دانلود کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه

کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه نوشته‌ی جنی نوردبرگ که افتخارات و جوایز بسیاری برای خالقش به ارمغان آورده است به زندگی زنان افغانستانی‌ای می‌پردازد که برای داشتن زندگی راحت‌تر مجبور هستند جنسیت خود را انکار کنند و مانند مردان لباس بپوشند و رفتار کنند.

در کشور افغانستان، فرهنگی کاملاً مردانه حکمفرما است و همه‌چیز توسط مردها اداره می‌شود تا جایی که تولد یک پسر با خود شادی، جشن و سرور می‌آورد، اما برای دختران چنین نیست و تولد یک دختر اتفاقی شوم و ننگ‌آلود محسوب می‌شود و آینده‌ی خوبی در انتظار آن‌ها نیست.

جنی نوردبرگ (Jenny Nordberg) خبرنگاری کارکشته به شمار می‌آید که روایتی قدرتمند و جذاب از زندگی و سرنوشت دخترانی ارائه می‌دهد که لباس مردانه می‌پوشند و در سطح شهر تردد می‌کنند. البته ناگفته نماند که چنین اقدامی در افغانستان سابقه‌ای دیرینه دارد و به عنوان «بچه‌پوش» از آن یاد می‌شود.

کتاب دختران زیرزمینی کابل (The Underground Girls of Kabul) که به شرح چالش‌های این سبک زندگی می‌پردازد، شخصیت‌های زنده و قابل توجهی دارد که به کتاب جان می‌دهند. به عنوان مثال، آزیتا که خود نماینده‌ی مجلس محسوب می‌شود به ناچار بر دختر چهارم خود، نام مهران را می‌گذارد و مانند پسرها بزرگش می‌کند. زهرا نیز نوجوانی است که با مشکلات بلوغ دست و پنجه نرم می‌کند و حاضر نیست مانند دختران زندگی کند. شکریه بیست سال مانند مردان زندگی کرده است و اکنون سه فرزند دارد و ... .

این کتاب خواندنی و جذاب در چهار بخش اصلی تدوین شده و روایتی دردناک از زندگی زنانی است که به عنوان موجوداتی شوم و ننگ‌آلود به دنیا آمده‌اند و برای بقا در جامعه مانند مردان زندگی می‌کنند و در نهایت باز هم فرهنگ و جامعه آن‌ها را وادار می‌کند که به پستوهای خانه بازگردند و فقط به ازدواج و زایمان فکر کنند.

افتخارات کتاب دختران زیرزمینی کابل:

- بهترین کتاب سال 2014 به انتخاب پابلیشرز ویکلی
- نامزد بهترین کتاب ناداستان سال 2014 به انتخاب گودریدز
- برنده جایزه کتاب آنتونی لوکاس در سال 2015
- یکی از بهترین کتاب‌های غیرداستانی بازفید در سال 2014
- بهترین کتاب بیزینس اینسایدر در سال 2014
- بهترین کتاب کلمبوس دیسپچ در سال 2014
- بهترین کتاب هفته‌نامه‌ی ناشران در سال 2014
- بهترین کتاب پاپ مترز در سال 2014

نکوداشت‌های کتاب دختران زیرزمینی کابل:

- جنی نوردبرگ اثری برجسته و متنوع نوشته است که وضعیت فعلی زنان افغان را از طریق یکی از خرده‌فرهنگ‌های آن‌ها بررسی می‌کند. (Washington Post)
- اکتشافات صمیمی نوردبرگ باعث می‌شود تا سوژه‌های شجاع او را جست‌وجو کنیم. (Mother Jones)
- یک کتاب خیره‌کننده ... نوردبرگ کارهای خارق العاده‌ای را در این وقایع‌نگاری بی‌نظیر، مهم و جذاب انجام داده است. (Booklist)

جنی نوردبرگ را بیشتر بشناسیم:

جنی نوردبرگ در مقطع کارشناسی در رشته‌ی حقوق و روزنامه‌نگاری مشغول و از دانشگاه استکهلم فارغ‌التحصیل شد. وی به دلیل علاقه به فضای مطبوعاتی، تحصیلات تکمیلی خود را در رشته‌ی روزنامه‌نگاری ادامه داد. جنی، خبرنگاری مشهور و جنجالی محسوب می‌شود و به خاطر نگارش کتاب دختران زیرزمینی کابل شهرت بسیاری به دست آورده است.

