معرفی و دانلود کتاب حرمسرای قذافی: داستانی از زنی جوان و سوء استفاده از قدرت در لیبی

عکس جلد کتاب حرمسرای قذافی: داستانی از زنی جوان و سوء استفاده از قدرت در لیبی
قیمت:
۹۹۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب حرمسرای قذافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب حرمسرای قذافی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب حرمسرای قذافی: داستانی از زنی جوان و سوء استفاده از قدرت در لیبی

کتاب حرمسرای قذافی نوشته‌ی آنیک کوژان، روایتی تلخ و باورنکردنی از دختری 15 ساله به نام ثریاست که به دست ماموران حکومت قذافی ربوده شده و به مدت پنج سال در زیرزمین قلعه دیکتاتور بزرگ لیبی زندانی می‌شود. او داستان‌هایی شوکه‌کننده از اعمال خشونت‌آمیز و تجاوزهای قذافی به دختران و پسران را افشا می‌کند. این کتاب پرفروش برنده جایزه‌ی بزرگ باشگاه بین‌المللی مطبوعات شده است.

درباره‌ی کتاب حرمسرای قذافی:

ثریا اولین زنی است که ماجراهای ناگفتنی حکومت دیکتاتور لیبی قذافی را برای یک خبرنگار فرانسوی بازگو می‌کند. او تنها یکی از ده‌ها دختر قربانی به شمار می‌رود که به اسارت حاکم منحرف و بیماری همچون لیبی درآمد و اکنون روایتگر اسرار پشت پرده‌ی حرمسرای اوست.

ثریا دختر جذاب و سرزنده‌ای بود که آرزوهای بزرگی در سر می‌پروراند و دوست داشت در آینده به پزشکی روی آورد. در 15 سالگی زمانی که خبر حضور قریب‌الوقوع معمر قذافی در مدرسه آن‌ها به گوش رسید، مدیر مدرسه با خوشحالی و نگرانی این خبر مهم را به دانش‌آموزانش داد و ثریا و چند دختر دیگر را برای استقبال از قذافی و تقدیم دسته‌گل‌هایی به او انتخاب کرد.

در زمان بازدید، قذافی شیفته‌ی زیبایی ثریا شد و بعد از گرفتن دسته‌گل، دستش را به روی شانه‌ی ثریا و پس از آن روی سرش کشید. دستی که بر سر ثریا کشیده شد، زندگی او را برای همیشه از این رو به ان رو کرد. محافظان قذافی زمانی که او دستش را بر سر ثریا کشید، متوجه علامت شدند و فردا به سراغ او رفتند!

کتاب حرمسرای قذافی (Gaddafi's Harem) به دو بخش تقسیم شده است که قسمت اول به سرگذشت ثریا می‌پردازد؛ یکی از دخترانی که از سن نوجوانی ظالمانه مورد خشونت و سوءاستفاده جنسی و روحی معمر قذافی قرار گرفت و تا چندین سال بعد هم هویت و زندگی‌اش همچنان تحت تأثیر این اتفاق بود. در قسمت دوم به روایت زندگی قربانی‌های دیگر قذافی و سرنوشت ثریا در کنار دخترانی همچون خدیجه و لیلا پرداخته می‌شود.

داستان ثریا دلیرانه است و باید به عنوان یک مدرک تاریخی و یک گواهی خوانده شود. آنیک کوژان این داستان را همان طور که ثریا به وی دیکته کرد به رشته‌ی تحریر درآورد. او سخنور است، حافظه‌ی بسیار عالی دارد و نمی‌تواند تفکر توطئه‌آمیز سکوت را تحمل کند. بدون شک هیچ دادگاه جنایی نخواهد بود که عدالت را برای او به ارمغان بیاورد، شاید لیبی هرگز رنجی که قربانی معمر قذافی به دوش کشید را نفهمد.

نکوداشت‌های کتاب حرمسرای قذافی:

- قدرتمند و برانگیزاننده. (Booklist)
- کتابی کاملاً شگفت‌انگیز. (NPR)
- این کتاب وسعت کامل وحشیگری قذافی را افشا می‌کند. (Independent)
- ندایی تکان‌دهنده و تشویش‌آور برای توجه به خسارت‌های شخصی تمامیت‌طلبی. (Publishers Weekly)
- روایت شخصی از یکی از برده‌های جنسی سابق معمر قذافی، سبک زندگی عجیب و وحشتناک دیکتاتور سابق لیبی را بیشتر روشن می‌کند. (Daily Mail)

کتاب حرمسرای قذافی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به مطالعه‌ی زندگی‌نامه و تاریخ کشورها علاقه‌مند هستید، این کتاب را از دست ندهید.

