معرفی و دانلود کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا

عکس جلد کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا
قیمت:
۲۵,۰۰۰ تومان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا

کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا نوشته‌ی قدمعلی سرامی و فرشاد عربی، با بررسی شواهد اندیشه‌ای مولانا در خلال آثارش موضوعاتی همچون عشق و حقیقت انسان از منظر وی، روح پروری، رسیدن به حقایق با گذشتن از لذت‌های مادی، گذر از نفسانیات و شهوات و... را مورد نقد و تفسیر قرار می‌دهد.

انسان از دو بُعد مادی و مجرد تشکیل شده که برای تربیت آن‌ها به علوم مجزایی نیاز دارد. انسان علاوه بر تأمین نیازهای جسمانی‌اش که دلیل نفس کشیدن و زنده بودن اوست، از جهات معنوی و فراطبیعی هم باید تغذیه شود تا سلامت روح و روانش تضمین شده و به نهایت کمال دست پیدا کند.

این کتاب «مأکولات روحانی» را در ذهن و زبان مولانا مورد بررسی قرار داده است. طبق عقیده‌ی مولوی در این باب که می‌گوید: انسان که «حیوان ناطق» است، به دلیل بُعد حیوانیتش، نیازمند غذاهای غیرمادی و به واسطۀ داشتن قوۀ ناطقه، به تغذیۀ روحانی و معنوی نیاز دارد. بنابراین اگر انسان‌ها بتوانند میزان وابستگی‌شان را به خوراکی‌های مادی کاهش دهند، به همان میزان قادر به افزایش وسعت روحانی و ابعاد ایمانی خود هستند.

این کتاب از پنج پاره تشکیل شده است که به مسائل مختلفی همچون خودشناسی، لزوم اندیشه در هستی، نان و جان، نکوهش شکم‌بارگی، عشق، موسیقی، حکمت، ذکر، سماع، جوع، اصالت جان، روح‌پروری، زندگی در مرگ، نسبیت امور عالم و... می‌پردازد.

در بخشی از کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا می‌خوانیم:

این لقمه‌های شهوتی تمام آن نفسانیاتی است که بند تعلق سالک به دنیاست و برای کسی که باید مدار و مجری عدالت باشد، حکم در افتادن در ورطۀ هلاک را دارد. عارف آگاه بایستی از این دامگاه‌ها آسان بگذرد. گرچه نباید از نظر دور داشت که تعبیر کم خوردن در بیت مذکور، می‌تواند تقلیل مفید معنی نفی» و به معنای نخوردن باشد و گرنه خوردن مأکولات شهوانی کم و زیادش خالی از عواقب نیست. و آن‌سان که در آغازین غزل از دیوان گفته است پرداخت به نان و بقل و شوربا، چندان محلی از اعتبار ندارد که آدمی مستی‌های معنوی را در پای آن‌ها بریزد:

مازان دغل کژبین شده با بیگنه در کین شده
گه مست حورالعین شده که مست نان و شوربا
این سکربین هل عقل را، وین نقل بین هل نقل را
کز بهرنان و بقل را چندین نشاید ماجرا

فهرست مطالب کتاب

پاره نخست: تعاریف و مقدمات
پاره دوم: کلیاتی در شناخت بایسته‌های قوت جان
پاره سوم: بررسی مولفه‌هایی از قوت جان در ذهن و زبان مولانا
پاره چهارم: بررسی مبانی اندیشه‌ای مولوی در باب قوت جان
پاره پنجم: تکمله

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات ترفند
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات365
زبانفارسی
شابک978-600-5963-31-1
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا

برای دریافت کتاب از خوان و نان تا خون و جان: قوت جان در ذهن و زبان مولانا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.