دانلود کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1

  • از: فرزاد عندلیبی
  • ناشر: انتشارات سوره مهر
  • ۹ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1

کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1، حاصل زحمت‌های مو شکافانه فرزاد عندلیبی در مورد ریتم‌های دف و پایه‌های دف‌نوازی است. در این اثر نخست به آموزش و شیوه‌نامه‌ی آموزش دف و سپس به بعضی خصوصیات دف‌نوازی عندلیبی و سرانجام آسیب‌ها و آفت‌های دف‌نوازی امروز پرداخته شده است.

دف مقر پایدار و کهن در موسیقی عرفانی و خانقاهی دارد، اما تکخوانی دف و شعرخوانی با دف از صد سال گذشته از طریق استاد خلیفه عبدالصمد عندلیبی نوآوری شد. و بعد از آن بزرگانی مانند خلیفه عبدالکریم صفوتی و خلیفه میرزا آغه‌ی غوثی ادامه دهنده‌ی این نوع سبک بودند.

فرزاد عندلیبی نیز تجربه‌ی سالیان دراز در نواختن ساز و آموزش دف را در کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته (Understanding Daf Playing from elementary to advance‬) به طریق راهی قابل فهم و راحت تهیه کرده که دربرگیرنده دو سبک: خانقاهی (سنتی) و نوین است. این کتاب به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشته شده.

چون که ریتم‌های رایج خانقاه کم است، و گاه به شش ریتم ختم می‌شود؛ عندلیبی سعی کرده است تا ریتم‌های مختلف برگرفته از موسیقی ترکی، عربی، فارسی، هندی، چینی، افغانی، اروپایی و کردی را نیز در این دسته‌بندی بیاورد تا جایی که ریتم‌هایی را که با سازهای کوبه‌ای دیگری نواخته شده نیز به دف منتقل کند؛ مثل ریتم‌های طبلای هندی یا افغانی، نقاره‌ی آذری و بندیر عربی که در این کتاب برای دف نگارش شده است.

نت نویسی مخصوص این کتاب به روشی است که از سه خط حامل استفاده شده؛ زیرا اگر کلیه‌ی نت‌ها و علامت‌های روی یک خط نوشته می‌شد هنرجو را گیج می‌کرد، اگر چه قابل انجام بود، اما در این روش سه خطی نت‌خوانی و جداسازی ضربات و علامت‌ها راحت‌تر است.

از دیگر خصوصیات این کتاب نشانه‌ها است که برای ضربات دهلی نوشته شده، که بر روی ساز دف انجام پذیر باشد.

در این کتاب پانزده ریتم اساسی و چندین ریتم مخلوط ارائه شده است، در ضمن علامت زنجیر به دو شکل کششی و کوبه‌ای آمده است. علایم به کار رفته در این اثر بیرون از برنامه‌ی نت‌نویسی بین‌المللی نیست؛ تا شایسته خواندن برای همه‌ی قوم‌ها و ملیت‌ها باشد.

فرزاد عندلیبی در خانواده‌ای اهل عرفان و موسیقی در سنندج چشم به جهان گشود. او از 4 سالگی عضو تیم موسیقی خردسالان سنندج شد، و بعد از آن با راهنمایی‌های خانواده با محیط موسیقی کلاسیک ایرانی و مقامی آشنایی بالاتری پیدا کرد و به آموختن پیانو و تار تصمیم گرفت.

او با ساز تخصصی دف در جوار استادان بزرگی مانند: محمدرضا شجریان، جلیل شهناز، انوشیروان روحانی، رضوی سروستانی، جمشید عندلیبی، جلال ذوالفنون، داود آزاد و... به اجرای موسیقی پرداخته و تا کنون 37 یادواره صوتی و تصویری از او به بازار راهی شده است.

خلاقیت بی‌همتای او در تعیین جمله‌های ریتمیک هماهنگ با تیم و ریزهای شمرده، باارزش است. او دارای مدرک کارشناسی موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در بخشی از کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1 می‌خوانید:

ضربه‌ی دست لنگر یا ضربه‌ی تم

این ضربه با سه عنوان خوانده می‌شود، ضربه‌ی بم، تم یا بسته.
روش اجرای این ضربه بدین صورت است که ابتدا انگشت سبابه مماس بر کمانه دف قرار می‌گیرد. چهار انگشت دیگر به هم چسبیده‌اند و عمود بر انگشت سبابه ناگهان بر پوست دف به حالت سیلی‌وار ضربه وارد می‌کند در این حالت صدای ضربه‌ی ایجاد شده صدای بم خواهد داشت.
نکته: آرنج دست لنگر در این حالت نه به بدن چسبیده و نه فاصله زیادی از پهلو می‌گیرد، بلکه از پهلو تا آرنج به اندازه یک وجب فاصله دارد.

 ۱۰۲ صفحه، ۱۸ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-03-0689-2 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۹۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول
فهرست
پیشگفتار
سخنی با خوانندگان
سخنی دیگر
دیباچه به قلم علی رضایی
ضربات دف
ضربه‌ی دست لنگر یا ضربه‌ی تم
ضربه‌ی دوم دست لنگر یا ضربه‌ی باز
ضربه‌ی سوم دست راست یا ضربه‌ی بک
ضربه‌ی چهارم دست پایه با ضربه‌ی چپ
ضربه‌ی پنجم: ضربه‌ی جفت دست
ضربه‌ی ششم: انواع زنجیرها
زنجیر عمودی (ایستاده)
روش زنجیر افقی با کوبه‌ای
انواع ریزها (ریز کناره، ریز باز، ریز تم)
ضربات دهلی
علایم
فصل دوم
تمرینات اولیه
کشش گرد
کشش سفید
سکوت سیاه
اجرای کشش‌های سیاه و سفید
اجرای کشش چنگ
اجرای کشش و سکوت چنگ
اجرای کشش و سکوت سیاه و چنگ (1)
اجرای کشش و سکوت سیاه و چنگ (2)
اجرای کشش‌های سفید و سیاه و چنگ و دولاچنگ (1)
اجرای کشش‌های سفید و سیاه و چنگ و دولاچنگ (2)
مشق ضربه‌های دست (1)
مشق ضربه‌های دست (2)
مشق ضربه‌های دست (3)
مشق ضربه‌های دست (4)
ضربه‌های جفتی (1)
ضربه‌های جفتی (2)
ضربه‌های جفتی (3)
قطعه‌ای بر اساس مقام خانقاهی «حی الله» (1)
قطعه‌ای بر اساس مقام خانقاهی «حی الله» (2)
نت اشاره
وزن‌خوانی
ریتم‌های لنگ
تمرینات سرعتی
ریز
زنجیر کششی
زنجیر کششی و کوبه‌ای (1)
زنجیر کششی و کوبه‌ای (2)

راهنمای دانلود کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1

برای دانلود کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1

نظرات کتاب آموزش جامع دف نوازی از مقدماتی تا پیشرفته - جلد 1

سیامک عزیززاده
۱۳۹۸/۸/۲۳
عشق است. بهترین و جامع‌ترین کتاب دف.
مصطفی بیدخوری
۱۳۹۹/۹/۴
عالی همه چی داره
مشاهد همه نظرات (۲)