با آنیک کوژان بیشتر آشنا شویم:

این نویسنده و خبرنگار فرانسوی در سال 1957 متولد شد. او از سال 1981 در روزنامه‌ی لوموند، یکی از مشهورترین روزنامه‌های فرانسوی کار می‌کند. آنیک کوژان (Annick Cojean) با افراد برجسته و به‌نام فراوانی همچون پرنسس دایانا گفت‌وگو کرده است و مقاله‌های بسیاری از او منتشر شده که به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند. او جایزه‌ی آلبرت لوندرز مهم‌ترین جایزه‌ی روزنامه‌نگاری فرانسه معادل با جایزه پولیتزر را در سال 1996 دریافت کرد.

در بخشی از کتاب حرمسرای قذافی می‌خوانیم:

"آه! خلاصه رسیدیم تراپولی!" دختر کناری من با دقت شروع به دیدن کرد تا بتواند اولین خانه را در شهر ببیند. دختر دیگری این را اضافه کرد "از سِرت خسته شدم!" نمی‌دانستم با نظرات آن‌ها چه کنم اما همه‌شان را گوش می‌کردم، و تمرکز می‌کردم و اشتیاق داشتم تا حداقل ذره‌ای اطلاعات به دست آورم. ما نزدیک به چهار ساعت بود که با سرعت خیلی بالا عبور می‌کردیم، باعث وحشت دیگر ماشین‌ها و عابر‌های پیاده می‌شدیم، که کنار می‌رفتند و اجازه می‌دادند تا کاروان عبور کند. شب به پایان رسیده بود و از دور شهر مثل حلقه‌ای پر از خیابان و ساختمان و نور بود.

ناگهان سرعتمان را کم کردیم تا به درون دروازه‌ای عظیم از ترکیبات مستحکم و بزرگ برویم. سربازان خبردار ایستادند، اما خاطر راحت و آسوده‌ی دختران در ماشین، دلالت بر این داشت که به خانه می‌روند. یکی از آن‌ها به سادگی به من گفت: "اینجا باب العزیزیه است."

البته، من با این اسم آشنا بودم. چه کسی در لیبی با این اسم آشنا نبود؟ اینجا مرکز قدرت بالاتر از هر جای دیگری بود، مرکز اقتدار و قدرت مطلق بود، مسکن مستحکم سرهنگ قذافی. در عربی این اسم یعنی "دروازه‌ی عزیزیه" سرزمین نظامی که تا غرب تراپولی وسعت دارد. اما در ذهن مردم لیبی بالای تمام نماد‌های ترس و وحشت است. یک بار، پاپا مرا آورده بود که دروازه‌ی بی‌اندازه بزرگ را ببینم. سردر آن، همانند دیوارهای آن که کیلومترها اندازه داشتند، و دور تا دور را احاطه کرده بودند، مزین به تصاویر برجسته‌ی رهبر بود. به سر کسی هم نمی‌زد که تمام طول دیوار را راه برود، که باعث می‌شد به جرم جاسوسی دستگیر شوند و یا حتی با شلیکی کشته شوند. به ما هم گفته شده بود که یک راننده تاکسی بدشانس، که متأسفانه در یک قدمی دیوار لاستیک ماشینش پنچر شده بود، حتی قبل از اینکه فرصت کند زاپاسش را از داخل صندوق بیرون بیاورد، با منفجر شدن ماشینش، مرد و گوشی‌های همراه در منطقه‌های اطراف در دسترس نبودند.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
بخش اول: داستان ثریا
1: کودکی
2: زندانی
3: باب العزیزیه
4: رمضان
5: حرم
6: آفریقا
7: هشام
8: گریز
9: پاریس
10: چرخ دستی
11: آزادی
بخش دوم: تجسس
1: در تعقیب ثریا
2: خدیجه، لیلا، و بسیاری دیگر
3: آمازون‌ها
4: غارتگر
5: رئیس دنیا
6: منصور داو
7: همدستان و تأمین‌کنندگان
8: مبارکه
9: سلاح نظامی
سخن آخر

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب حرمسرای قذافی: داستانی از زنی جوان و سوء استفاده از قدرت در لیبی
نویسنده
مترجمسیده تبسم موسوی
ناشر چاپیانتشارات الینا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۶۴
زبانفارسی
شابک978-622-7009-33-0
موضوع کتابکتاب‌های زندگی نامه، کتاب‌های تاریخ جهان
قیمت نسخه الکترونیک
۹۹۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب حرمسرای قذافی

محبوبه مختاری
۱۴۰۱/۵/۲۵
نگارش کتاب خیلی بد بود علائم نگارشی خیلی جاها استفاده نشده بود و این خوندن راحت و سریع کتاب رومشکل می‌کرددرضمن اول جمله رو نقل قول میکرد بعد میگفت که چه کسی اون رو گفته من اصلا از این روند خوشم نیومد. ترجمه یکی دوجا مشکل داشت. تجاوز به شخصیت اصلی رو با ادبیات یکسان با همون کلمات بارها تکرار میکرد و به نظرم میشد یه تغییراتی داده شه که کتاب از این روند کند دربیاد. با این حال کتاب رو خوندم چون میخوام بدونم تو دنیاچی گذشته چی میگذره. چه جنایت‌هایی که درحق زنان جهان، به خصوص کشورهای مسلمون به واسطه دین و استکبار وزور، صورت نگرفته. خیلی تو طول کتاب اعصابم بهم ریخت و واقعا توان ادامه دادن نداشتم از بس محتوا دردناک، ازاردهنده، تحقیرامیز برای یک انسان بود. اما اگه میخواید درمورد جنایات حاکمان مذهبی ستمگر و ظلمشون به زن‌ها اطلاعاتی داشته باشید این کتاب و کتاب دختری که از چنگ داعش گریخت رو پیشنهاد میدم بخونید.
محمدامین سعیدی
۱۴۰۱/۵/۳
وای ازروزی که نقاب از چهره سایر دیکتاتورهای زنده عالم برداشته شود. (چه داخلی و چه سایردنیا) چه بسا ازقذافی ملعون هم رسواترشوند. این سرنوشت محتوم و تخلف ناپذیر کل جباران تاریخ هست که دیریازود محقق خواهدشد. نویدبرآن روز. کتابی جسور در نوع خودش درودبر ژورنالیست نابغه فرانسوی خانم آنیک کوژان. کتابی که طی دوروز خواندم و کلی مرادرگیر جنایات این فردپست فطرت کرد.
پری پارسا
۱۴۰۱/۵/۲۵
من قبلا داستانهایی از چنین دست، مثل دختری که از چنگ داعش گریخت و یا دختری با هفت اسم (فرار از کره شمالی) رو خونده بودم.
اونقدر که تک تک جملات اون کتابا رو درک و باور میکردم و تحت تاثیرش قرار میگرفتم، این کتاب نتونست در من چنین حسی ایجاد کنه.
گاهی حس میکردم زیادی اغراق شده و یا مطالب مدام تکرار میشوند.
به علاوه اینکه قلم نویسنده هم زیاد قوی و تاثیر گذار نبود.
M
۱۴۰۱/۹/۸
این کتاب به آزادگی زنان و دختران و سر گذاشت لیبی میپردازه، ظلمی که به دختران در این کتاب گفته شده واقعاً غمناک و اعصاب خورد کنه و در قسمتی که مادرش از ثریا ناامید میشه واقعاً مسخره هست هر فرد دیگری در این شرایط قرار بگیره پاکی خودش از دست میده و دچار اعتیاد میشه مادر ثریا بر خلاف پدرش به خوبی اون و رو درک نکرده راجب متن یخورده شلخته بود و بعضی کلمات زیاد تکرار میشدن و معنی دیگه‌ای براش در نظر گرفته نشده بود
مهدیه ابوالفتحی
۱۴۰۱/۸/۲۹
خیلی وحشتناک و اسف بار به نظر میرسه و امیدوارم واقعا روزی چهره‌ی واقعی تمام آدم‌های دیکتاتور و روانی مشخص بشه و واقعا برای ثریا خوشحال شدم که انقدر قوی دربرار تمام این سختی‌ها تاب آورد و زندگی خوبی رو تقریبا برای خودش ساخت میدونم شاید خیلی هم زندگی خوبی نبود اما مهم و با ارزش این هست که تمام تلاش خودش رو کرد البته افسوس از جوانی از دست رفته!!
امید دارایى
۱۴۰۱/۸/۲۷
شاید غیر قابل باور بود داستان کتاب اگر این واقعیت نبودکه همه ى دیکتاتورها با تکیه بر موضوعات عوام فریبانه ایى همچون ناسیونالیسم و نژاد پرستى و موهوماتى دیگر و با استفاده از ابزار دین جاى خدا را در زمین قبضه و هر پلشتى را براى خود حلال و حق نفس کشیدن را بر توده مردم حرام مى کنند
هر ابلیسى که از تخت به زیر آمده داستان هایش به همین زشتى است
مطهره خدابخش
۱۴۰۱/۹/۱۳
اصلا پیشنهاد نمیکنم وقتتون رو صرف این کتاب کنید
به شدت ضد و نقیض، دختری که اسیر قذافی هست میره بازار میره خرید میره تعطیلات میره گردش ولی فرار نمیکنه! چون میترسیده فرار کنه! بعد میره پیش قذافی میگه من عاشقه یه پسره که تو بهش تجاوز میکنی شدم! بدون هیچ ترسی! یعنی سراسر دروغ و نوشته شده با افکار به شدت فمنیستی با چاشنی چاخان
رابعه نظرپور همدانی
۱۴۰۱/۴/۱۹
هیچ وقت نمیفهمم چطور انسان میتونه انقدر سقوط کنه تا برای رذالت خود انتهایی قائل نشه
به نظرم ثریا قدر فرصت خودش ندونست و میتونست از فرارش در پاریس استفاده کنه
و نمیفهمم چطور معمر با آن حجم تنوع دختران را سالها نگه می‌داشت
از حیث نحوه نگارش به نظرم از یک جایی بیان اتفاقات تکراری ملال آورش کرد
ریحانه حیدری
۱۴۰۱/۲/۱۱
واقعا تاسف برانگیز بود ظلم‌هایی که در حق این دختران شده بود، ‌ای کاش میشد زمان رو به عقب برگردوند، چه ظلم‌هایی که مهر خاموشی خورده و هیچ کس خبر دار نیست، جسارت نویسنده بسیار قابل تقدیر بود،،، خدایا ظلم و فساد رو ریشه کن کن
مریم صالحی
۱۴۰۰/۱۲/۶
وای چقدر رقت انگیز چقدر وحشتناک. زنان در چنگال یک بیمار روانی. چهل و دوسال
نثر کتاب بسیار روان و زیباست. خوندن این کتاب واقعا برای همه توصیه میکنم. خیلی متاثر شدم. در عصر تکنولوژی و پیشرفت و ادعای حقوق بشر و فمینیسم این همه ظلم به زن باورنکردنی.
Sami
۱۴۰۱/۸/۲۰
کتاب خوب بود ولی خیلی جاهای کتاب گنگ بود برام ولی کلی افسوس خوردم وناراحت شدم وقتی فکرمیکنم توهمین زمان هم دیکتاتورهای فراوانی همینگونه به زنان درهمه جای جهان ظلم وستم میشه وصدای هیچ کس هم درنمیاد واینگونه زنان نادیده گرفته میشن وتازه بدوهرزه قلمداد میشن واقعا کاش میشدکاری کرد
راضیه شمسی
۱۴۰۱/۵/۳
کتاب زیبایی بود از هزاران هزار جنایتی که رژیم‌های دیکتاتور بر مردمانش اعمال کردند،، خیلی دردناکه انقدر که بعضی از جاهاش خیلی غیر قابل باور میشد ولی متاسفانه حقیقت داشت و قابل تامل بود،، به امید روزیکه بقیه دیکتاتورها به سزای اعمال ننگین خودشون برسن،، ممنون از نویسنده و مترجم عزیز
م ن
۱۴۰۱/۳/۸
کتاب اطلاعات خوبی در مورد قذافی به ما میده و انسان متحیر میشه که چطور یه بیمار روانی به قدرت میرسه و سرنوشت میلیونها انسان رو عوض میکنه و هزاران زن رو به نابودی میکشونه، معنویت و ایمان در وجود رهبر یک کشور بسیار مهمه که خداروشکر در رهبر ما وجود داره، بابت این نعمتهای معنوی زیبا، مثل شهدای این سرزمین خداراشاکریم.
رویا یوسفی
۱۴۰۱/۹/۶
بسیار عجیب و هولناک اگر واقعا اینطور که نویسنده می‌گوید باشد واین که زنهای یک سرزمین باید برای برابری و مطالبه حقوق خود بکوشند و ضعیف و ترسو نباشند وباهمدلی برای آزادی خودازظلم تلاش کنند. آزادی به معنی احساس امنیت دراجتماع، حقوق اجتماعی برابر و موفقیت در همه عرصه ها.
ع. فتحی
۱۴۰۱/۴/۳۰
نویسنده به خوبی اوضاع وحشتناک لیبی و استبداد حاکم بر اون رو توضیح داده و به موضوع بخصوصی درباره‌ی دیکتاتور وحشی این کشور پرداخته.
فردی که دارای عقده‌های روانی بوده و روح دختران بسیاری را ویران کرده و و این یکی از سیاهترین عملکردهای اوست. این کتاب بسیار تکان دهنده است...
مشاهده همه نظرات ۷۶

راهنمای مطالعه کتاب حرمسرای قذافی

برای دریافت کتاب حرمسرای قذافی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.