دانلود کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره

  • از: عباس محمدی اصل
  • ناشر: انتشارات آرمان رشد
  • ۳ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره

کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره نوشته‌ی عباس محمدی اصل، در زمینه انسان شناسی ساخت‌گرا به تأمل در لایه‌های زیرین سطوح فرهنگی در عرصه‌هایی چون اسطوره می‌پردازد و نشان می‌دهد چگونه چنین ترکیبی می‌تواند در محدوده‌های متضادی واقع میان مرگ - زندگی، طبیعت - فرهنگ و مواد خام و پخته، درک شوند.

کلود لوی‌ استروس اسطوره را فی‌نفسه مرتبط با تفکر دانسته که در آن انسان‌ها به ویژه جفت‌های متقابل فکر می‌کنند و انعکاس آن‌ها بر جهان نمایان می‌شود. به نظر لوی استروس آغازی وجود ندارد و اندیشه وحشی نیز مانند همه انسان‌ها به مناطق متوسل می‌شوند با این تفاوت که چنین اندیشه‌ای بیشتر برگرفته از طبیعت می‌باشد. از این لحاظ اقوام به اصطلاح عقب مانده یا نامتمدن و ابتدایی از نظر فعالیت ذهنی از شهروندان جوامع متمدن هیچ کم ندارند و اعمال مغزی آن‌ها به همان اندازه غنی و پیچیده است.

لوی استروس با مطالعه تطبیقی عرصه‌های گوناگون روابط انسانی در میان اقوام ابتدایی و متمدن ثابت کرد حیات غیر مادی اقوام ابتدایی شامل باورها و آیین‌ها و اسطوره‌های پر شاخ و برگ نه هیاهویی بیهوده، بلکه عناصر نظامی نشانه‌ای است که به یاری ساخت‌شناسی قابل فهم است و انسان متمدن جوامع مدرن نیز اصلا با بهره‌گیری از همین ساخت‌ها دنیایش را قابل فهم می‌سازد.

در بخشی از کتاب انسان شناسی کلود لوی‌استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره می‌خوانیم:

لوی استروس می‌کوشد نشان دهد ساخت اندیشه انسان یگانه است و هیچ تمایز اساسی بین شیوه اندیشیدن انسان اولیه و متمدن وجود ندارد. او با عنایت به ماهیت ناآگاهانه پدیده‌های جمعی درصدد بود کاشف اصول تکوین اندیشه باشد که در همه جا و برای همه اذهان انسانی معتبر می‌نماید.

این اصول عام بر مغزهای ما به همان اندازه حکومت می‌کنند که بر مغزهای سرخ پوستان آمریکای جنوبی؛ ولی زیستن ما در جامعه صنعتی بسیار پیشرفته و برخورداری از آموزش‌های آن همچون سایر تربیت‌های سبب شده منطق عام اندیشه ابتدایی‌مان در لفاف انواع ملاحظات منطقی خاصی چونان مقتضای اوضاع مصنوعی محیط اجتماعی پنهان ماند. بر این اساس بود که وی در تمام مطالعاتش از نظام خویشاوندی تا تحلیل اساطیر درصدد کشف منطقی عام در پس تنوع فرهنگ‌ها برآمد. لوی استروس بر این نکته تأکید می‌کند که اساطیر تلاشی دیالکتیکی‌اند برای یافتن معنایی از میان اطلاعات بی نظم و درهم ارائه شده توسط طبیعت. این تلاش اساطیر ضمنأ تخیل انسان را گرفتار سلسله‌ای از دوگانگی می‌کند که هر یک مثل مذکر مونث تنشی به وجود می‌آورد ظاهرا قابل رفع با استفاده از عبارتی واسط مثل نروما و البته به نوبه خود نیمی از یک دوگانگی جدید مثل بی‌جنسی / نروما. از این حیث اسطوره شکلی از زبان است و زبان ما را آماده می‌سازد بکوشیم خودمان و دنیایی ذات یکپارچه را به یاری دیالکتیک‌ها، دو شاخگی‌ها یا ساخت‌های دوگانه روی داده‌ها بشناسیم.

 ۱۲۷ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-8693-07-9 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سخنی با خواننده
مقدمه
زندگی‌نامه
منابع فکری
بینش
روش
دیدگاه کلی
انتقادات
خلاصه
کتابنامه

راهنمای دانلود کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره

برای دانلود کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره

نظرات کتاب انسان شناسی کلود لوی استروس: نیاز دنیای جدید به اسطوره

fateme kazemi
۱۳۹۹/۱/۲۴
چرا درباره کتاب‌ها توضیحات نمیگذارید؟ ضمنا کتاب هاب علوم اجتماعی تون اکثرا کتاب‌های سطح پایین هستند و به کار دانشجویان نمیان.
مشاهد همه نظرات (۱)