دانلود کتاب جهان‌بینی الهی و جهان‌بینی مادی

دانلود کتاب جهان‌بینی الهی و جهان‌بینی مادی
بزرگنمایی
  • از:
  • (۰)
  • قیمت: ۳۰۰۰ تومان
  • ۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب جهان‌بینی الهی و جهان‌بینی مادی

کتاب جهان‌بینى الهى و جهان‌بینى مادى، اثر استاد شهید آیت‌اللّه‌ مطهرى در واقع خلاصه مفیدى است از مقایسه دو جهان‌بینى که نشان مى‌دهد در کجاها راه این دو جهان‌بینى از هم جدا مى‌شود و تناقضات و بن‌بست‌هاى جهان‌بینى مادى کدام است.

کتاب جهان‌بینى الهى و جهان‌بینى مادى، عنوان مقاله‌اى است از شهید مطهرى که در حدود سال 1350 هجرى شمسى به رشته تحریر درآمده است. در این مقاله وجوه افتراق «جهان‌بینى الهى» و «جهان‌بینى مادى» و طرح غلط مسئله از سوى مادى‌مسلکان براى نامعقول جلوه دادن منطق الهیون و نیز اصول و پایه‌هاى واقعى این دو جهان‌بینى تشریح شده است.

جهان‌بینى، جهان‌شناسى است نه جهان احساسى و به مسئله معروف «شناخت» مربوط مى‌شود؛ لهذا از مختصات انسان است و به نیروى اندیشه و تفکر و قدرت ارزیابى انسان از مجموع هستى بستگى دارد، برخلاف جهان احساسى که مشترک میان انسان و حیوان است.

بسیارى از حیوانات از نظر «جهان احساسى» از انسان پیشرفته‌ترند یا از آن نظر که از برخى حواس برخوردارند که انسان فاقد آنهاست و یا از آن نظر که در حواس مشترک با انسان بسى حساس‌ترند. احساس یک چیز غیر از شناخت اوست. ممکن است چیزى را احساس کنیم و نشناسیم، همچنان که ممکن است چیزى را بشناسیم بدون آنکه آن چیز را احساس کرده باشیم، بلکه آثار و نشانه‌هاى آن را احساس کرده باشیم.

تفاوت انسان با سایر جانداران در همین جهت است که آنها جهان را فقط احساس مى‌کنند اما انسان علاوه بر احساس، جهان را مى‌شناسد و تفسیر مى‌کند یا لااقل مى‌تواند بشناسد و تفسیر نماید.

آیا جهان‌بینى ممکن است؟ آیا مى‌توان هستى را در مجموع خود تفسیر و نظامات آن را کشف کرد؟ آیا به انسان ابزارى براى چنین امر مهم داده شده است؟ آن ابزار چیست؟ یا اساسا جهان‌بینى غیرممکن است و به انسان چنین ابزارى داده نشده و آنچه در این زمینه گفته و شنیده شده خواب و خیالى بیش نبوده و نیست (نظریه لاادریّون) آنچنان که در این رباعى منسوب به خیام آمده است:

آنان که محیط فضل و آداب شدند
در جمع علوم شمع اصحاب شدند
ره زین شب تاریک نبردند به روز
گفتند فسانه‌اى و در خواب شدند

همه دین‌ها و آیین‌ها و همه مکتب‌ها و فلسفه‌هاى اجتماعى خواه ناخواه بر نوعى جهان‌بینى متکى بوده و هست. جهان‌بینىِ یک آیین و مسلک به منزله زیرساز و تکیه‌گاه فکرى آن مکتب به شمار مى‌رود. هدف‌هایى که یک مکتب عرضه مى‌دارد و به سوى آنها مى‌خواند و راه و روش‌هایى که براى وصول به آن هدفها تعیین مى‌نماید و «باید»ها و «نباید»هایى که انشاء مى‌کند و مسئولیت‌هایى که به وجود مى‌آورد و ارزش‌هایى که معتبر مى‌شناسد، همه و همه به منزله نتایج لازم و ضرورى آن جهان‌بینى است که عرضه داشته و افکار و اندیشه‌ها را به آن مؤمن ساخته است.

ادامه
فهرست مطالب

مقدمه
جهان‏بینى الهى و جهان‏‌بینى مادى
تعریف
انواع جهان‏شناسى
انواع جهان‏‌بینى
جهان‏‌بینى علمى
جهان‌‏بینى فلسفى
جهان‌‏بینى مذهبى
تئورى الهى و تئورى مادى
گریز از طرح صحیح
راه شناخت
شناخت سطحى و شناخت منطقى تعمیمى و تجربى
شناخت منطقى آیه‏اى
جهانى که انسان الهى مى‏بیند
فهرست‌ها
فهرست آیات قرآن کریم
فهرست اشعار فارسى
فهرست اسامى اشخاص
فهرست اسامى کتب، نشریات، مقالات

ادامه
اولین دیدگاه را شما ثبت کنید!
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه