دانلود کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان

  • از: نگار میری
  • ناشر: انتشارات متخصصان
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان

کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان نوشته‌ی نگار میری، در قالب پژوهشی علمی به بررسی انواع روش‌های درمانی افسردگی زنان می‌پردازد.

خلق افسرده و غمگین یکی از شایع‌ترین احساساتی است که تقریباً هر فردی در دوره‌ای از عمر خود آن را تجربه می‌کند. گاهی این حالت هیجانی در اثر یک اتفاق استرس‌زا ایجاد می‌شود و گاهی نیز ظاهراً بدون هیچ علت آشکاری پدید می‌آید. اگر خلق افسرده شدت زیادی داشته باشد، این اختلال به اشکال مختلفی مشاهده می‌شود و شامل گروهی از علائم و نشانه‌هاست که این نشانه‌ها در 5 گروه نشانه‌های جسمانی، هیجانی، انگیزشی، رفتاری و شناختی طبقه‌بندی می‌شوند.

افسردگی متشکل از گروهی اختلالات ناهمگون است که از نظر تظاهر بالینی و از نظر زمان و شدت متفاوت هستند. بنابراین می‌توان تنوعی از علائم را در این اختلال یافت. در طول سال‌های متمادی نظریه پردازان، محققین و درمانگران به افسردگی به عنوان یک اختلال ناهمگون توجه داشتند. در بحث آسیب‌شناسی و مشخص کردن زیر گروه‌های افسردگی یکی از سؤالات مهم این است که آیا اختلالات روانشناختی مثل افسردگی از نظر شدت و درجه‌ی آسیب متفاوت هستند.

این اثر پژوهشی با هدف مقایسه‌ی اثربخشی روش‌های رفتار درمانی دیالکتیکی، دارو درمانی و ترکیبی بر ناگویی هیجانی، تنظیم هیجان، افسردگی و باورهای غیر منطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان گردآوری شده است. این مطالعه‌ی نیمه تجربی با طرح پیش آزمون و پس آزمون صورت گرفته است و جامعه‌ی پژوهش، زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی و درمانی منطقه‌ی یک شهر مشهد در فصل‌های بهار و تابستان سال 1397 بوده‌اند.

نمونه‌ی پژوهش 45 نفر بوده که با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و با روش تصادفی در سه گروه (هر گروه 15 نفر) جایگزین شده‌اند. گروه اول 8 جلسه 90 دقیقه‌ای رفتار درمانی دیالکتیکی، گروه دوم روزانه 200 میلی گرم فلوواسامین و گروه سوم ترکیبی از هر دو روش دریافت کرده‌اند. ابزارهای پژوهش، پرسشنامه‌های ناگویی هیجانی تورنتو، تنظیم هیجان، افسردگی و باورهای غیر منطقی بوده‌اند.

نگار میری نویسنده‌ی جوان این کتاب به علت علاقه‌مندی زیاد در حوزه‌ی درمان اختلالات وابستگی به مواد و بیماری‌های روانپزشکی، 4 سال به طور همزمان با کلینیک‌های ترک اعتیاد همکاری نموده و در بخش‌های بیمارستان فوق تخصصی روانپزشکی ابن سینای مشهد به عنوان روانشناس بالینی مشغول به کار بوده است. از مجموعه کارهای او تألیف چند مقاله و شرکت در کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های روانشناسی می‌باشد. وی همچنین رویکرد CBT و DBT را انتخاب نموده و به کار مشاوره و درمان در حوزه‌های ازدواج، خیانت، طلاق، بحران‌های عاطفی در روابط، ارتباط مؤثر، اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی در مراکز دولتی و خصوصی مشغول است.

در بخشی از کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان می‌خوانیم:

افراد مبتلا به ناگویی هیجانی در درک کردن و شرح هیجانات خود و دیگران ابراز ناتوانی می‌کنند. برای همدلی استعداد ضعیفی از خود نشان می‌دهند. افرادی که واجد ویژگی‌های الکسی تایمیا هستند، نمی‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند و سازگار شوند. آن‌ها آمادگی ابتلا به انواع اختلالات و مشکلات روان شناختی را دارند. به این ترتیب آلکسی تایمیا سازه‌ای است که منجر به کاهش سازگاری فردی می‌شود و مورد توجه پژوهشگران علوم رفتاری، روانشناسان و روانپزشکان قرار گرفته است (پارکر، جاکولین، وین و سیلیا، 2007).

