دانلود کتاب بردگی در اسلام

  • از: مرتضی مطهری
  • ناشر: انتشارات صدرا
  • ۷ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب بردگی در اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب بردگی در اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب بردگی در اسلام

کتاب بردگی در اسلام، عنوان پنج جلسه سخنرانى و پرسش و پاسخ استاد شهید آیت اللّه‌ مرتضى مطهرى در جلسات بحث و انتقاد انجمن اسلامى پزشکان در بهار و تابستان سال 1346 هجرى شمسى بوده است.

موضع اسلام در قبال مسئله بردگى، از جمله مسائل چالش‌برانگیزى است که شبهات فراوانى را از سوى طبقات تحصیل‌کرده و روشنفکر به همراه داشته است. استاد شهید مطهرى در این کتاب که شامل چهار جلسه سخنرانى در موضوع بردگى است، برخورد منطقى و واقع‌بینانه اسلام را با این موضوع به خوبى تبیین نموده، به شبهات مطرح شده در این باب پاسخ قانع‌کننده مى‌دهد. روش استاد مطهرى در این گونه مباحث این است که از سؤالات و انتقادات استقبال مى‌کند و حتى مستمع را به سؤال و انتقاد ترغیب مى‌نماید، به طورى که هر ناظرى به خوبى احساس مى‌کند که ایشان دنبال کشف حقیقت است و داراى روح علمى و انصاف در داورى است.

در کتاب بردگى در اسلام مانند سایر آثار آن متفکر شهید مباحث زنده و مطرحى مورد بحث و انتقاد قرار گرفته و گویى براى امروز بیان شده است و به تعبیر امام خمینى(ره) براى عارف و عامى سودمند و فرحزاست.

نکته‌اى که باید بیاموزیم روش استاد مطهرى در این گونه مباحث است که چگونه از سؤالات و انتقاداتِ گاهى تند استقبال مى‌کند و حتى مستمع را به سؤال و انتقاد ترغیب مى‌نماید به طورى که هر ناظرى به خوبى احساس مى‌کند که ایشان دنبال کشف حقیقت است و به تعبیر خود آن شهید روح علمى و انصاف در قضاوت دارد.

بخش دوم و آخر کتاب بردگى در اسلام را یادداشتهاى آن استاد شهید درباره بردگى تشکیل مى‌دهد که علاوه بر این که مى‌تواند به درک بهتر مباحث بخش اول کمک کند، به کار اهل تحقیق نیز مى‌آید. جالب است که در این یادداشتها استاد مطهرى ترتیب و عناوین ابواب کتابى را که خود مى‌خواستند به نام «بردگى در اسلام» منتشر کنند به شرح ذیل آورده‌اند:

مسائل کتاب بردگى در اسلام:
بخش اول: تاریخچه بردگى در میان ملل گوناگون جهان
بخش دوم: علل و موجبات بردگى
بخش سوم: اوضاع بردگان در جهان قدیم
بخش چهارم: چرا بردگى محکوم است، فلسفه آزادى و غیر انسانى بودن و ضد عقل بودن بردگى، بحثى در اعلامیه‌هاى حقوق بشر و فلسفه آزادى و تاریخچه الغاء بردگى در عصر حاضر
بخش پنجم: بردگى در اسلام
بخش ششم: بردگى بعد از الغاء بردگى، مشتمل بر بحث از ماهیت نفاق و دورویى و این که پدیده عصر ماست و این که بردگى عصر حاضر به چه شکل و زیر چه نامى است، مخصوصا وضع سیاهان آمریکا و وضع مستعمرات و این که سازمان ملل براى تحکیم بردگى ملل عقب نگه داشته شده است یا براى آزادى آنها.

 ۱۳۲ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-7747-00-1 

چاپ ۱۳۹۳، قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
ریشه آزادى انسان
آیا ذات بردگى ظلم است؟
برده‏گیرى، قانون موقّت
قرآن و اسیران جنگى
یادداشتهاى بردگى1
فهرست‌ها

راهنمای دانلود کتاب بردگی در اسلام

برای دانلود کتاب بردگی در اسلام و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  بردگی در اسلام

نظرات کتاب بردگی در اسلام

حسین باقری
۱۳۹۸/۱۲/۱۷
خیلی خلاصه و مجمل خیلی سفارش نمی‌کنم بخونید اگر توقع اطلاعات تفصیلی دارید این کتاب توصیه نمیکنم هر چند تا صفحه پنجاه و شصت خوبی بود ولی اواخر کتاب حدود سی چهل صفحه فقط منبع و سند معرفی کرده بود و تحلیلی نبود
علی محمدی
۱۳۹۷/۹/۲۸
اصلا توجیهات ش توجیه خوبی نیست: "شاید سرنوشت اون ۳وم برده شدن بوده"!
مشاهد همه نظرات (۲)