دانلود مجله سینما و ادبیات - شماره 63

  • ناشر: مجله سینما و ادبیات
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی مجله سینما و ادبیات - شماره 63 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید مجلهنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی مجله سینما و ادبیات - شماره 63 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی مجله سینما و ادبیات - شماره 63

مجله سینما و ادبیات - شماره 63، منتشر شد. دیباچه‌ای بر مالیک متاخر، به بهانه خط باریک قرمز، ترنس مالیک، ریچارد لینکلیتر، مایکل فاسبیندر در یک قاب و معضلات تعالی‌گرایی در سینمای ترنس مالیک، از جمله عناوینی هستند که در این شماره از مجله می‌خوانید.

فلسفه حیات نیل به پرسشی است بنیادین درباره چیستی آن و چند و چون ذات هستی. در شصت‌ و دو شماره گذشته در کنار شما تلاش کردیم تا به این پرسش فارغ از پاسخ آن دست پیدا کنیم. پرسشی که ذهن جست‌وجوگرمان با هر کشف از اینکه کمی به آن نزدیک‌تر شده به شوق می‌آید. ترنس مالیک که اعقابش نشان از خویشی با ایرانیان دارند؛ فیلسوف و فیلم‌سازی است که در این شماره بنا به اهمیت آن محور بخش سینمای جهان، همچنین بخش فیلم‌ها و احساس‌ها قرار گرفته است.

خوانندگان سینما و ادبیات با ترنس مالیک ناآشنا نیستند. استفاده پرحجم مالیک از تصاویر طبیعی، میل به الهام‌آفرینی و بهره‌گیری از قاب‌های زیبا و موسیقی ناب، پرداختن به رابطه انسان و طبیعت و خلق آثار نوآورانه و شعرگونه با چندلایگی معنایی از این سینماگر، فیلسوفی ساخته که دوربین سیال و متفکرش در میان هنر‌ دوستان و اهالی فرهنگ؛ پرطرفدار و ستودنی است؛ البته برخی سینمای قصه‌گریز و آرامش حاکم بر سینمای مالیک که به کندی ریتم فیلم‌هایش منجر شده را پرملال یافته و زبان به مخالفت گشوده و قلم بر نقد آثارش گردانده‌اند.

سیالیت دوربین و اندیشه‌مندی در این شماره اما تنها مختص مالیک نیست. در بخش ادبی به مقوله ذهنی‌نویسی در روایت ادبی و به تبع آن زبان و زمان پرداخته‌ایم. در فلسفه و جامعه‌شناسی ذهن و عین دو شاخه اساسی را تشکیل می‌دهند و در هنر و فرهنگ اگر از خیر مفاهیم تقلیل‌ یافته‌ای مانند الهام یا توهم بگذریم اشکال مختلف بیان ادبی را از آن خود کرده‌اند. اگر از زاویه زبان و ادبیات بخواهیم به بحث روایت ذهنی نگاه کنیم، غیر از جریان سیال ذهن که به عنوان پدر روایت ذهنی شناخته می‌شود، اشکال دیگر روایت که در آن‌ها تغییر در مکان و خصوصاً زمان ملحوظ شده روایت ذهنی به شمار می‌آیند. آن جا که راوی ترس‌ها، عصبانیت‌ها و یا سرگشتگی‌ انسان یا خود را روایت می‌کند، آن جا که از خوشحالی یا بیزاری سخن می‌رود و به خصوص وقتی زمان شکل سرراست و خطی خود را در روایت کنار می‌گذارد، همه را می‌توان در فهرست روایت‌های ذهنی ردیف کرد.

از سینمای سیاسی در بخش سینمای ایران به عنوان مقوله‌ای که واجد تعریف مشخص، سرراست و روشنی نیست یاد می‌شود. از نظر شکلی سینمای سیاسی خصوصیات یک ژانر را به صورت کلی ندارد. فرهاد توحیدی بر آن است که فیلم سیاسی اثری است که به موضوع مناسبات حاکم بر اداره جامعه می‌پردازد. ولی آیا واقعا آثار انقلابی که این مناسبات را به چالش می‌کشند یا آثار ایدئولوژیک که از منظری دیگر به همین مناسبات می‌پردازند درون این دسته‌بندی جای نمی‌گیرند؟ امید روحانی، فریدون جیرانی و کمال تبریزی در نظریات خود گونه‌های مختلفی را در سیاهه فیلم‌های سیاسی قرار می‌دهند و معتقدند این گستردگی معنا راه به جایی نمی‌برد. و همین‌ جاست که می‌توان نتیجه گرفت سینما و کلاً فرهنگ و هنر از سیاست جدا نیستند و همان‌طور که در مقالات این شماره می‌بینید همچون شاعرانگی و تخیل (موضوع‌های دو شماره پیشین)، سیاست‌ورزی هم می‌تواند به صور گوناگون اثر هنری را مصادره و از آن خود کند.

 ۲۰۹ صفحه، ۱۹ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 1735-2924 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید مجلهنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

زندگی و آثار ترنس مالیک / راوی سیال هستی
دیباچه‌ای بر مالیک متاخر / سمفونی‌های سرگشتگی
به بهانه خط باریک قرمز / «آن مجسمه، یک کابوس است»
ترنس مالیک، ریچارد لینکلیتر، مایکل فاسبیندر در یک قاب
معضلات تعالی‌گرایی در سینمای ترنس مالیک
واکاوی سبک و مضامین الاهیاتی در فیلم «به سوی شگفتی»
تحلیل تقسیم‌بندی معمارانه‌ی فضا در فیلم‌های ترنس مالیک
نگاهی به فیلم «درخت زندگی» ساخته‌ی ترنس مالیک
زندگی مخفی ترنس مالیک
درباره‌ی سفر زمان مالیک / به واقعیت تبدیلش کن؛ فرم و خلأ
گفت‌وگوی میشل سیمان با ترنس مالیک درباره‌‌ی «زمین‌های بایر»
درباره‌ی «خط باریک قرمز» / سرنیزه‌ها در بهشت
واقعه‌نگاری یک فیلم: «روزهای بهشت»
کودکی که بودم: شوالیه‌ی جام‌ها
درباره‌ی «آهنگ به آهنگ» ترنس مالیک
گفت‌وگو با کامران رستگار
نگاهی به کتاب تصاویر بازمانده: سینما، جنگ و خاطرۀ فرهنگی در خاورمیانه اثر کامران رستگار
ماراتن زندگی: نگاهی به دو فیلم سینمایی با موضوع ورزش دو و میدانی
زائران معبد زئوس: هیو هادسن و ارابه‌های آتش
دربارۀ «تنهایی کی دوندۀ استقامت» اثر تونی ریچاردسن
آرامش در حضور دیگران؛ سیاسی‌ترین فیلم سینمای ایران
سینمای سیاسی، از زیباشناسی سیاست تا سیاست‌زدگی ایدئولوژیک
نگاهی به تعریف و گستره سینمای سیاسی
کلیاتی درباره سینمای سیاسی و نسبت سینمای ایران با آن
تحلیل مفهوم «سینمای سیاسی» از دیدگاه «ژانر» و «تم» در «سینمای ایران»

راهنمای دانلود مجله سینما و ادبیات - شماره 63

برای دانلود مجله سینما و ادبیات - شماره 63 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود  مجله سینما و ادبیات - شماره 63