دانلود کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی

کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی به قلم مارسل دانسی، نظریات و مبانی نشانه‌شناسی را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و سپس کاربرد هر یک از آن‌ها را شرح می‌دهد.

در سراسر دانشگاه‌های جهان مطالعۀ رسمی نشانه‌ها رو به رشد است، هرچند که این رشته برای پذیرفته شدن به عنوان جریانی اصلی و تأثیرگذار همچنان در تلاش است. با‌ وجود‌ این، نشانه‌شناسی در کنار دیگر رشته‌ها در پیوند با جریانی اصلی قرار دارد که انگیزه‌شان فهم انسان هوشمند است.

مارسل دانسی (Marcel Danesi) کتاب جستاری در باب معنا (The quest for meaning: a guide to semiotic theory and practice) را به سادگی کتاب‌های دیگری که دربارۀ نشانه‌شناسی خوانده‌اید به رشتۀ تحریر درنیاورده است. شما باید با کوشش خود، تمام موضوعات گردآوری شده در هفت بخش را مورد مطالعه قرار دهید و سپس آن‌ها را درک و دریافت کنید.

فصل یک این کتاب به جریان‌های اصلی، ایده‌ها، نظریات و ویژگی‌های نشانه‌شناسی می‌پردازد. سپس در فصل‌های دوم تا ششم با مباحثی که نظام فکری و روش‌شناسی: نشانه‌ها، ساختار، رمزگان‌ها، متون‌ و بازنمایی را مطرح می‌کند، سر و کار خواهید داشت. فصل هفتم نشان می‌دهد که چگونه می‌توان نشانه‌شناسی را به‌ صورت مؤثر در مطالعۀ فرهنگ مادی به کار برد. دو حوزۀ خاص که برای ارائه در این بخش انتخاب شده یکی پوشش‌ و دیگری غذاست.

بهتر است مطالب این کتاب را با جست و جو در آثار مندرج در پایان هر فصل تکمیل کنید. کسانی که این کتاب را مطالعه می‌کنند با یک ایدۀ کلی دربارهٔ اینکه در مجموع نشانه‌شناسی چیست و چرا به عنوان یک ره‌یافت برای به ‌دست آوردن معرفت رمزآلود و ناآشکار بشری به کار می‌رود، آشنا خواهند شد.

جملات برگزیده کتاب جستاری در باب معنا:

- زندگی را باید معنا بخشید، زیرا حقیقتِ بی‌چون و چرای زندگی، بی‌معنا بودنِ آن است.
- گوهر و خمیرۀ یک کتاب سبک و ساختار آن است، ایده‌های عالی چرندیاتی بیش نیستند.
- در واکاوی نهایی سبک به‌مثابۀ هنر است و هنر کم یا بیش چیزی جز شیوه‌های گوناگون بازنمایی سبک‌پردازی‌ شده و انسان‌زدایی شده نیست.
- ساختار و عملکرد دو روی یک سکه هستند و در یک وحدت به سر می‌برند. برای ارتقاء و بهبود عملکرد، ساختار مناسبی باید وجود داشته باشد تا آن آفریده شود.

در بخشی از کتاب جستاری در باب معنا می‌خوانیم:

در سرتاسر گیتی، تن‌جامه‌ها نه‌تنها برای حفاظت و حیا استفاده می‌شوند، بلکه به انگیزه ساخت پیام‌های معنادار اجتماعی نیز به کار برده می‌شود. همچنین برخی از افراد پوشش‌هایی را برای آشکاراندن دیدگاه‌های ایدئولوژیکی، سیاسی و سایر وضعیت‌های اجتماعی مرتبط برمی‌گزیدند.

سپس، لباس‌ها سامانه‌ای از نشانه‌های غیرکلامی را تشکیل می‌دهند و ارتباط معقولی را با پژوهش در زمینۀ نشانه‌شناسی خلق می‌کنند که در آن نشان می‌دهد چگونه معنای ضمنی در یک حوزۀ خاصی از فرهنگ مادی عمل می‌کند. (نخستین پرسش از پژوهشی نشانه‌شناسانه) پوشش‌ها دارای چه معنایی هستند؟ ما لباس‌ها را همانند هر شیء و یا مصنوعات بشری دیگر، به‌عنوان نشانه تفسیر می‌کنیم؛ آن‌ها به ازای چیزهایی مانند شخصیت، جایگاه اجتماعی و به‌طورکلی سرشت و نهاد فردی که آن لباس را پوشیده است به کار می‌روند.

در واقع، لباس‌ها به معنای مجموعۀ گسترده‌ای از چیزها هستند که با بافتار و کارکرد اجتماعی در پیوند هستند. به همین‌ترتیب، نحوۀ پوشش متعلق به رمزگان‌های گوناگون لباس‌ها است که ما را از نحوۀ تهیه و پوشیدن لباس مناسب برای جشن‌ها و رویدادهای ویژه آگاه می‌سازد.

در سپهر نشانه، لباس چیزی بیشتر از یک محافظ و پوشش برای بدن است. این ‌یک نظام نشانه‌ای است که با دیگر رمزگان‌های اجتماعی در یک جامعه از طریق اینکه کدام یک از متغیرهای اجتماعی همچون، گرایش‌های جنسی، سن، طبقۀ اجتماعی و باورهای سیاسی قابلیت رمزگذاری دارند، در پیوند است. به‌همین دلیل است که گروه‌های ویژه‌ای نظیر تیم‌های ورزشی، سازمان‌های نظامی و مؤسسات مذهبی باید پوشش خاصی داشته باشند.

 ۳۰۸ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-461-118-3 

چاپ ۱۳۹۸: ۴۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۲۰۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمۀ مؤلف
دیباچه
2 - 1 یک خلاصۀ تاریخی
3 - 1 دانش معناشناسی
4 - 1 دو مدل بنیانی نشانه
5 - 1 سنت‌های رایج نشانه‌شناسی
جهت مطالعۀ بیشتر
2 - 1 پیشگفتار
2 - 2 تعریف نشانه
3 - 2 علائم و نشانه‌ها
2 - 4 شمایل‌ها (نمادک‌ها، نگاره‌ها)
3 - 4 نمایه‌ها
5 - 2 نمادها
2 - 6 نام‌ها
جهت مطالعۀ بیشتر
2 - 3 ساختار جانشینی و هم‌نشینی
3 - 3 ساختار متداعی
3 - 4 ایجاز ساختار
5 - 3 پساساختارگرایی
جهت مطالعۀ بیشتر
رمزگان‌ها
1 - 4 مقدمه
2 - 4 رمزگان چیست؟
3 - 4 تقابل و نشان‌داری
4 - 4 انواع رمزگان‌ها
1 - 5 مقدمه
2 - 5 متن چیست؟
3 - 5 متون روایی
4 - 5 متون بصری
5 - 5 متون و فرهنگ
جهت مطالعۀ بیشتر
2 - 6 بازنمایی چیست؟
3 - 6 بازنمایی و اسطوره
4 - 6 بازنمایی و واقعیت
جهت مطالعۀ بیشتر
1 - 7 مقدمه
2 - 7 لباس‌ها
3 - 7 غذا
جهت مطالعۀ بیشتر

راهنمای دانلود کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی

برای دانلود کتاب جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جستاری در باب معنا: راهنمایی درباره نظریات و کاربرد نشانه شناسی
Atena Ali Akbari
۱۳۹۹/۶/۳۱
عالی بود من عاشقش شدم
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)