دانلود کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی

  • از: حسن شیدا
  • ناشر: انتشارات باد
  • ۱۶ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی

کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی، رمانی تاریخی نوشتۀ حسن شیدا است که ماجرای چگونگی به سلطنت رسیدن داریوش کبیر را روایت می‌کند.

رمان تاریخی آتوسا سال‌هایی را یادآوری می‌کند که ایرانیان با ارادۀ آهنین خود در برابر هرگونه ناملایمات و پیش‌آمدهای ناگوار، استوار می‌ایستادند و کنار هم برای ایرانی ماندگار در تلاش بودند. کتاب درون‌مایه‌ای رمانتیک و عاشقانه دارد و از عشق این بانو به کشور، مردم، پدر و حتی یکی از سران کشور سخن می‌گوید.

این کتاب داستان فردی جاه‌طلب و زیرک به نام «گئومات» است که با استعداد تقلید صدا توانسته بود خود را در نبود شاهنشاه ایران «کمبوجیه» به جای «بردیه» پسر «کوروش» جا بزند و مدتی کوتاه بر سرزمین ایران حکومت کند. او خود را از نوادگان سلاطین ماد می‌دانست و روحانی بود، اما با تغییر اوضاع به بت‌پرستی روی آورد و مردم را نیز وادار به بت‌پرستی کرد.

«آتوسا»، دختر کوروش هخامنشی بود که به همسری داریوش درآمد. او و داریوش طی ماجراهایی سعی در از میان بردن گئومات داشتند تا آرامش و آسایش را به ایران بازگردانند. در نهایت با از میان رداشتن گئومات، داریوش کبیر توانست به تخت پادشاهی بنشیند.

آتوسا از جمله زنانی است که در برقراری و پایندگی حکومت هخامنشیان نقش به سزایی داشته است که نویسنده با بهره‌گیری از ویژگی‌های داستانی همچون گفت‌وگو، توصیف، شخصیت‌پردازی و... این افسانه‌ و رویداد تاریخی ایران باستان را به صورت رمانی بسیار زیبا و جذاب نوشته است.

در بخشی از کتاب آتوسا می‌خوانیم:

داریوش جوانى نجیب و دلاور و به دلیل خصایل پسندیده‌ى خود همواره در میان همگنان ممتاز بود و به سبب همین صفات و برخوردارى از قدرت و نفوذ پدر، بسیار زود ترقى کرد، تا آن‌جا که وقتى کمبوجیه براى فتح مصر حرکت کرد، داریوش جوان با عنوان فرمانده ارتش یا بهتر بگوییم، با سمت رئیس ستاد ارتش شاهنشاه در کنار وى اسب مى‌راند. در این سفر به طورى که پیش از این یادآور شدیم آتوسا نیز حضور داشت، اما هیچ‌گاه این دو دلداده نتوانسته بودند به طور دلخواه دیدار و گفت و گویى عاشقانه داشته باشند. هرچند که داریوش در دستگاه کمبوجیه، پس از شاه، بلند مرتبه‌ترین مقام نظامى بود، اما هر آن ممکن بود شاهنشاه ایران با صدور فرمانى کوتاه او را از مقام خود برکنار کند، ولى آتوسا ملکه‌ى کشور بود و داریوش هرگاه که با او روبرو مى‌شد، تنها مى‌توانست احترامات نظامى به جاى آورد، لیکن نگاه‌هاى آنان حرف دیگرى مى‌زد. عشق شاه و گدا نمى‌شناسد. سال‌ها بود که آن دو به یکدیگر علاقه‌مند بودند و هر یک در خلوت خود به یاد دیگرى بود و با او راز و نیاز مى‌کرد.

آخرین دیدار این دو در سفر مصر بود و آن هم تنها چند لحظه و یک روز داریوش خبردار شد که آتوسا به همراه زلفه و فرولاس ناپدید شده است. شاه فرمان داد که داریوش سوارانى زبده را به تعقیب آن‌ها بفرستد و به اردوگاه بازشان گرداند. داریوش ظاهراً اطاعت کرد، اما با ترفندهاى مختلف این کار را به تعویق انداخت و سوارانى را به راه‌هاى اطراف گسیل داشت و فرمان دستگیرى فرولاس و بازگرداندن ملکه را صادر کرد، اما هر راهى بجز راهى که مستقیماً به شوش مى‌رفت و به همین دلیل نیز مسافران فرارى بدون کمترین مشکلى به شوش رسیدند. داریوش مى‌ترسید که کمبوجیه فرمان مرگ آتوسا را صادر کند (همانگونه که برادرش بردیه را از میان برداشت)، یا پس از بازگشت از مصر او را به چنگال مرگ بسپارد، ولى خون بردیه معصوم دامنگیر شاه برادرکش شد و او هیچگاه به وطن بازنگشت.

داریوش نیز که گمان مى‌کرد بردیه، پسر دیگر کورش، به تخت نشسته است، وقتى به کشور بازمى‌گشت، پیکى فرستاد و شاهنشاه جدید را از وفادارى و فداکارى خود و ارتش زیر فرمانش آگاه ساخت و بر طبق دستور شاه جدید که نمى‌خواست با داریوش روبرو شود، پیش از رسیدن به شوش، به پارس رفت، اما دیرى نگذشت که نامه‌اى از آتوسا دریافت داشت که در آن تأکید شده بود هرچه زودتر پنهانى خود را به شوش برساند. نامه‌ى آتوسا بوى عشق، اما رنگ خطر داشت و جوان عاشق به سرعت حرکت کرد. جانش در گرو عشق بزرگ‌ترین و زیباترین دختر ایران زمین و شمشیرش در اختیار او بود. اسب سفید محبوبش او را به تاخت به دیدار معشوق و به سوى تاج و تخت کورش مى‌برد.

 ۲۶۳ صفحه، ۸۴۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-6527-10-9 

چاپ ۱۳۹۱: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سخن آغازین
پیش‌گفتار
1: آغاز ماجرا
2: آتوسا، زیباى غمگین
3: دو برادر مرموز
4: دیدار نابهنگام
5: دیدار پنهانى
6: قتل شاهد
7: مخفیگاه
8: فرولاس
9: دیدار بهنگام
10: مسافرى از پارس
11: دو دلداده
12: مردان نقاب‌دار
13: جادوى مغ
14: در حرمسرا
15: فرولاس آن‌جا چه مى‌کرد؟
16: فرمان دستگیرى آتوسا
17: رایزنى
18: پرک ساس پس سخن مى‌گوید
19: سرانجام دو مغ
20: پادشاهى داریوش
خاتمه

راهنمای دانلود کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی

برای دانلود کتاب آتوسا: مهین بانوی هخامنشی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آتوسا: مهین بانوی هخامنشی
باران تهرانی
۱۳۹۹/۱/۱۴
خوبه ولی بر مبنای تاریخ نیست
baran.0914269@gmail.com باران
۱۳۹۹/۱/۳
مثل همه کتابهای تاریخی جذاب و زیباست
Meysam Saeedi
۱۳۹۸/۱۱/۷
بسیار زیبا و جذاب
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۹)