دانلود فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول

  • ناشر: فصلنامه مطالعات نوین بانکی
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول

فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول منتشر شد. نقش بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در رونق اقتصاد ملی، وظایف بانک‌ها و موسسات مالی پس از صدور چک به منظور تسریع در خدمات بانکداری و تحلیل ماهیت حقوقی بهره و سود بانکی در نظام بانکی کنونی، از جمله عناوینی است که در این شماره از مجله می‌خوانید.

این نشریه در زمینه‌ی پذیرش و چاپ مقالات رشته‌ی علوم بانکی و بانکداری اسلامی فعالیت خود را از زمستان سال 1397 در گستره‌ی فراملی و سراسری شروع کرده است و با رویکردی پژوهشی و تحقیقاتی با انتشار مطالب علمی به جرگه‌ی فصلنامه‌های علمی کشور پیوست.

این فصلنامه تلاش می‌کند برخلاف بیشتر نشریات تخصصی دیگر، به حوزه‌ی تخصصی خود به صورتی خاص و با نگاهی که مورد استفاده‌ی مردم است، توجه کند.

در بخشی از فصلنامه مطالعات نوین بانکی - شماره اول می‌خوانیم:

با توجه به مقایسه نرخ سود سپرده‌های بلندمدت نظام بانکی ایران در پنج سال گذشته با متوسط نرخ بهره بانک‌های شاخص، به نظر می‌رسد وضعیت فعلی نرخ‌های سپرده‌های بلندمدت وضعیت مناسبی است و هر نوع کاهش در آن‌ها (با فرض ثابت ماندن نرخ تورم حدود 15 درصد) سبب نگرانی سپرده گذاران و توقف رشد یا کاهش سپرده‌های مدت‌دار خواهد شد. اگر سیاست تثبیت قیمت‌ها موفق شود و نرخ تورم برای سال‌های 1384 و بعد آن کاهش یابد می‌توان به اندازه کاهش نرخ تورم، از نرخ سود اسمی سپرده‌های بلندمدت کاست. بر این اساس، طرح پیشنهادی مجلس که کاهش نرخ سود سپرده‌ها را تا 18 ماه از اجرای طرح، مسکوت گذاشته، فی نفسه منطقی و حساب شده است و پیشنهاد کاهش 4 درصدی سود سپرده‌ها در 18 ماه دوم اجرای طرح در صورتی موجه خواهد بود که تا آن زمان، تورم، کاهش یافته یا نشانه‌های کاهش آن مشهود باشد.

علیرغم کاستی‌های موجود در فرآیند تعیین نرخ، تاکید می‌گردد که در شرایط کنونی، تغییر نرخ‌های سود بانکی می‌باید مستند به مطالعات کارشناسی و واقعیات اقتصاد کشور انجام گیرد و هرگونه کاهش در نرخ‌های سود بدون توجه به شاخص‌های اقتصادی (همانند تورم و …) باعث ایجاد صف و اختلال بیشتر در سیستم بانکی می‌شود. از بعد سپرده‌ها نیز کاهش نرخ سود باعث خروج منابع سپرده‌ای از شبکه بانکی، تغییر ترکیب سپرده‌های بانکی، رونق بازارهای موازی، رشد حباب گونه این بازارها، ایجاد فشارهای تورمی و گسترش بازار غیرمتشکل پولی گردیده و شرایط را برای فعالیت اشکال مختلف و مجدد شرکت‌های مضاربه‌ای مهیا می‌سازد.

از سوی دیگر سپرده‌های جاری و پس انداز نظام بانکی ایران که حدود 50 درصد سپرده‌ها را تشکیل می‌دهند، تابع نرخ‌های سود بانکی نیستند، اما سپرده‌های مدت دار تابع مستقیم سود سپرده‌ها هستند و نرخ‌های سود واقعی سپرده‌ها در سال‌های اخیر در حدی است که هر نوع کاهشی در آن‌ها بدون کاهش نرخ تورم، باعث خروج بخشی از آن‌ها از نظام بانکی می‌شود؛ در نتیجه طرح کاهش سود بانکی باید با فاصله زمانی معناداری، متقاضی کاهش سود سپرده‌ها باشد. گرچه نرخ واقعی تسهیلات بانکی ایران برای بخش‌های تولیدی (کشاورزی، صنعت، معدن و مسکن) به طور متوسط کمتر از نرخ‌های جهانی و فی نفسه قابل قبول است.

 ۱۹۶ صفحه، ۶۴۵ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 2645-5420 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

عوامل کلیدی مؤثر بر پیاده‌سازی مدیریت ارتباط با مشتری در مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی (مطالعه‌ی موردی مؤسسه‌ی اعتباری کوثر)
نقش بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در رونق اقتصاد ملی
وظایف بانک‌ها و موسسات مالی پس از صدور چک به منظور تسریع در خدمات بانکداری
تحلیل ماهیت حقوقی بهره و سود بانکی در نظام بانکی کنونی
بررسی رابطه پول و بانکداری
علل ارتکاب جرایم اقتصادی و راه‌های پیشگیری از آن
الزامات حقوقی پرداخت مالیات و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور
بررسی حقوقی پولشویی در نظام بانکی کشور
بررسی نهادهای موثر و ارزیابی حاکمیت شرکتی و جایگاه آن در نظام بانکداری اسلامی و ایران

راهنمای دانلود فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول

برای دانلود فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود  فصلنامه علمی مطالعات نوین بانکی - شماره اول