دانلود کتاب صوتی آوای صحرا


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آوای صحرا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی آوای صحرا

عبدالرحمن اونق در کتاب صوتی آوای صحرا، داستانی تاریخی از سال‌های حکومت ناصرالدین‌شاه را در لابه‌لای حوادث تلخ تاراج و غارت، روایت می‌کند.

«مردان» پسر الیاس آخوند بعد از چهارده سال ولایت‌نشینی می‌خواهد به کمش‌دفه‌ در ترکمن صحرا برگردد. این خبر شادی‌بخش است اما سرآغازی برای شایعات فراوان هم هست تا اینکه روشن می‌شود این شایعات چندان هم ‌بیراه نبوده است؛ ناصرالدین شاه از مردان طعمه‌ای ساخته که دو تیره جعفربای و آتابای از قبیله یموت را با هم متحد کند و علیه قبیله‌ تکه‌ها بشوراند.

حالا مردان باید از رضاقلی‌خان تاجر و همسرش که او را بزرگ کرده‌اند، با دلتنگی و اندوه جدا شود و پیش پدر و مادر واقعی‌اش برگردد. بازگشت مردان بیدار شدن کینه‌ و بغض‌های کهنه است؛ حتی پدرش الیاس آخوند و مادرش خدیجه دایزا گمان می‌کنند که فرزندشان مامور ولایتی‌ها‌ است، اما مردان در سر فقط رویای صلح دارد و وقتی که از مردم کمش‌دفه بی‌اعتنایی می‌بیند به پیرزنی به نام هاجر دایزا پناه می‌‌برد. اما آرزوهای او خواب و خیالی بیش نیستند و سرزمین او میدان نبردها و حادثه‌ها و البته دلدادگی‌های غریب می‌شود. روس‌ها و انگلیسی‌ها از بی‌کفایتی حکومت قاجار و اختلافات ترکمن‌ها سود می‌برند تا سرزمین رویاهای مردان را تاراج کنند.

شنیدن رمان «آوای صحرا» مانند سفر به جغرافیای ترکمن صحراست؛ سفری به یک سرزمین شگفت‌آور و پر رمز و راز که در هر گوشه‌اش فریاد دلاوران و شیهه اسبان از گذشته‌های دور، به جای مانده است. اما عبدالرحمن اونق تنها قصد ندارد که ما را به تماشای این دیار ببرد. او اگرچه نام‌ها و جای‌ها و اصطلاحات خوش‌آهنگ ترکمن‌ها را در رمانش به کار می‌برد، اما هدف بزرگ‌تری در سر دارد؛ اونق با چیدن داستان خود در بستر این جغرافیا، علاوه بر اینکه بخشی از گذشته قوم ترکمن را روایت می‌کند، بیانگر بیم‌ها و امیدهای آدمی است. او در رمان خود از معجزه دلدادگی می‌گوید و نیز از سایه‌های بلند خودخواهی و طمع که بر جان عده‌ای می‌افتد تا به نابودی خود و دیگران بپردازند. به عبارتی، اونق در «آوای صحرا» راوی روح و روان انسان است که از یک سوی میل به نیکی و بخشش دارد و از سوی دیگر چون اسبی چموش، بی‌قرار است و خیالات شر در سر می‌پروراند.

در قسمت‌هایی از کتاب صوتی آوای صحرا می‌شنویم:

«در صحرا لازم نبود کسی جار بزند یا پیکی خبر برساند. با خود خبر را می‌آورد. شکست ترکمن‌ها در گوک‌دفه، خبری نبود که کسی از آن خبردار نشده باشد. قتل عام ترکمن‌ها در قلعه گوک‌دفه و فرار کسانی که توانسته بودند جان سالم به در ببرند و تسخیر تمام سرزمین‌های ماوراء خزر توسط روس‌ها، همه را شوکه کرده بود. نگاه‌ها غریبانه به هم دوخته شده بود. نه تنها کمش‌دفه‌ای‌ها، بلکه همه، شکست را پذیرفته بودند و حالا در فکر این بودند که بعد چه می‌شود و چه باید بکنند. آن‌ها می‌دانستند که تا اتفاقی خودش را نشان ندهد، راه مقابله‌ای هم پیدا نمی‌شود حالا اتفاق پیش آمده بود...»

«روسیه برای من کشوری بود با دندان‌های تیز و شکم گرسنه. این را از تاریخ شنیده بودم. بعدها کشوری شد کمونیست و بسیار خطرناک. این را شاه می‌گفت. و این اواخر ابرقدرتی بود بی‌معرفت که این را د ر جنگ هشت ساله به چشم دیدم. و حالا ما در آستانه سفر به این کشور هستیم کشوری با دندان‌ها‌ی ریخته که دیگر نه کمونیست است و نه ابرقدرت»

 ۱۲ ساعت و ۲۷ دقیقه، ۶۸۹ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۲۱ دقیقه
بخش اول
۲۳ دقیقه
بخش دوم
۲۴ دقیقه
بخش سوم
۲۱ دقیقه
بخش چهارم
۲۲ دقیقه
بخش پنجم
۲۰ دقیقه
بخش ششم
۱۷ دقیقه
بخش هفتم
۲۲ دقیقه
بخش هشتم
۲۲ دقیقه
بخش نهم
۲۵ دقیقه
بخش دهم
۲۳ دقیقه
بخش یازدهم
۲۳ دقیقه
بخش دوازدهم
۲۴ دقیقه
بخش سیزدهم
۲۰ دقیقه
بخش چهاردهم
۲۲ دقیقه
بخش پانزدهم
۲۲ دقیقه
بخش شانزدهم
۲۱ دقیقه
بخش هفدهم
۲۴ دقیقه
بخش هجدهم
۲۰ دقیقه
بخش نوزدهم
۲۳ دقیقه
بخش بیستم
۲۱ دقیقه
بخش بیست و یکم
۲۴ دقیقه
بخش بیست و دوم
۲۲ دقیقه
بخش بیست و سوم
۲۱ دقیقه
بخش بیست و چهارم
۲۲ دقیقه
بخش بیست و پنجم
۲۱ دقیقه
بخش بیست و ششم
۲۰ دقیقه
بخش بیست و هفتم
۲۲ دقیقه
بخش بیست و هشتم
۱۹ دقیقه
بخش بیست و نهم
۲۰ دقیقه
بخش سی‌‌ام
۲۲ دقیقه
بخش سی و یکم
۲۰ دقیقه
بخش سی و دوم
۲۳ دقیقه
بخش سی و سوم
۳۰ دقیقه
بخش سی و چهارم

راهنمای دانلود کتاب صوتی آوای صحرا

برای دانلود کتاب صوتی آوای صحرا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  آوای صحرا