دانلود کتاب تیروئید


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تیروئید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تیروئید

کتاب تیروئید نوشتۀ آنتونی تافت، شایع‌ترین اختلالات تیروئیدی اعم از گواتر، پرکاری، کم‌کاری، سرطان احتمالی و سایر ابعاد و مشکلات مربوط به این غدۀ حیاتی را به زبانی همگان فهم و در مباحث جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهد.

کتاب تیروئید (The British Medical Association family doctor guide to thyroid disorder)، از مجموعه آثار منتشره توسط انجمن پزشکى بریتانیا می‌باشد. آنتونی تافت (Anthony Toft)، در این اثر به بیماران و اطرافیان آن‌ها درباره‌ی شیوه‌های کنترل و درمان بیماری‌های تیروئید آگاهی بیشتری می‌دهد.

غدۀ کوچک تیروئید که در جلوی گردن بین پوست و حنجره قرار گرفته است، با تولید هورمون‌های خاص و ترشح آن‌ها به داخل جریان خون، نقشی بسیار مهم در تنظیم سوخت و ساز سلول‌های بدن دارد. ید مهم‌ترین عنصر سازندۀ این هورمون‌های خاص می‌باشد. اگر به هر دلیل این تنظیمات دچار اختلال شوند، عوارض و علائم آن در ظاهر و باطن بدن بیمار پدیدار می‌گردد. این اختلالات حتی به طرز نامحسوسی مغز و فکر، در نتیجه خلق و خوی بیمار و رفتار دراز مدت او را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کم‌کاری و پرکاری تیروئید، دو نوع اختلال است که هر دو عواقب زیان‌بخش و آزارنده‌ای دارد. بنابراین، هر دو حالت بیماری تلقی می‌شوند. وقتی ید بدن کاهش یابد، غدۀ تیروئید برای جبران این کمبود، بزرگ و برآمده می‌شود و حالتی را ایجاد می‌کند که گواتر می‌گویند.

در صورتی که بزرگ شدن این غده نیز نتواند این کمبود را جبران کند، بیمار دچار کم‌کاری غدۀ تیروئید می‌شود. در برخی مواقع نیز، وجود ید بیش از حد در رژیم غذایی موجب می‌شود تا غدۀ تیروئید مقدار زیادی از هورمون‌های تیروئید را تولید کند. این حالت می‌تواند عوارض درمان نیز باشد.

در بخشی از کتاب تیروئید می‌خوانیم:

برداشتن تمام قسمت‌های تیروئید به وسیلۀ عمل جراحی غیر ممکن می‌باشد؛ بنابراین، در مواردی به منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده در بیماران دچار سرطان پاپیلر، مقدار زیادی ید رادیواکتیو به آن‌ها داده می‌شود. ید رادیواکتیو در بیمارستان به صورت مایع یا به صورت قرص به بیمار خورانده می‌شود. بیمار مدت 24 تا 48 ساعت در بیمارستان و در یک اتاق مجزا به دور از سایر بیماران نگهداری می‌شود تا این‌که سایر بیماران به مادۀ رادیواکتیو آلوده نشوند.

معمولاً ید رادیواکتیو سه تا چهار هفته پس از عمل جراحی و قبل از این‌که استفاده از قرص‌های تیروکسین شروع شود به بیمار داده می‌شود و این بدان دلیل است که زمانی‌که تیروئید بیمار کم‌کار است و سطح TSH در خون بالا است، ید رادیواکتیو بیشترین اثر را دارد. اگر پس از عمل بنا به دلایلی استفاده از تیروکسین را جهت جلوگیری از کم‌کاری تیروئید شروع کرده‌اید باید تقریباً چهار هفته قبل از استفاده از ید رادیواکتیو مصرف آن را قطع کنید.

در پایان دوره‌ای که بدون تیروکسین به سر می‌برید ممکن است احساس خستگی کنید؛ اما هیچ صدمه‌ای به شما نخواهد رسید. در چند سال اخیر امکان استفاده از TSH مصنوعی برای بالا بردن سطح آن در خون به وجود آمده است. این ماده که به صورت تزریقی می‌باشد شبیه به همان ماده‌ای است که از غدۀ هیپوفیز ترشح می‌شود و دیگر نیازی به متوقف کردن تیروکسین وجود ندارد.

 ۷۱ صفحه، ۴۵۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-215-011-0 

چاپ ۱۳۹۰: ۱۴۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۵۰۰ ت - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
1- پرکاری تیروئید
2- کم‌کاری تیروئید
3- بیماری تیروئید و حاملگی
4- گواتر
5- سرطان غدۀ تیروئید
6- آزمایش‌های خونی از غدۀ تیروئید
7- گزیده مطالب و نکات مهم
8- پرسش‌ و پاسخ‌

راهنمای دانلود کتاب تیروئید

برای دانلود کتاب تیروئید و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تیروئید