در اختیار عموم قرار داده‌اند گویندگان فوق العاده خوب وقصه‌های شیرین و جذاب البته بنظرم نسبت به اجرای متن کمی موسیقی آن بیشتر بود ولی در کل ارزش شنیدن دارد از دست اندرکاران این سریال کمال تشکر دارم من لذت بردم متشکرم
ن د ا ز ر ن د ی
۱۴۰۱/۴/۲۴
شاهنامه عالیه🧠💪
من به خاطرحماسی بودن شاهنامه از خواندن سر باز میزدم😳اما، اما، وقتی خواندمش، در چندین ماه، کیف کردم و متوجه شدم که حماسی بودنش، در برابر کتابی که درس زندگی میده و درس فرهنگی و توسعه و رشد فردی و... هاش بسیار زیادتره، هیچه👌لذت بردم و شاهنامه واقعا شاه کتابی است ارزشمند🎯💰🙏
Z M
۱۴۰۱/۱/۲۴
خلاصه بودنش باعث شد تو زمان‌های بلا استفاده فایلش رو گوش کنم و تو مدت کوتاهی تمومش کنم.
اما طولانی بودن موسیقی اذیتم میکرد و اینکه هر فایل فقط ۲ الی ۵ دقیقه بود.
اگر فایل‌ها رو بخش بندی میکردن و هر فایل مربوط به زندگی یک شخصیت از تولد تا مرگ بود به نظرم بهتر میشد.
رضا اسدزاده
۱۴۰۱/۵/۲۲
اگر دوست دارید فرزندان شما با شاهنامه فردوسی آشنا شوند و به مطالعه ادبیات اصیل و غنی فارسی ترغیب شوند، حتما این کتاب صوتی را که توسط گویندگان حرفه‌ای صدا گذاری شده را تهیه کنید و توی ماشین به جای ترانه این داستان‌ها را با خانواده گوش کنید و لذت ببرید
مهران راستی
۱۴۰۱/۱/۶
خوب بود ولی چرا انقدر کوتاه و سهم موسیقیش تا این حد طولانی ب نسبت متن. بعدم صداش واقعاً در حد اعصاب خوردیه حیف این کار قشنگ با این موسیقی نا هم خوان. ولی اطلاعات بسیار خوبی از داستانهای شاهنامه میده و گویندگی هم بسیار هنر مندانه
مبینا حسینی
۱۴۰۱/۱/۴
فرهنگ و هنر ایرانیا واقعا دست مریزاد داره ولی حیف که زیاد از هنرمندان استقبال و حمایتی نمیشه
تشکر میکنم بخواطر زحمات دوستان و اینکه واقعا نثر خوب و ساده‌ای برای فهمیدن شاهنامه هست ولی داستان‌های شاهنامه خیلی خلاصه و کوتاه شده
Paradigm
۱۴۰۱/۳/۱۶
گویندگی خوبی داره و تعداد داستان‌های خیلی زیادی هم داره ولی تمام داستانها بشدت خلاصه شدند به طوری که هرکدام فقط چهار پنج دقیقه است. ولی اگر حوصله کتابهای طولانی را ندارید یا فقط میخواهید داستان هاش شاهنامه را مرور کنید کتاب خوبی است.
mahmod tamirkari
۱۴۰۱/۲/۲۳
سلام اززحماتی که دراین راستا کشیدن که علاقه وشنیدن داستان‌های زیبای این شاهکار فارسی دربین مردم زیاد بشه تحسین برانگیزه
ولی واقعاً موزیک اول بین واخر داستان‌ها از خود داستان زیادتر بود لطفاً این نقیصه را برطرف کنید
با تشکر
Eti Atshani
۱۴۰۱/۱/۲۰
بسیار کار شایسته هرچند در واقع تیتر وار وسریع بود اما برای علاقمند کردن وحد اقل، آشنایی با زیبایی شاهنامه لازم است دست به چنین کارهایی زد ممنون از تمام دست اندر کاران، فقط موزیک، میتوانست با سلیقه تر انتخاب شود باز هم تشکر
رقیه اسلام نیا
۱۴۰۱/۱/۸
این نوع کتاب‌ها را برای بچه‌ها بخوانیم و آن‌ها را با شاهنامه که نشانی از فرهنگ اصیل و کهن ایران زمین است آشنا کنیم. چیزی که اکنون در حال از بین رفتن است و در جامعه با عدم اشنایی و اگاهی از سوی جوانان و نوجوانان برخورد مشاهده میکنیم.
مانا
۱۴۰۱/۱۰/۲
در باره شاهنامه و شاهنامه خوانی چه میتوان نوشت عالی اما به نظرم خیلی خلاصه بود موسیقی بیشتر از متن خودش را نشان میداد و سرنوشت بعضی‌ها را من متوجه نشدم چه ولی باز هم ممنون از کتابراه بخاطر کتابهای صوتی خوبش
مشاهده همه نظرات 106

راهنمای مطالعه سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه

برای دریافت سریال صوتی قصه‌های شیرین ایرانی، فصل سوم: شاهنامه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.