دانلود کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه

  • از: یوسف یزدانی
  • ناشر: انتشارات گیوا
  • ۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه

کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه نوشته‌ی یوسف یزدانی، اثری متعهّد به ارزش‌های انسانی است که گوشه‌ای از دنیای پر فراز و نشیب ادبیات نمایشی در قالب فیلم‌نامه‌های کوتاه را در بر گرفته و شما را با توانایی نویسنده‌ای روبه‌رو می‌سازد که جوایز بسیاری از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده است.

در حوزه‌ی ادبیات نمایشی ایران، چاپ فیلم‌نامه‌های کوتاه در قالب کتاب چندان رایج و معمول نیست و حتی فیلم‌نامه ‌نویسان عرصه‌ی فیلم کوتاه هم تمایل چندانی به این کار ندارند. حال آن که جای خالی این نوع آثار در میان انواع کتاب‌های فیلم‌نامه‌نویسی خالی و بلکه به نظر ضروری می‌آید. ممکن است علت اساسی نادیده گرفتن آثاری از این دست، حمایت نشدن از فیلم کوتاه و فیلم‌نامه‌های کوتاه از طرف همان‌هایی باشد که ادعا دارند از فرهنگ و هنر و ادبیات‌ حمایت می‌کنند.

متأسفانه در عرصه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی، هرگز این بخش از ادبیات نمایشی جدی گرفته نشده است، به خصوص در زمینه‌ی فیلم‌نامه‌های کوتاه، هر نابلدی با نوشتن «روز- خارجی- خیابان» فیلم‌نامه‌نویس می‌شود. در حالی که تمامی فاکتورهای فیلم‌نامه‌های بلند، در آثار کوتاه نیز وجود دارد که متأسفانه در مسابقه‌های گاه به گاه فیلم‌نامه‌نویسی هم، داوران محترم چندان به تکنیک و فن درست نوشتن اهمیتی نمی‌دهند و تنها و تنها به مضمون اثر توجه دارند که این‌ جای تأسف و تأمل دارد.

در آموزشگاه‌های فیلم‌نامه‌نویسی هم، بسیاری از اساتید محترم چندان به نثر فیلم‌نامه تأکید نمی‌کنند و اعتقاد دارند فیلم‌نامه در نهایت نقشه‌ی فیلم است و لازم نیست چندان در مورد نثرش حساس بود! و این اولین ضربه‌ای است که بر پیکره‌ی فیلم‌نامه‌نویسی وارد می‌شود و خانه از پای بست رو به ویرانی می‌نهد.

دقت در استفاده‌ی به جا از واژه‌ها، می‌تواند به تصویری بودن اثر کمک کند و به آن عمق بخشد و نظر نویسنده را حتی در دکوپاژ بیان دارد. بی‌آنکه نویسنده دخالتی در کارگردانی اثر داشته باشد. به عنوان مثال، واژه‌ی «می‌رود» یا «می‌آید» از نظر زاویه و کادربندی بسیار با هم تفاوت دارند و به همین شکل واژه‌های بسیاری که می‌توانند آگاهانه در خدمت فیلم‌نامه و بیان بصری فیلم‌نامه‌نویس قرار گیرند.

در نهایت این مجموعه با تمام کم و کاستی‌هاش، تلاشی هر چند ناچیز در عرصه‌ی ادبیات نمایشی به خصوص فیلم‌نامه‌نویسی کوتاه است. هر یک از فیلم‌نامه‌های این مجموعه در سال‌های دور و نزدیک که در واقع بخشی از آثار دهه‌ی هفتاد و هشتاد می‌باشد که در حالات روحی و فکری متفاوتی نوشته شده‌اند و حیف که جز تعدادی از آن‌ها هرگز تبدیل به فیلم نشدند که اگر در زمان خودشان به فیلم تغییر شکل می‌دادند، شاید هرگز قصد به چاپ نمی‌رسیدند.

در بخشی از کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه می‌خوانیم:

صبح خارجی - خیابان

خیابانی کم تردد با ساختمان‌هایی نوساز و چند طبقه در دو سویش. دیوارهای فرو ریخته یا رو به آوارِ چند ساختمان قدیمی و فرسوده هنوز پا برجاست. پای ساختمانی نوساز، ماشین اداره‌ی پست توقف کرده و دو کارگر جوان و میان سال به همراه راننده‌ی مسن و عینکی، صندوق پستی اسقاطی و کهنه را از جا کنده می‌گذارند توی اتاقک ماشین. کارگرها صندوق جدید را به جای آن می‌کارند و با دو سطل ملات، پایه‌ی صندوق پستی جدید را محکم می‌کنند. پس از اتمام کار، سوار ماشین شده می‌روند. تصویر با یک چرخش نرم برمی‌گردد به سمت صندوق پستی جدید. دختر جوانی در حال گذر، نامه‌اش را می‌اندازد توی صندوق و دور می‌شود.

روز خارجی - اداره‌ی پست

توی محوطه‌ی رو باز اداره‌ی پست که حصاری از سیم‌های خاردار دارد تعداد زیادی صندوق‌های اسقاطی و فرسوده روی هم تلنبار شده‌اند. دو کارگر مذکور صندوق پستی کهنه را کنار بقیه‌ی صندوق‌های فرسوده قرار می‌دهند. متصدی جوان انبار آن‌ها را راهنمایی می‌کند. آن طرف‌تر چند نفر، صندوق‌های کهنه را بار نیسان می‌کنند. متصدی جوان، دفتر بزرگ را باز می‌کند تا شماره اموال صندوق کهنه را یادداشت کند. با دستمالِ پارچه‌ای، محل شماره خورده را سعی دارد پاک کند. متوجه نامه‌ای می‌شود که به جداره‌ی داخلی صندوق پستی چسبیده. با تعجب نامه‌ی توی صندوق را از جداره می‌کَند. به تمبر قدیمی و خود پاکت‌نامه نگاهی می‌اندازد که از ظاهرش پیداست مربوط به سال‌ها پیش است. دفتر را می‌گذارد روی صندوق و پاکت نامه را باز می‌کند. قطعه‌ای عکس به همراه چند برگ گلِ خشکیده، از توی پاکت می‌افتد زمین. متصدی، عکس و برگ‌های گل را برمی‌دارد. صاحب عکس، مرد جوانی با موهای پُرپشت و پیراهن خال ‌خالی است که زنجیر طلایی دور گردنش به وضوح دیده می‌شود. متصدی نامه را از توی پاکت درمی‌آورد و شروع می‌کند به خواندن.

دسته فیلمنامه،
 ۱۰۴ صفحه، ۷۱۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-451-267-1 

چاپ ۱۳۹۹: ۱۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۵۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
یک روز آبی
نامه‌هایی که به مقصد نمی‌رسند!
رخت خواب کاغذی
رسوای دل
صیاد
یک لحظه دیرتر
از پس‌ فردا تا دیروز
لبخند ژکوند
جزیره
پرده آخر
همه چیز برای زندگی
این بود همه‌ی داستان

راهنمای دانلود کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه

برای دانلود کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه

نظرات کتاب از پس فردا تا دیروز: مجموعه فیلمنامه‌های کوتاه

Sayn a
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
دومین فیلم نامه بینظیره
محسن مفتحی
۱۳۹۹/۵/۱۴
برای من جالب بود.
مشاهد همه نظرات (۲)