دانلود کتاب جامعه شناسی بازیل برنشتاین


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جامعه شناسی بازیل برنشتاین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جامعه شناسی بازیل برنشتاین

بازیل برنشتاین (Basil Bernstein,1924–2000) در عرصه جامعه شناسی آموزش و پرورش (Sociology of Education) به فعالیت پرداخت و نظریه‌ای بدیع در این حوزه عرضه داشت. او می‌خواست عوامل اجتماعی مؤثر بر توفیق تحصیلی (Educational achievement) دانش آموزان را دریابد و لذا در رویکردی ساخت گرایانه به جامعه کوشید نسبت پیشرفت تحصیلی را با کارکرد پدیده‌های اجتماعی دیگری چون زبان (Language) و طبقه اجتماعی (Social class) برقرار کند. او در این نظریه پردازی از فرایند جامعه پذیری (Socialization) نیز غافل نماند و این مجموعه را در تحلیلی کلی سامان داد. او که در پرداخت این نظریه از دیدگاه‌های متفکران متقدم خود غافل نبود؛ ضمناً به کار تجربی نیز در این حوزه همت گمارد و از نظرورزی صرف و به دور از واقع دوری جست.

برنشتاین در نظریه خود مدعی شد کودکانی که به سن مدرسه می‌رسند، با امکانات برابری وارد این نهاد نمی‌شوند. حداقل این است که مثلاً کودکان طبقه کارگر و طبقه متوسط از پیشینه‌های خانوادگی گوناگون از حیث یادگیری قابلیت‌های زبانی برخوردارند و همین قابلیت‌ها نیز آنها را در آغاز مسیر تحصیل نابرابر می‌دارد، خصوصاً که آموزش و پرورش نیز مکانیسمی برای کنترل این وضعیت ندارد و بلکه ناخودآگاه به این نابرابری و البته علیرغم شعارهای برابری خواهانه و شایسته سالارانه اش میدان می‌دهد و آن را تشویق می‌نماید.

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
زندگینامه علمی
منابع فکری
بینش
روش
دیدگاه کلی
تأثیرگذاری
انتقادات
کاربرد
خلاصه
منابع:
واژه نامه

 ۱۰۴ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-7633-48-9 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب جامعه شناسی بازیل برنشتاین

برای دانلود کتاب جامعه شناسی بازیل برنشتاین و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جامعه شناسی بازیل برنشتاین
رضا صابری
۱۳۹۶/۸/۱۰
عالی
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)