تحقیقات انجام شده در مورد این اختلال، این بیماری را به جنس مذکر، بزرگسال با سطح آموزش پایین و شرایط اقتصادی ضعیف مرتبط دانسته است. در حالیکه میزان بروز این اختلال در مردان بنا به آمار بیش از دو برابر زنان است. این اختلال با اختلال‌های تنی دیگر مثل هیستری و خود بیمار انگاری که در زنان شایع‌تر است، تفاوت دارد. تمایز جنسی از خصوصیات برجسته الکسی تایمیا است. با وجود اینکه مردان و زنان یه طور یکسان احساسات خود را خوب شناسایی می‌کنند، زنان بهتر از مردان احساسات خود را شرح می‌دهند و کمتر از مردان به تفکر برون گرایی تمایل دارند (مسعودی فر، 1391).

با اینکه الکسی تایمیا در ابتدا یک اختلال روان تنی تصور می‌شد، اما در حال حاضر این سازه به عنوان یک اختلال و ناتوانی انفعالی و همچنین یک صفت شخصیتی پذیرفته شده است. مشخص شده که الکسی تایمیا در بین بیمارانی که از افسردگی، اختلالات سوء مصرف مواد، بی اشتهایی عصبی، پر اشتهایی عصبی، اختلال وحشت زدگی، اختلال جسمانی شدن رنج می‌برند شایع‌تر است. همچنین در بین بیمارانی که دارای اختلال استرس پس از ضربه شدید از جمله کسانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتند یا افرادی که زندانی یا اسارت در اردوگاه‌های جنگی به عنوان یک بزرگسال یا کودک تحمل کردند بسیار شایع است (حسنی، 1392).

 ۳۰۰ صفحه، ۴۲۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6237-82-6 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۳۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
افسردگی
شیوع و سیر افسردگی
اثرات روانی اجتماعی افسردگی
عود افسردگی و ملاک‌های تشخیص آن
مدل‌های سبب شناسی
مدل‌های زیستی – ارثی
مدل‌های روانشناختی
نظریه‌های ناگویی هیجانی
نظریه فرهنگی- اجتماعی
نظریه فیزیولوژیک
نظریه شناختی
شیوع و ویژگی‌های ناگویی هیجانی
تعریف تنظیم هیجان
مدل پردازشی تنظیم هیجان
انتخاب موقعیت
اصلاح موقعیت
آرایش توجهی
تغییر شناختی
میزان سازی پاسخ
راهبردهای تنظیم شناختی هیجان
راهبردهای مثبت تنظیم شناختی هیجان
راهبردهای منفی تنظیم شناختی هیجان
باورهای غیرمنطقی
نظریه درمان عقلانی - هیجانی - رفتاری
ماهیت سلامتی و آشفتگی روانشناختی
اصول شش گانه نظریه آلیس
انواع باورهای غیرمنطقی
رفتار درمانی دیالکتیکی
اهداف درمان دیالکتیکی
مهارت‌های رفتار درمانی دیالکتیکی
مهارت‌های ذهن آگاهی
مهارت‌های کارآمدی بین فردی
مهارت‌های تحمل پریشانی (رنج)
مهارت‌های تنظیم هیجانی
اثربخشی رفتار درمانی دیالکتیکی
ویژگی‌های رفتار درمانی دیالکتیکی
تفاوت رفتار درمانی دیالکتیکی و رفتار درمانی شناختی
دارو درمانی
انواع داروهای ضدافسردگی
مرور پژوهش‌ها
رفتار درمانی دیالکتیکی
دارو درمانی یا ترکیبی

راهنمای دانلود کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان

برای دانلود کتاب باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  باور‌های غیرمنطقی در زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان