دانلود کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی

کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی تالیف شان فیلیپس به بررسی پدیده خستگی از جنبه‌های مختلفی چون سوخت و ساز، تاثیر عوامل محیطی، عصبی، ادراکی و... می‌پردازد و مشخص می‌کند که این پدیده دارای ابعاد گسترده و پیچیده‌ای است که سبب شده تحقیقات، پژوهش‌ها و نظریات و نتیجه‌گیری‌های مختلفی پیرامون آن شکل بگیرد.

درباره کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی:

عواملی چون تخلیه انرژی در فرایند‌های سوخت و سازی طی فعالیت‌های گوناگون سرعتی، استقامتی و یا تمرینات تداومی و تناوبی در به تاخیر انداختن خستگی، همواره از موضوعات جذاب برای مربیان و ورزشکاران رشته‌های مختلف ورزشی بوده است.

موضوع کم آبی و بیش گرمایی و ساز و کارهای کمتر شناخته شده‌ی آن و از طرفی نقش یون‌های مهمی چون هیدروژن، سدیم، پتاسیم و کلسیم در فرایند عملکرد سلول‌های عضلانی و پدیده‌ی خستگی، یکی از محور‌های اصلی پژوهش در حوزه‌ی خستگی است که در کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی (Fatigue in Sport and Exercise) مورد توجه قرار گرفته است.

نقش مغز در تنظیم فعالیت ورزشی و مدیریت منابع انرژی و پیش بینی دوراندیشانه‌ی مغز برای دست یابی به این هدف از جنبه‌های مهم پدیده‌ی خستگی است. ناقل‌های عصبی مغز و موادی همچون سایتوکاین‌ها و آمونیاک که تجمع آن در مغز می‌تواند موجب بروز خستگی مرکزی شود نیز از موضوعات مورد توجه پژوهشگران بوده است که نتایج مطالعات آنان را شان فیلیپس (Shaun Phillip) در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار داده است.

نظریه‌های رایج درباره خستگی، خستگی محیطی و مرکزی:

در مجموع خستگی به دو نوع خستگی محیطی و خستگی مرکزی طبقه بندی می‌شود؛ خستگی محیطی مربوط می‌شود به تغییرات مرتبط با فعالیت ورزشی در محیط داخلی و تغییرات مرتبط با فعالیت ورزشی درون تارهای عضلانی. خستگی محیطی به آن خستگی اطلاق می‌شود که در محلی خارج از سیستم عصبی مرکزی اتفاق می‌افتد و به شکل اختصاصی با کاهش تولید نیروی عضلانی بستگی دارد که عامل ایجادکننده‌ی آن فرایندهایی است که در محیطی‌ترین بخش‌های بدن تا پیوندگاه عصبی عضلانی رخ داده است.

خستگی مرکزی نیز به خستگی گفته می‌شود که منشأ آن درون سیستم عصبی مرکزی است و در نتیجه، فرایندهایی که در مرکزی‌ترین بخش اعصاب تا پیوندگاه عصبی عضلانی رخ می‌دهد موجب کاهش نیروی عضلانی می‌شود. این نوع خستگی به شکل اختصاصی به جایگاه‌هایی در مغز، اعصاب نخاع و اعصاب حرکتی مرتبط است.

کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب به استادان و دانشجویان رشته‌ی علوم ورزشی و همچنین معلمان و مربیان ورزشی و ورزشکاران کشور توصیه می‌شود. در برگرداندن برخی جملات و معادل سازی بعضی لغات گاه نیاز به صرف زمان زیاد و استفاده هم زمان از چندین واژه نامه و مطالعه‌ی مقالات مرتبط بود تا نهایتا ترجمه‌ی صحیح و در عین حال گویا حاصل آید.

در بخشی از کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی می‌خوانیم:

شکل گیری این باور که اسید لاکتیک طی فعالیت در عضله‌ی اسکلتی ایجادشده و تجمع آن موجب خستگی خواهد شد به پژوهشی بازمی گردد که در اوائل دهه‌ی 1900 انجام گرفت. پژوهشگران عضله را تحت تحریک الکتریکی قرار دادند و تولید اسید لاکتیک را گزارش کردند. هنگامی که این نمونه‌های عضلانی آماده سازی شده پس از تحریک در نیتروژن یا محیط غنی از اکسیژن و در دمای متفاوت انکوبه شدند، مشاهده شد که غلظت اسید لاکتیک در بافت انکوبه شده با نیتروژن بیش از بافت انکوبه شده با اکسیژن است. به بیانی دیگر، غلظت اسید لاکتیک در عضلاتی که در معرض اکسیژن قرار داشتند، کمتر بود. پژوهشگران بر اساس این یافته‌ها نتیجه گرفتند، افزایش اسید لاکتیک در شرایط بی هوازی در بالاترین حد، در هوای با میزان اکسیژن طبیعی کمتر، و در محیطی غنی شده با اکسیژن کاملا حذف می‌شود.

تحت شرایط بی‌هوازی، اسیدلاکتیک به شکل خود به خودی افزایش می‌یابد که این افزایش با خستگی ناشی از تجمع همراه است. بنابراین به نظر می‌رسد اولین پژوهشگرانی که روی این موضوع کار کرده اند، اسید لاکتیک را عامل ایجاد خستگی در عضله‌ی اسکلتی دانسته‌اند. البته این نتیجه گیری کاملا صادق نیست زیرا در واقع نویسندگان اسید لاکتیک، را عامل خستگی ندانسته‌اند. آن‌ها تنها تولید اسید لاکتیک و بروز خستگی را نشان داده اند، بدون اینکه هیچگونه رابطه‌ی علی و معلولی میان آن دو برقرار کرده باشند. تفکیک این دو موضوع از یکدیگر ضروری است؛ زیرا عدم آن می‌تواند منجر به سوء تفسیر شود به طوری که برای اسید لاکتیک نقش سببی در ایجاد خستگی در نظر گرفته شود؛ تفسیر نادرستی که هنوز هم نگاه ما را نسبت خستگی تحت تأثیر قرار داده است.

 ۱۹۷ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-355-353-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۹۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۹۰۰۰ ت - 20.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

بخش 1 خستگی چیست؟
فصل 1: تعریف و اندازه گیری خستگی در ورزش و فعالیت بدنی
بخش 2 عوامل موثر و غیرموثر در خستگی ناشی از فعالیت و ورزش
فصل 2: تخلیه‌ی انرژی
فصل 3: اسیدوز سوخت وسازی
فصل 4: آب زدایی و بیش آبی
فصل 5: پتاسیم و کلسیم
فصل 6: خستگی مرکزی و تنظیم مرکزی عملکرد
بخش 3 آیا خستگی برای همه یکسان است؟
فصل 7: عوامل مؤثر در ایجاد خستگی
بخش 4 خلاصه‌ی گام بعدی
فصل 8: پایان

راهنمای دانلود کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی

برای دانلود کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی

نظرات کتاب خستگی در ورزش و فعالیت ورزشی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.