دانلود کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟!

  • از: علیرضا عالی زاده
  • ناشر: انتشارات نظری
  • ۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟! و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟! و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟!

علیرضا عالی زاده در کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟!، اثبات می‌کند که علم و دین را نباید جدا از هم بلکه باید مکمل همدیگر دانست تا باعث پیشرفت و تکامل همدیگر شوند. 

معمای سنگ معمایی است به ظاهر ساده ولی در عین‌حال پیچیده، علیرضا عالی زاده در این اثر برای حل معما ابتدا ادیان توحیدی را مورد بررسی قرار داده تا از ادیان برای حل معما کمک بگیرد. ادیان حل معما را تا آنجایی پیش برده‌اند که برای ما یقینی حاصل می‌شود که خداوند قادر به انجام هر کاری است. سپس با بیان آیات قدرت خداوند در طبیعت نشان داده که قدرت خداوند محدود به، زمان و مکان، نیست و در آخر از علوم فلسفه، فیزیک و نجوم برای حل معما استفاده کرده است.

اما آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟! اگر نمی‌تواند، پس چیزی وجود دارد که او قادر به انجام دادنش نیست. از سوی دیگر، اگر خداوند این کار را انجام دهد، پس باز هم چیزی وجود دارد که او نمی‌تواند انجام دهد‌، یعنی بلند کردن سنگ مورد نظر زمانی که آن را ساخته است. 

این مسئله یک برهان دو وجهی را مطرح می‌کند. اگر بگوییم که خداوند می‌تواند این سنگ را خلق کند، پس به نظر می‌رسد که چنین سنگی می‌تواند وجود داشته باشد و اگر ممکن است سنگی و جود داشته باشد که آنقدر سنگین باشد که او نتواند بلندش کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که خداوند قادر به انجام این کار نیست. اما اگر انکار کنیم که خداوند می‌تواند چنین سنگی را خلق کند، به نظر می‌رسد که از قادر مطلق بودنش دست کشیدیم. هر دو پاسخ ما را به نتیجه‌گیری واحدی می‌رساند. 

در کتاب معمای سنگ می‌خوانیم که بر اساس نظر مسلمانان، یهودیان و مسیحیان، خداوند دست کم سه خصلت دارد. 

الف- اولین ویژگی (قادر مطلق) بودن خداوند است. یعنی هر کاری را که اراده کند انجام می‌دهد. جهان را خلق می‌کند و می‌تواند آن را نابود کند. او می‌تواند مرده را زنده کند و زنده را بمیراند و غیره
ب- دومین ویژگی (عالم مطلق) بودن خداوند است. یعنی هر چه را که باید بداند، می‌داند. هرچه را که اتفاق افتاده و هر چه را که اتفاق خواهد افتاد، می‌داند. از تمامی افکار و رازهای ما آگاه است.
ج- سومین ویژگی (نیک مطلق) بودن خداوند است خدا ما را دوست دارد، و هیچ کار بدی انجام نمی‌دهد. خداوند به همه‌ای بندگانش مهربان است. 

پارادوکس یا معمای سنگ که برای اولین بار توسط دختری از کشور لهستان مطرح شد. یکی از معماهایی است که بدست فیلسوفانی مطرح می‌شوند که می‌کوشند مفهوم (قادر مطلق) بودن خداوند را به چالش و تفکر بکشانند، قادر مطلق بودن خداوند مدعی است که خداوند می‌تواند هر کاری که اراده می‌کند انجام دهد حتی اگر این کار با عقل و منطق ما سازگاری نداشته باشد. چنین مسائلی زمانی مطرح می‌شوند که انسان به شناخت کامل خداوند دست نیافته است و قدرت خداوند را با قدرت انسانی یکی می‌دانند. 

در نتیجه فیلسوفان و افراد شکاک با طرح چنین مسائلی در صدد شناخت بهتر خداوند و رفع شبهات خود هستند. و همچنین طرح چنین مسائلی باعث تفکر ما نسبت به خداوند و افزایش آگاهی ما نسبت به خداوند و همچنین پیشرفت در علوم دینی می‌شود. 

در بخشی از کتاب معمای سنگ می‌خوانیم:

تنوع ادیان در هند به اندازه‌ای است که هند را می‌توان موزه ادیان نامید. دین هند مجموعه‌ای‌ است وسیع از یکتاپرستی و چند خدایی و مونسیم همراه با نوشته‌های آسمانی، آراء گوناگون نظری؛ مکاتب فلسفی، اساطیر و افسانه‌های مقدس. 

برهمن یگانه خدای دین هندو است. به قول «اوپانیشادها»
«در کلیۀ شئون هستی ساری و منتشر است و از هر کوچکی کوچک‌تر، و از هر بزرگی بزرگ‌تر و در داخل و خارج، ظاهر و باطن، اول و آخر، در هر سو و هر جا متجلی است و خود ورای همۀ این مقولات قرار یافته و در عین حال اساس همه موجودات عالم است همانگونه که تمام رودهایی که از اقیانوس سرچشمه می‌گیرند و بازبدان باز می‌گردند همان‌طور نیز همه چیز از برهمن صادر می‌شود و به او باز می‌گردد.» 

«کنااوپانیشاد» مثالی آورده و نشان می‌دهد چگونه تمامی خدایان مطیع برهمن هستند و در مقابل نیروی بی‌همتای او هیچ هستند.
«اوپانیشاد» می‌گوید که برهمن به‌ خاطر خدایان در جنگی پیروز شد و خدایان این پیروزی را از آن خود پنداشتند و دستخوش کبر و خود پسندی شدند.

 ۱۳۶ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-289-530-1 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سخن ناشر
مقدمه
فصل اول: آیات قدرت خداوند در دین اسلام
فصل دوم: آیات قدرت خداوند در ادیان یهودی و مسیحی
فصل سوم: آیات قدرت خداوند در دین زرتشتی
فصل چهارم: آیات قدرت خداوند در دین هندو
فصل پنجم: آیات قدرت خداوند در دین سیخ
فصل ششم: آیات قدرت خداوند در طبیعت
فصل هفتم: حل معمای سنگ
سخن پایانی
واژه‌نامه
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟!

برای دانلود کتاب معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟! و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  معمای سنگ: آیا خداوند می‌تواند سنگی را بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد؟!
امیرارسلان میرزازاده
۱۳۹۷/۷/۲۰
بسیار بسیار عالی است.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)