جملات برگزیده کتاب دختران زیرزمینی کابل:

- بدان که جسمِ آدمی جامه‌ای بیش نیست؛ جامه را بگذار، پوشنده‌اش جز درویش نیست.
- حاکم‌شدن ظلم و بیداد به جنگ و خون‌ریزی خواهد انجامید.
- مغز زنانه به‌طور خاصی مستعد تسخیرشدن به‌واسطۀ شعر و کتاب بود، اما مغز مردانه می‌توانست برای حل‌کردن مشکلات و ارائۀ نتیجه تمرکز یابد و کارکرد بهتری داشته باشد.

در بخشی از کتاب دختران زیرزمینی کابل می‌خوانیم:

ساعت پنج صبح به‌زحمت از روی تشکِ دراز و از بین بالش‌های بزرگ و پُرباری که وسط اتاق ‌پذیرایی پهن کرده است، بلند می‌شود. همین اتاق ‌پذیرایی، اتاق‌خواب هم هست.

قبل‌از آنکه برود سراغِ بچه‌ها و قبل‌از آنکه آن‌ها را برای کارِ امروز آماده کند، خاطراتِ تصویرمانندی را در ذهنش مرور می‌کند و هدفش این است که پنج دقیقۀ خیلی خوب را از لحظات دیروز به‌یاد آورد و با همان افکار خوب، روح خود را هم بیدار کند. شاید آن لحظه‌ای که سخنرانی می‌کرد و هیچ‌کدام از وکلای پارلمان حرفش را قطع نکردند، یا لحظه‌ای که یکی از چهار دخترش نقاشی جدیدی به او نشان داد و چقدر زیبا بود!

سپس از راهروی خانه عبور می‌کند و می‌رود تا چهار دخترش را که روی تختخواب‌های تاشو خوابیده‌اند و رویشان ملافه‌ای با عکس خرس معروفِ پُو کشیده شده است بیدار کند. مهرانگیز و مهران معمولاً سرِ رفتن به دستشویی باهم دعوا می‌کنند. این دوقلوها مقداری ماست و نانِ مانده از دیروز باید بخورند. مهران صبحانه نخواهد خورد، ولی احتمالاً یک لقمۀ کوچک، کوکیِ قندی یا یک پرتقال با خودش می‌برد.

سه دخترِ بزرگ‌ترش پیراهن مشکی کوتاه و روسری سفید روی موهای دُمِ‌اسبی خوشگلِشان می‌پوشند. کوچک‌ترینِ آن‌ها شلوار، پیراهن سفید و کراوات قرمز دارد و هر چهار دختر، هرکدام یک کوله‌پشتی پلاستیکی یک‌شکل دارند.

 ۳۶۸ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-461-211-1 

چاپ ۱۳۹۹: ۵۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
بخش اول: پسران
فصل اول: مادرِ یاغی
فصل دوم: بیگانه
فصل سوم: منتخبِ مردم
فصل چهارم: خالقِ فرزندان پسر
فصل پنجم: سیاستمدار
فصل ششم: دختران زیرزمینی
فصل هفتم: پسرک بازیگوش
بخش دوم: جوانی
فصل هشتم: دخترِ پسروار
فصل نهم: آزیتا نامزدِ نمایندگی پارلمان
فصل دهم: چای عصرانه با یک خانوادۀ پشتون
فصل یازدهم: عروس آینده
فصل دوازدهم: دنیای خواهرانه
بخش سوم: مردها
فصل سیزدهم: بادیگارد
فصل چهاردهم: عاشقانه و پُراحساس
فصل پانزدهم: راننده
فصل شانزدهم: رَزمی‌کار
فصل هفدهم: دخترانِ گریزان از ازدواج
فصل هجدهم: الهۀ زایش و باروری
بخش چهارم: پدران
فصل نوزدهم: نسل شکست‌خورده
فصل بیستم: بی‌پناه و طردشده
فصل بیست‌ویکم: همسر
فصل بیست‌ودوم: پدرِ آزیتا
سخن آخر: یکی از پسرها

راهنمای دانلود کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه

برای دانلود کتاب دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دختران زیرزمینی کابل: زندگی پنهان دختران افغانستان در پوشش پسرانه
لیلا شیرازی
۱۳۹۹/۷/۱۱
کسل کننده بود. جاذبه چندانی نداشت
sah Smart
۱۳۹۹/۷/۱۷
خییییییییلی عااااالی بود پیشنهاد میکنم حتما بخونید وگرنه چیزه مهمیو از دست دادین
گیسو نوجوان
۱۳۹۹/۷/۱۲
کتاب بسیار جالب و قابل تعملیه... برای افرادی که به دنبال شناخت بهتر جامعه افغان هستن واقعا پیشنهاد میشه
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴)